2450/4719Glostrup
Tyrkiet. 1865-1995. Samling i Schaubeks album med en del klassiske udgaver i mest ubrugt kvalitet.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2450/4720Glostrup
Tysk Rige. 1872-1945. Samling og indstiksbog med flere gode mærker og sæt bl.a. 18 kr. store og små Våbenskjold, 1900, 5 mk. REICHPOST , ubrugt (syrehægsel)
Vurdering :
7.000 DKK Næste bud:
2450/4721Glostrup
Tysk Rige. Indstiksbog med ældre forsendelser inkl. bedre.
Vurdering :
1.200 DKK Næste bud:
2450/4722Glostrup
Tysk Rige. Zeppelin, 1 Mk. Meget pænt afstemplet mærke på kuvert sendt til USA.
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2450/4723Glostrup
Postkort. Diverse postkort med meget forskelligartede motiver i en lille plastickurv.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/4724Glostrup
Tysk Rige. 1933-45. Samling med mange bedre mærker og sæt, bl.a. Chicargo Farht i postfrisk (højt sign. BPP), Wagner mv. samt 8 forskellige miniark og Tjeneste
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/4725Glostrup
Saar. 1950. Europarådet. Postfriskt sæt
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2450/4726Glostrup
DDR. 1949-1990. Godt reelt lot med stemplet og **/* samlinger opsat i 12 fine og dyre Lindner-album. Begge samlinger fremstår KOMPLETTE!
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/4727Glostrup
Tyske stater. 2 albums samt lidt løse plancher med diverse i stort antal.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/4728Glostrup
Tyskland. Kasse med samlinger i album inkl. en del ældre.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/4729Glostrup
Ungarn. 2 kasser med diverse album og plancher med sæt og miniark inkl. lidt bedre miniark mv.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2450/4730Glostrup
Ungarn. 1951. Frimærkejub. Stemplet sæt miniark. AFA 2.500
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2450/4731Glostrup
Ungarn. Franz Josef, 25 kr. violet. PRAGTEKSEMPLAR. Sign. Pfenninger
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2450/4732Glostrup
Vatikanet. 1929-ca. 1990. Samling i 2 tykke indstiksbøger med bl.a. komplet sæt 1934 Provisorier i stemplet kvalitet, bedre Luftpost mærker og sæt i **/* kval.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/4733Glostrup
Østrig. 1950-1953. Luftpost. Overkomplet sæt i postfrisk kvalitet med marginaler.
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2450/4734Glostrup
FN mv. Diverse i 4 flyttekasser med mange album samt lidt løst. Bør ses.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/4735Glostrup
Baltikum. Parti samlinger og lagerbøger med primært Estland med flere bedre mærker, sæt og miniark.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2450/4736Glostrup
Europa. 4 kasser med Finland, Danmark årbøger til 2013, England og Norge.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/4737Glostrup
Europa. MIniark. Omfangsrig samling i 10 albums i stor flyttekasse. Enorm anskaffelsesværdi!
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/4738Glostrup
Europa. Original gammel samling opsat i 6 store og tunge hjemmelavede album med mængder af mærker. Stammer fra en østeuropæiske samler
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/4739Glostrup
Argentina. 1901-1914. Interessant parti stempelmærker, alle i parstykker med kontorlnumre
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2450/4740Glostrup
Australien. Lille parti i kasse med bl.a. samling i indstiksbog samt stater samling i anden indstikbog. Samlet til ca. år 1992.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/4741Glostrup
British Commonwealth. Indstiksbog med bedre samlinger Cypern, Fiji, Kenya og Uganda incl. £1 George V, stemplet og Tanganyika med 3 stk. £1 mærker mv.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/4742Glostrup
Britisk Kina. 5 og 10 Dollar. 2 sjældne højværdier i stemplet kvalitet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/4743Glostrup
Burma. Interessant brev stemplet 15. AUG. 1945, dagen for overgivelsen
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2450/4744Glostrup
Canada. 1852-1978. God velfyldt samling med mange bedre værdier og meget samlet i nuancer og takninger mv.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2450/4745Glostrup
Cape of Good Hope. 1853. 4 d. blå og 6 d. lilla
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2450/4746Glostrup
Indien. Ringbind med forsendelser fra Indiske stater.
Vurdering :
750 DKK Næste bud:
2450/4747Glostrup
Kina mv. Lille kasse med diverse lande i indstiksbøger mv. Bl.a. set en del bedre Kina.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/4748Glostrup
Kina. 2 indstiksbøger med diverse udgaver inkl. Guldfisk og 3 forsendelser mv. Foto af alle 38 sider
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/4749Glostrup
Kina. 5 indstiksbøger med diverse mærker med meget fra 1990'erne inkl. maxikort. Også lidt andre lande bl.a. Hong Kong.
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2450/4750Glostrup
Kina. 1949-1995. 2 indstiksbøger med diverse udgaver og godt besat i perioden 1978-95 i postfrisk kvalitet med flere bedre sæt. Desuden 2 album med lidt FDC mv.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/4751Glostrup
Kina. 1967. 10 F. Pænt postfriskt eksemplar.
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2450/4752Glostrup
Kina. 1968. 8 F. Pænt postfriskt eksemplar.
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2450/4753Glostrup
Kina. 1973. Ballet. Komplet sæt i postfrisk kvalitet.
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2450/4754Glostrup
Kina. Interessant blandet parti ældre og nyere udgaver i 2 album + nogle årsmapper etc.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/4755Glostrup
Kina. Samling i 4 album samt lidt løst og tæt besat fra 1990-2014. Meget rodet opsat.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2450/4756Glostrup
Kina/Taiwan. Luftpost forsendesle fra TAIPAI 6.V.1959 til Sverige.
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2450/4757Glostrup
Libyen. 1969. 1 mill. - £1. Våbenskjold. Sæt med 20 forskillige værdier. Ikke off. udgivne. Enorm katalogværdi i Sassone
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/4758Glostrup
Mauritanien. 1967. Træer. Sæt UTAKKEDE PRØVETRYK med 5 forskellige farver af hver værdi. I alt 25 mærker
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2450/4759Glostrup
Sydafrika. 1925. 1 d. rød AUTOMATMÆRKE på brevkort sendt fra CAPE TOWN 27.9.1925, ombord på skibet HMAS BERRIMA til Vejle. Underfrankeret og
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2450/4760Glostrup
Thailand/Japan. 3 indstiksbøger med diverse mærker.
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2450/4761Glostrup
USA. 1847. 5 cents, brun. Fuldrandet og fejlfrit mærjke. Sign. Georg Bühler
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2450/4762Glostrup
USA. 1893. Columbus, 2$, rød. Fint stemplet eksemplar
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2450/4763Glostrup
Italienske kolonier. 1893-1941. Omfattende stemplet samling i 4 fine Marini-albums med afsnit af Libyen, Tripolitania, Cirenaica, Oltre Giuba,
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2450/4764Glostrup
Oversø. Interessant ældre samling i 8 hjemmelavede album
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2450/4765Glostrup
AUTOGRAFER. Interessant lot med ca. 30 danske og udenlandske autografer - mest på fotos
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2450/4766Glostrup
Breve. Interessant lille parti med bl.a. Danmark, Oversø inkl. Hollandske kolonier mv.
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2450/4767Glostrup
Luftpost. Samling i diverse ringbind mv. samt postkort inkl. Zeppelin mv.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2450/4768Glostrup
Møntbreve. 1977-1978. Samling "Medaljerne fra Verdens Nationer" med i alt 68 frankerede kuverter fra forskellige lande, alle med indsatte medaljer i
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/4769Glostrup
Hele Verden. 2 flyttekasser med samlinger inkl. Danmark, Norge og Canada og et par enkle bedre udgaver iblandt.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/4770Glostrup
Hele Verden. 2 kasser med frimærker fra hele verden med bl.a. en del tema med mest blomster samt fugle inkl. lidt bedre udgaver.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/4771Glostrup
Hele Verden. 3 flyttekasser med diverse inkl. en del danske mærke med færøriske stempler i indstiksbog mv.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/4772Glostrup
Hele Verden. 3 flyttekasser med mest basis samlinger i DAVO-album og Schaubek-album .
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/4773Glostrup
Hele Verden. 4 kasser fyldt med indstiksbøger og album med frimærker og lidt FDC fra diverse lande. En del Rusland/Soviet set.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/4774Glostrup
Hele Verden. Blandet parti med interessante Franske Kolonier, noget Tyrkiet og andre lande (6 album)
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2450/4775Glostrup
Hele Verden. Diverse frimærker i 2 kasser med bl.a. sæt Danmark Befriet og Amerikaner udgaver fra Grønland mv.
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2450/4776Glostrup
Hele Verden. Diverse frimærker i album og løst med bl.a. lidt bedre Danmark i album og konvolutter osv
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2450/4777Glostrup
Hele Verden. Diverse i 4 kasser med bl.a. lidt basis samlinger, frimærker i kartotek fra diverse lande osv.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/4778Glostrup
Hele Verden. Flyttekasse med diverse album og løst inkl. lidt mønter mv.
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2450/4779Glostrup
Hele Verden. Flyttekasse med diverse indstiksbøger med bl.a. lagerbøger fra Danmark samt flyttekasse med diverse årsmapper og årsbøger til ca. år 2010.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/4780Glostrup
Hele Verden. Flyttekasse med samlinger fra hele verden inkl. meget oversø og kun ældre udgaver. Bør ses.
Vurdering :
3.500 DKK Næste bud: