2450/1Lyngby
Laurits Tuxen: Strandparti fra Bretagne. Sign. L. T. Sept. 75. Olie på lærred. 23 x 42.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/4Aarhus
Vilhelm Arnesen: Marine med skibe i aftenlys. Sign. Vilh. Arnesen 88. Olie på lærred. 120 x 190.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2450/7Lyngby
Peder Mønsted: En pige læser på en trappesten ved en gård. Sign. Peder Mønsted Brorstrup 1930. Olie på lærred. 39 x 49.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/10Aarhus
Theodor Philipsen: "Kalve og får ved et led". Sign. monogram 1868. Olie på lærred. 87 x 127.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/13Lyngby
Elisabeth Jerichau Baumann: Portræt af en ung kvinde med et rødt tørklæde om håret. Usigneret. Olie på lærred. 45 x 35,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/16Aarhus
Peter Raadsig: Parti fra en sø med fiskende personer i en robåd. Sign. Peter Raadsig 1873. Olie på lærred. 43 x 64.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/19Lyngby
Julius Exner: Naboens besøg hos den syge pige. Sign. J. Exner 1890. Olie på lærred. 26 x 33.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/22Aarhus
Carl V. Meyer: Parti med børn, der danser til lirekassemandens spil. Sign. Carl V. Meyer 1904. Olie på lærred. 42 x 64.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/25Lyngby
Carl Holsøe: Landskab med aftensol ved store træer. Sign. Carl Holsøe. Olie på lærred. 52 x 58.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2450/26Aarhus
Holger H. Jerichau: Napolitanske fiskere trækker garn ved kysten. Sign. Holger H. Jerichau. Olie på lærred på masonit. 24 x 42.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/28Aarhus
Theodor Philipsen: "Skoven på Saltholm. Kvæg ved vandhullet". Sign. monogram 1913. Olie på lærred. 93 x 132.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2450/31Lyngby
Peder Mønsted: Jons Kapel på Bornholm med Hammerknuden i horisonten. Sign. P. M. 1881. Olie på lærred. 81 x 67.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/34Aarhus
Svend Hammershøi: Parti fra haven ved Prinsens Palæ. Usigneret. Olie på lærred. 57,5 x 45.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2450/37Lyngby
Holger Drachmann: Sejlskibe ud for Göteborgs kyst. Sign. H. D Göteborgs Kyst 14. Olie på papir monteret på lærred. Ca. 28 x 36.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/40Aarhus
Anton Melbye: Marine med et sejlskib i høj sø. Usigneret. Olie på træ. 23 x 43.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2450/43Lyngby
Johan Jacob Bruun: Danske og svenske krigsskibe saluterer i Øresund ud for Helsingør og Kronborg. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 13,5 x 22.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/46Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Et par portrætter af Lauritz Walther og Karen Walther. Usigneret. Olie på lærred. Hver 75 x 63,5. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/49Lyngby
Carl Fischer: Portræt af en kvinde i dragt med stor grøn krave. Sign. Carl Fischer. Olie på træ. 56 x 49.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/52Aarhus
Carl Locher: Marine med skibe på havet. Sign. C. Locher. Olie på malepap. 20 x 31.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/58Aarhus
Ubekendt maler, 18 årh.: Klassisk scene med Leda og svanen. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 75 x 155.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/61Lyngby
Christian Mølsted: "Morgen efter stormen på København, 1659". Studie. Sign. Chr. Mølsted. Pastel, sortkridt og bly på papir. Lysmål 137 x 182.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/64Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Et par portrætter af Jacob Bang og Johanne Bang. Olie på lærred. Oval. Hver 26 x 20. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/67Lyngby
Julius Paulsen: En henslængt kvinde. Sign. Jul. P. Olie på lærred. 38,5 x 46,5.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2450/70Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/73Lyngby
Janus la Cour: "Villa d'Este". Sign. J. la Cour Villa d'Este 30. 1908. Olie på lærred. 45 x 36,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2450/76Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Kystparti med udsigt til Sønderborg Slot. Usigneret. Olie på lærred. 29 x 34.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/79Lyngby
Johannes Duntze: En travl dag i Bergens havn i Norge. Utydelig sign. J. D. 48. Olie på lærred. 28 x 37.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2450/82Aarhus
Carl Høyrup: Kystparti med flyvende strandskader. Sign. C. Høyrup. Olie på lærred. 96 x 136.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/88Aarhus
A. Andersen-Lundby: Sommerlandskab med udsigt til en mindre gård. Sign. Olie på lærred. 83 x 116.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/91Lyngby
Julius Paulsen: Læsende ung kvinde. Sign. J. P. 28. Olie på lærred. 73 x 61.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2450/94Aarhus
Jens Adolf Jerichau: Parti fra Rathlousdal herregård. Usigneret. Olie på lærred. 39 x 60.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/100Aarhus
E. Rasmussen Eilersen: Aftenparti ved et vandhul. Sign. monogram 1887. Olie på lærred. 29 x 41.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/106Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/109Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Lyserøde roser i en glasvase. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 38 x 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/115Lyngby
Herman Vedel: Interiør med rygvendt kvinde, der læser. Sign. monogram. Olie på lærred. 61 x 85. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/121Lyngby
Carl Baagøe: Marine med sejlskibet "Diomedes" i frisk vejr. Sign. C. Baagøe 1876. Olie på lærred. 17 x 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/124Aarhus
Sophus Claussen: Portræt af en pige. Sign. S. C 29. Olie på lærred. 74 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/130Aarhus
Vilhelm Bille: Marine med danske sejlskibe i høj sø. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 80 x 101.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2450/133Lyngby
Axel Bredsdorff: En ung mandling nøgenmodel. Sign. A. Bredsdorff. Olie på lærred. 88 x 65.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/136Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: Vinterparti med en såret person, der modtager hjælp. Usigneret. Olie på lærred. 91 x 77.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/139Lyngby
Frederik Vermehren: En gammel kone spinder garn med en kat for sine fødder. Sign. F. V. 1866. Olie på lærred. 28,5 x 23,5. Portalramme.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/142Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: En norsk bjælkehytte ved en elv. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/145Lyngby
Helge Helme: Portræt af siddende kvinde med hat. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 20,5 x 16.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/151Lyngby
Dansk maler, 20. årh.s begyndelse: Livgardens vagtparade på Amalienborg Slotsplads. Sign. monogram. Olie på lærred. 39 x 49.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/152Lyngby
Flora Heilmann: Opstilling med en buket farverige blomster i en glas vase. Sign. F. H. Olie på lærred. 31 x 23.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/156Aarhus
Johan Neumann: "Indsejlingen til Københavns Havn". Sign. Joh Neumann. Olie på lærred. 42,5 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/157Lyngby
Engelsk maler, 19. årh.: "Among the Willlows". Sign. Alfred Banner 1910. Olie på lærred. 23 x 31.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2450/165Lyngby
Julius Friedlænder: Et ægtepar på stranden skuer ud over havet. Studie. Usigneret. Betegnet på bagsiden Julius Friedlænder. Olie på lærred. 52 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/169Lyngby
Christian Blache: En fiskerbåd trukket op på kajen. Sign. Chr. Blache. Olie på lærred. 19 x 25,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2450/170Lyngby
Janus la Cour: Parti fra Ordrup Krat ved efterårstide. Sign. J. la Cour Ordrup Krat 30. Septbr. 79. Olie på papir monteret på træ. 25 x 37.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2450/172Lyngby
Hermann Carl Siegumfeldt: Ved kysten en sommerdag. Sign. H. A. Siegumfeldt. Olie på papir monteret på malepap. 20 x 24,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/180Lyngby
Janus la Cour: "Genfersøen ved Chillon". Sign. J. la Cour Chillon 13. Septbr. 1876. Olie på lærred monteret på malepap. 23 x 34.
Vurdering :
2450/183Lyngby
Godfred Christensen: Udsigt over en kyst. Sign. G. C. 1891. Olie på lærred. 23 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2450/190Aarhus
Johan Neumann: Parti med talrige skibe i Københavns havn. Sign. Johan Neumann. Olie på lærred. 45 x 68,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/191Aarhus
Ubekendt maler, 19/20. årh.: Udsigt over den romerske Campagne. Usign. Olie på lærred monteret på malepap. 11 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/232Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2450/273Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/291Aarhus
Otto Olsen: Kanalparti fra København med Børsen, Thorvaldsens Museum og Holmens Kirke. Sign. Otto Olsen. Olie på lærred. 40 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/292Aarhus
Harry Kluge: Interiør med solbeskinnede gardiner. Sign. Harry Kluge 1910. Olie på lærred. 60 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/295Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2450/296Aarhus
Holger Lübbers: Sejlskibe på sundet. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 35 x 44.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: