2450/4638Glostrup
1873. Oval, 16 sk. gul, tk.14. Meget sjældent mærke annulleret med retvendt antiquastempel AKUREYRI. AFA 19.000. Attest Witschi
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2450/4639Glostrup
1875. 5 aur, ultramarin. Smukt letstemplet eksemplar
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2450/4640Glostrup
1882. Oval, 3 aur, gul, tk.14. Nummerstempel 236 (REYKJAVIK)
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2450/4641Glostrup
1882. Oval, 20 aur, ultramarin. Meget smukt stemplet mærke. Attest Nielsen
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2450/4642Glostrup
1913. To Konger, 5 aur, helsagskort til København ann. "FRA ISLAND"
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2450/4643Glostrup
1925. Prov. 10/1 Kr. gul. Meget smukt stemplet eksemplar. AFA 4.500
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2450/4644Glostrup
1926. Prov. 10 kr/50 aur, lillarød. Stemplet. Attest Grønlund
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2450/4645Glostrup
1930. Altinget, 7 aur, grøn. UTAKKET FOROVEN. Meget sjældent brugt eksemplar
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2450/4646Glostrup
1930. Altinget. Diverse værdier på 2 stykker papir annulleret PINVELLIR 1930 og ISAFJÖRDUR 31.VII.30. I alt 23 mærker
Vurdering :
600 DKK Næste bud:
2450/4647Glostrup
1902. Sort Í GILDI, 10 aur, blå, tk.14. Nydeligt stemplet mærke. AFA 5.500
Vurdering :
1.200 DKK Næste bud:
2450/4648Glostrup
Island. 4 følgebreve fra Norge til Island alle med Krone mærker fra Norge stemplet KRISTIANIA sendt til Reykjavik og påsat islandske mærker og afstemplet TOLLUR
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/4649Glostrup
Island. 1873-1985. Samling i LT album med bl.a. en del klassike udgaver inkl. skilling og Ovaludgave 5 AUr blå begge takninger, 20 Aur lysviolet, stemplet mv.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2450/4650Glostrup
Island. 1876-2013. God samling i 2 tykke indstiksbøger med bl.a. mange gode Konger og Provisorier samt komplet sæt HOPFLUG ITALIA i ubrugt kvalitet, signeret.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2450/4651Glostrup
Island. Indstiksbog med diverse udgaver inkl. ældre stemplede mærker samt en del postfrisk materiale her iblandt flere 4-blokke.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2450/4652Glostrup
Island. Interessant samling brugte og ubrugte helsagskort i tykt album. Noget specialiseret. I alt ca. 100 kort.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2450/4653Glostrup
Island. Lille lot tjenestebreve og pengebreve.
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2450/4654Glostrup
Island. Pengebrev. 15 stk. 10 kr mærker samt Tjeneste mærke 2 kr givende ialt 152 kr på pengebrev sendt til Fljótum.
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2450/4655Glostrup
Island. Tjeneste. 5 bedre forsendelser hvoaf 4 sendt til Latrum og en til Borgarfjaroarsyslu. 4 stk med oval stempel på bagsiden og en med lukkeoplat.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: