2439/801Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/802Lyngby
Kai Nielsen: “Venus Kalipygos”. Sign. Kai Nielsen. Bronze. H. 20.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/803Lyngby
Nanna & Jørgen Ditzel: "AP 8". Lænestol med ben af bejdset bøg. Betrukket med lys uld.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/804Lyngby
Maurice Estève: “Matinailles”, 1956. Sign. Estève, 172/200. Trykt hos Mourlot, Paris. Udgivet af l'Oeuvre Gravée, Zürich. Litografi i farver. Lysmål 46 x 56.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/805Lyngby
Svend Aage Lindstrøm: Kvinde og delfin. Sign. S. Lindstrøm 1943. Udført og stemplet hos Evan Jensen. H. 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/806Lyngby
Kai Nielsen: Siddende kvinde. Sign. Kai Nielsen, No. IV, stemplet Nic. O Schmidt Bronzestøber. Poleret bronze. H. 8.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/807Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/808Aarhus
Henri Rothschild: Uden titel. Sign. Henri Rothschild. Olie på lærred. 55 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/809Lyngby
Børge Jørgensen: Uden titel. Sign. BJ 66. Jern og klar glas. H. 49. B. 43.
Vurdering :
2439/810Lyngby
Nes Lerpa: Uden titel, 1979. Sign. og datering på bagsiden. Mixed media på lærred. 74 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/811Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/812Lyngby
Asger Jorn: “Dans le sillage d'If-Aube”. Sign. Jorn 72, 59/75. Træsnit i farver. Lysmål 36 x 28.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/813Lyngby
Ubekendt kunstner: Fisker. Sign. monogram. Gips. H. 51.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/814Aarhus
Bjarke Regn Svendsen: Portræt af en kvinde. Sign. Regn. 70. Olie på lærred. 67 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/815Aarhus
Jon Gislason: Uden titel. Sign. JG 81. Olie på plade. 60 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/816Lyngby
Johannes Hedegaard: Buste, Prinsesse Benedikte. Sign. Johannes Hedegaard. Royal Copenhagen. H. 26 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/817Aarhus
Lars Swane: Landskab. Sign. Lars Swane. Olie på lærred. 61 x 76.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/818Aarhus
Mogens Valeur: Interiør Sign. M. Valeur 85. Olie på lærred. 75 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/819Lyngby
Carl Malmsten: “Samsas”. Fritstående tre-pers. sofa med ben af bejdset bøg. Betrukket med lyst velour.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2439/820Lyngby
Skandinavisk design: Par skamler af fyrretræ. H. 41. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/821Lyngby
Tove Kindt-Larsen, Edvard Kindt-Larsen: Spejl af teak med hylde. Udført hos snedkermester Gustav Bertelsen. H. 104. L. 45. D. 22.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/822Lyngby
S. Thrane: Cirkulært sidebord af zebranotræ. H. 63. Diam. 60.
Vurdering :
2439/823Lyngby
Dansk design: Tre cylindriske papirkurve af patineret kernelæder. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/824Lyngby
Svensk design: Et sæt på fire spejle i profilerede rammer af palisander. Diam. 49. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/825Lyngby
Dansk design: Tre væglamper af patineret messing. L. 43. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/826Lyngby
Lyfa: Et sæt på seks væglamper af forniklet metal med justérbare skærme. L. 22. D. 10. H. 6. (6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/827Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: En kvinde fodrer høns. Signeret. Olie på lærred. 78 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/828Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/829Lyngby
Kristian S. Vedel: Modulsofa i to dele, stol, skammel og sofabord af eg. Betrukket med lys uld. (5)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/830Lyngby
Ubekendt design: “Les Arcs”. Fire stole med stel af forkromet stål udspændt med patineret cognacfarvet kernelæder. (4)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2439/831Lyngby
Dansk snedkermester: Stor montre af teak. Sider og front af glas. H. 240. B. 96. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/832Lyngby
Erik Rasmussen: Fad. Sign. Erik Rasmussen 2000. Kähler. Polykromt dekoreret keramik. H. 5. Diam. 32.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/833Aarhus
Pablo Picasso: "La Ronde de la Jeunesse". Sign. i trykket Picasso, 25.7 61. Litografi i farver. Lysmål 64 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/834Aarhus
Joan Miró, efter: "Aidez Espagne". Usigneret. udstillingsplakat., 1976. Offset tryk. Lysmål 86 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/835Aarhus
Italiensk design: "Scavo". Bordlampe af sandblæst glas i form af konkylie. Murano. 1930-40'erne. H. 24. L. 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/836Aarhus
Freddy Eriksen: Landskab. Sign. Freddy E. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/837Lyngby
Hans Scherfig: "Tiger”. Sign. Scherfig 1977, 26/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 57 x 77. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/838Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/839Lyngby
Erik Bille Christiansen: "Heartbreaker", 2017. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 160 x 120.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/840Aarhus
Richard Nissen: Fluestangskasse af massiv mahogni. Produceret til House of Hardy. H. 9,5. L. 100. B. 14.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/841Lyngby
Dansk snedkermester: Sofabord af mahogni med underliggende hylde. H. 48. L. 60. B. 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/842Lyngby
Corneille: Uden titel. Tryksign. Corneille, 264/999. Polykromt bemalet træ. 15 x 38 x 21.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/843Lyngby
Anders Gudmundsen-Holmgreen: Venus fødsel. Sign. A.G-H 1919. Olie på lærred. 117 x 104.
Vurdering :
2439/844Aarhus
Shoichi Uchiyama: “Enigma 425”. Pendel med skærme af mat akryl. Diam. 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/845Lyngby
Ingvald Holmefjord: "Jord og himmel", 1992. Sign. I. Holmefjord. Tempera på papir monteret på lærred 62x58.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/846Aarhus
Jean-Louis Domecq: "Loft". Industri væglampe af grafitpoleret metal. Udført hos Jieldé, Lyon. L. 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/847Aarhus
Khodi Feiz: "Lightable". Sidebord/standerlampe af stål med skærm af plast. Udført hos Present Time. H. 83.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/848Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/849Aarhus
Jean Pierre Louveau: "Ham der banede vejen". Sign. Olie på lærred monteret på plade. Hver 34 x 20. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/850Aarhus
Poul Hofmeister: "Figurlig komposition". 1987. Sign. PH; sign. med titel og datering på bagsiden. Relief. 35 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/851Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af eg, front med to skuffer og fire låger. 1970'erne. H. 77,5. B. 200. D. 50,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/852Aarhus
Dansk design: Standerlampe med stamme af messing og fod af palisander, monteret med plisseret skærm. H. 158.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/853Aarhus
Dansk design: Standerlampe af messing og sortlakeret metal med tre justérbare skærme. 1940-50'erne. H. max. 200.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/854Aarhus
Georg Jensen: To flaskebakker af sterlingsølv. Diam. 10,5 cm. (2)
Vurdering :
2439/855Aarhus
Dansk design: Justérbar standerlampe af patineret messing med skærm af gul akryl. 1930-40'erne. H. max. 156.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/856Aarhus
Dansk møbeldesign: Art Deco sybord af birk og mahogni med svingbare rum. 1930'erne. H. 60. L. 67. B. 35.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2439/857Aarhus
Fritz Hansen: Lænestol med stel af bøg, betrukket med gult uld. Model 8020. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/858Aarhus
Ib Fabiansen: “Tema I”. Et par væglamper med lameller af fyr og inderskærme af hvid akryl. H. 35. (2)
Vurdering :
2439/859Aarhus
Vagn Ove Jorn: Tre fade samt skål af lertøj, dekoreret i polykrome glasurer. Sign. Jorn. Diam. 10, 25, 38 og 43. (4)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2439/860Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2439/861Aarhus
Kjell Engmann: Søhest. Skulptur af indfarvet glas. Udført hos Kosta Boda, ed. 100. H. 28.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2439/862Aarhus
Inger Rokkjær: Skål af stentøj, dekoreret med brun og mørk glasur. Stemplet monogram. Unik. H. 8,5. Diam. 11.
Vurdering :