2439/500Aarhus
Carl-Henning Pedersen: "Blå hest med stjerneøje", 1984. Olie på lærred. 70 x 60.
Vurdering :
150.000 DKK Næste bud:
2439/503Aarhus
Egill Jacobsen: Maske i blåt, 1976. Sign. på bagsiden EJ med datering. Olie på lærred. 41 x 31.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Næste bud:
2439/506Aarhus
Hans J. Wegner: "Ry 26". Skænk af eg med to skydelåger beklædt med sjeneflet. Ry Møbler. H. 79. B. 200. D. 49.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2439/509Aarhus
Michael Bundesen: "Stærk tobak". Sign. MB 07. Akryl på lærred. 158 x 220.
Vurdering :
75.000 DKK Næste bud:
2439/512Aarhus
Vurdering :
100.000 DKK Næste bud:
2439/515Aarhus
Carl-Henning Pedersen: Figur og fabeldyr. Sign. Chp 1987, Zermatt. Akvarel. Bladstørrelse 52 x 67.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2439/518Aarhus
Sven Dalsgaard: Ur. Sign. Sven Dalsgaard 1964. Olie på lærred. 44 x 44.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/521Aarhus
Ole Ahlberg: "Hiking II", 2022. Sign. Ahlberg, 11/75. Gicléetryk i farver. Lysmål 65 x 53.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/524Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/527Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 120 x 165.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2439/530Aarhus
Hans J. Wegner: “Y-stolen”. Sæt på fire armstole af eg, sæder af flettet papirgarn. Carl Hansen & Søn. (4)
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Næste bud:
2439/533Aarhus
Hans J. Wegner: "PP 305". Skrivebord af massiv eg med tre skuffer i front. Udført hos PP Møbler. H. 72. L. 138. B. 76.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/536Aarhus
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Næste bud:
2439/539Aarhus
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal. Stemplet monogram Just A., dessin 60. H. ekskl. fatning 30,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/542Aarhus
Børge Mogensen: “Ruder Konge”. Fire armstole med stel af mahogni, sæder betrukket med patineret naturskind. (4)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2439/545Aarhus
Albert Bertelsen: "Portrættet", 1973. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/548Aarhus
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. To-personers sofa af forkromet stål med sort skind. L. 130.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2439/551Aarhus
Ernst Kühn: Art Deco sofabord af messing, plade og hylde med træplade ilagt sort formica. H. 52,5. L. 70. B. 48.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/554Aarhus
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2439/557Aarhus
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2439/560Aarhus
Jaime Hayon: "Ro". Øreklapstol med ben af aluminium, betrukket med brunt skind. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/563Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/566Aarhus
Niels Hansen Jacobsen: "Syg Rovfugl". Usigneret. Figur af stentøj. H. 19.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/569Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/572Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/575Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/578Aarhus
Eugène de Sala: Interiør med en kvinde, som læser i en bog. Sign. de Sala. Olie på plade. 63 x 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/581Aarhus
Hans Vangsø: Gulvvase af stentøj, dekoreret med hvid glasur med mørke elementer. Stemplet monogram. H. 38.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/584Aarhus
Rudolph Tegner: "De tørstige børn", 1916. Sign. R. Tegner. Brunpatineret bronze. H. 25. B. 31. D. 14.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/587Aarhus
Poul Henningsen: “PH 3½/2”. Bordlampe med skærme af opalglas. Louis Poulsen. 1930'erne. H. 45. Diam. 33.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/593Aarhus
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/596Aarhus
Knud Erik Færgemann: "Landskab Himmerland". Sign. KEF. Olie på lærred. 39 x 46.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2439/599Aarhus
Johannes Hofmeister: Figurer. Sign. Joh. Hofmeister. Olie på papir monteret på plade. 42 x 51.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/602Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/605Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/606Aarhus
Vibeke Fischer: To cirkulære skåle af stentøj. Sign. monogram 01. H. 11,2 og 13,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2439/608Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2439/609Aarhus
Jacob Eiler Bang: Høj vase af stentøj modelleret i form af stående kvindeskikkelse. Sign. H. 40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/611Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2439/614Aarhus
Børge Mogensen: Kommode af eg, otte skuffer med håndtag af messing. C.M. Madsen. H. 94. B. 122. D. 43,5.
Vurdering :
2439/615Aarhus
Gutte Eriksen: To vaser af hårdtbrændt lertøj modelleret med små hanke. Den ene sign. H. 7,5 og 16,5. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/617Aarhus
Børge Mogensen: Tre-personers sofa på medeben af mørkbejdset eg, betrukket med grønt møbelstof. L. 212.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2439/620Aarhus
Dansk møbeldesign: Et sæt på seks skulpturelle stole af eg, sæder betrukket med stribet uld. 1960-70'erne. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/623Aarhus
Dansk møbeldesign: Reolsystem af teak med tidsskriftshylde, vitrine og ni hylder. 1960'erne. H. 188. L. 250. B. 22/35.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/626Aarhus
Arne Jacobsen: "Mågen/Liljen". Et par armstole af forkromet stål med sort skind. Udført hos Fritz Hansen. (2)
Vurdering :
2439/629Aarhus
Ron Arad: "Victoria & Albert". Et par lænestole betrukket med lilla møbelstof. Udført hos Moroso. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/632Aarhus
Vurdering :
2439/635Aarhus
Kristian S. Vedel: “Modus”. Par lænestole samt sidebord af palisander. Betrukket med sort skind. (3)
Vurdering :
2439/638Aarhus
Niels O. Møller: Cirkulært spisebord af palisander med udtræk og underliggende foldeplade. Udført hos J.L. Møller.
Vurdering :
2439/641Aarhus
Gio Ponti: Kande af klart glas, ilagt vertikale striber i blå og grøn. Usigneret. Udført hos Venini, Murano. H. 17.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/644Aarhus
Tue Poulsen: Sofabord med stel af forkromet stål, plade ilagt fliser af stentøj. Sign. Tue. H. 43. L. 190. B. 100.
Vurdering :
2439/647Aarhus
Dansk møbeldesign: Tre-personers sofa med ben af mørkbejdset eg, betrukket med grønt uld. 1930-40'erne. L. 195.
Vurdering :
2439/648Aarhus
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/662Aarhus
Arne Vodder: Højrygget lænestol med stel af palisander, justérbart sæde og ryg. France & søn.
Vurdering :
2439/667Aarhus
Jens H. Quistgaard: "Festivaal" Aflang serveringsbakke af violetlakeret ahorn. Model 1102. L. 71. B. 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/669Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/670Aarhus
Dansk design: Otte hynder betrukket med patineret lyst brunt skind passende til Y-stolen af Hans J. Wegner. (8)
Vurdering :
2439/671Aarhus
Mogens Hansen: To-personers sofa og lænestol betrukket med patineret brunt skind, stel af mahogni. Udført hos Mogens Hansen. L. 150. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/672Aarhus
Jais Nielsen: To vaser af stentøj, dekoreret med celadon og sung glasur. Sign. Kgl. P. H. 14 og 21. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/673Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/674Aarhus
Henry Kjærnulf: Et sæt på otte stole af eg, betrukket med stribet uld. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (8)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: