2439/673Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/674Aarhus
Henry Kjærnulf: Et sæt på otte stole af eg, betrukket med stribet uld. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (8)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2439/675Aarhus
Ib Geertsen: Komposition. Sign. Ib Geertsen 1975, E.T. Serigrafi. Lysmål 24 x 19.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/676Aarhus
Hans J. Wegner: "RY-100". Lille skænk af teak med skydelåger. Udført hos RY Møbler. H. 77. L. 100. D. 49.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/677Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/678Aarhus
Ubekendt design: Art Deco bordlampe af bruneret jern. 1930'erne. H. inkl. skærmholder 59.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/689Aarhus
Wilhelm Freddie: Figurkomposition. Sign. Freddie 62. Tusch på papir. Lysmål 23 x 16.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/690Aarhus
Jørgen Boberg: Figurkomposition med fugle og kvinde. Usign. Gouache på papir. Bladstørrelse 24 x 13,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/692Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/701Aarhus
Kay Bojesen: Søpapegøje. Legetøjsfigur af bemalet træ og plast. Udført hos Kay Bojesen. Ej stemplet. H. 17,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/702Aarhus
Italiensk design: "Swirl egg". Bord/gulvlampe af glas. Udført og mærket hos Vetri Murano. 1970'erne. H. 66.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2439/709Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/710Aarhus
Niels O. Møller: Et sæt på seks stole med stel af palisander, betrukket med brunligt møbelstof. Model 71. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/711Aarhus
Karin Nathorst Westfelt: "Fos i Kløft". Sign. KNW 79-80. Olie på lærred. 127 x 78.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/712Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/713Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/725Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/726Aarhus
Ib Geertsen: Konkret komposition. Sign. Ib Geertsen. Udstillingsplakat. Bladstørrelse 71 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/727Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/735Aarhus
Kaj Hansen & Jan Fugl, tilskrevet: Tre væglamper af hvid- og grønlakeret metal. 1980-90'erne. H./B. 32. D. 18. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/736Aarhus
Jacob Gadd: "Hvad tænker du?". Sign. Jacob Gadd, 32/75. Giclée kunsttryk. Lysmål 39 x 29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/737Aarhus
Dansk design: Sekskantet vase af palisander med indsats af grå plast. 1960'erne. H. 51.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/738Aarhus
Folmer Bonnén: Hestevogn med mælkejunger. Sign. Folmer Bonnén. Olie på masonit. 116 x 120.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/739Aarhus
Mogens S. Andersen: Opstilling. Sign. Mogens Andersen, Paris. Olie på lærred. 66 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/740Aarhus
Per Sonne: Sydlandsk havneparti. Sign. P.S. Olie på lærred. 52 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/741Aarhus
Eva Öhrling: Uden titel. Sign. på bagsiden Eva Öhrling, 2000. Akryl på lærred. 51 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/742Aarhus
Niels Ryberg: "Valmuemark". Sign. monogram, 1986. Olie på plade. 51 x 71
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/743Aarhus
Hans J. Wegner: Kontorstol med stel af forkromet og blålakeret træ og metal. Udført hos Planmøbel. 1950'erne.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2439/744Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/745Aarhus
Carl Østerbye: Landskab. Sign. CØ. Olie på lærred. 66 x 93.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/746Aarhus
Ingemann Andersen: "Minuto", 1973. Sign. Ingemann med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 51 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/782Aarhus
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2439/783Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/784Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/785Aarhus
Frithioff Johansen: "Landscape etc.". Sign. Frithioff Johansen 70. Olie og plexiglas på plade. 95 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/786Aarhus
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Næste bud:
2439/787Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/788Aarhus
Ubekendt design: Art Decó skrivebordsgarniture af bakelit og forniklet metal. Udført 1930-1940'erne. H. 7 - 13. (4)
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2439/789Aarhus
Ib Lauritzen: Tre-delt komposition. Sign. IL 67. Olie på lærred. 23 x 91.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/791Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/792Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2439/793Aarhus
Therese Lucheschitz Jensen: Figur af sidende dreng. Sign. monogram 3425, Kgl. P. Brændt, uglaseret lertøj. H. 30.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/807Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/808Aarhus
Henri Rothschild: Uden titel. Sign. Henri Rothschild. Olie på lærred. 55 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/811Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/814Aarhus
Bjarke Regn Svendsen: Portræt af en kvinde. Sign. Regn. 70. Olie på lærred. 67 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/815Aarhus
Jon Gislason: Uden titel. Sign. JG 81. Olie på plade. 60 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/817Aarhus
Lars Swane: Landskab. Sign. Lars Swane. Olie på lærred. 61 x 76.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/818Aarhus
Mogens Valeur: Interiør Sign. M. Valeur 85. Olie på lærred. 75 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/827Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: En kvinde fodrer høns. Signeret. Olie på lærred. 78 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/833Aarhus
Pablo Picasso: "La Ronde de la Jeunesse". Sign. i trykket Picasso, 25.7 61. Litografi i farver. Lysmål 64 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/834Aarhus
Joan Miró, efter: "Aidez Espagne". Usigneret. udstillingsplakat., 1976. Offset tryk. Lysmål 86 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/835Aarhus
Italiensk design: "Scavo". Bordlampe af sandblæst glas i form af konkylie. Murano. 1930-40'erne. H. 24. L. 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/836Aarhus
Freddy Eriksen: Landskab. Sign. Freddy E. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/840Aarhus
Richard Nissen: Fluestangskasse af massiv mahogni. Produceret til House of Hardy. H. 9,5. L. 100. B. 14.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/844Aarhus
Shoichi Uchiyama: “Enigma 425”. Pendel med skærme af mat akryl. Diam. 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/846Aarhus
Jean-Louis Domecq: "Loft". Industri væglampe af grafitpoleret metal. Udført hos Jieldé, Lyon. L. 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/847Aarhus
Khodi Feiz: "Lightable". Sidebord/standerlampe af stål med skærm af plast. Udført hos Present Time. H. 83.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/848Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/849Aarhus
Jean Pierre Louveau: "Ham der banede vejen". Sign. Olie på lærred monteret på plade. Hver 34 x 20. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/850Aarhus
Poul Hofmeister: "Figurlig komposition". 1987. Sign. PH; sign. med titel og datering på bagsiden. Relief. 35 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/851Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af eg, front med to skuffer og fire låger. 1970'erne. H. 77,5. B. 200. D. 50,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: