2439/681Lyngby
Jeanne Grut: Stor figur af fajance i form af moskusoksekalv, dekoreret med brune og lysegrå glasurer. H. 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/682Lyngby
Guiseppe Ostuni: "Ochetta". Justérbar bord/væg lampe. Stel af patineret messing, hvidlakeret skærm. H. 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/683Lyngby
Guiseppe Ostuni: “Ochetta”. Lille justérbar bord/væglampe med stel af messing. Rødlakeret skærm. H. 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/684Lyngby
Svend Aage Holm Sørensen: Væglampe af grå- og orangelakeret metal med justérbar skærm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/685Lyngby
Arne Bang: Fir-sidet vase af stentøj modelleret med små "ører". Dekoreret med lysegrå glasur. H. 13,4.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/686Lyngby
Arne Bang: Cirkulær skål af stentøj modelleret med rillet dekor. Dekoreret med lysegrå glasur. H. 6,8. Diam. 12,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2439/687Lyngby
Arne Bang: Rund vase af stentøj modelleret med blomsterdekor i relief. Dekoreret med lysegrå glasur. H. 14.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/688Lyngby
Stig Lindberg, Berndt Friberg: To små vaser og en lille skål af stentøj. Udført hos Gustavsberg. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/689Aarhus
Wilhelm Freddie: Figurkomposition. Sign. Freddie 62. Tusch på papir. Lysmål 23 x 16.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/690Aarhus
Jørgen Boberg: Figurkomposition med fugle og kvinde. Usign. Gouache på papir. Bladstørrelse 24 x 13,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/691Lyngby
Arne Bang: Cylindrisk krukke af stentøj modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med lysegrå glasur. H. 8,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/692Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/693Lyngby
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal. Dråbeformet, kantet stamme, fodstykke med buende kant. H. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/694Lyngby
Arne Bang: Et par runde vaser af stentøj dekoreret med hhv. turkisblå og lysegrå glasurer. H. 7,5-8. (2)
Vurdering :
2439/695Lyngby
Daum Nancy: Vase af klart og hvidt glas med to hanke. Overfang af violet iriserende glas. Sign. Daum Nancy. H. 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/696Lyngby
Jais Nielsen: “Dåben”. Lågkrukke af stentøj modelleret med bibelske scener i relief. Dekoreret med okseblodsglasur. H. 26,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/697Lyngby
René Lalique: “Nemours”. En cirkulær skål af klart, matteret glas støbt med reliefdekorationer. H. 10,2. Diam. 25,3.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/698Lyngby
Karl Bovin: Landskab. Sign. Karl Bovin, 1965. Olie på lærred. 66 x 94.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/699Lyngby
Pierluigi Cerri: "Ouverture". Sofa med stel af sortlakeret stål. Betrukket turkis farvet skind. L. ca. 235.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/700Lyngby
Henning Koppel: "101". Bestiksæt af sterlingsølv og rustfrit stål. Georg Jensen efter 1945. (65)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2439/701Aarhus
Kay Bojesen: Søpapegøje. Legetøjsfigur af bemalet træ og plast. Udført hos Kay Bojesen. Ej stemplet. H. 17,5.
Vurdering :
2439/702Aarhus
Italiensk design: "Swirl egg". Bord/gulvlampe af glas. Udført og mærket hos Vetri Murano. 1970'erne. H. 66.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2439/703Lyngby
Mogens Koch: Fire 1/2 bogreoler af massiv eg. H. 76. B. 38. D. 27,5. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/704Lyngby
Mogens Koch: Et par skabe af massiv eg. H./B. 76. D. 36. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/705Lyngby
Mogens Koch: Et par bogreoler af massiv eg. H./B. 76. D. 27,5. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/706Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/707Lyngby
Poul Henningsen: “Kuglelamel”. Pendel med lameller af hvidlakeret metal. H. 40. Diam. 38.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/708Lyngby
Hans J. Wegner: Klaverbænk med stel af massiv mahogni. Sæde betrukket med sort skind. H. 52. B. 70. D. 41.
Vurdering :
2439/709Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/710Aarhus
Niels O. Møller: Et sæt på seks stole med stel af palisander, betrukket med brunligt møbelstof. Model 71. (6)
Vurdering :
2439/711Aarhus
Karin Nathorst Westfelt: "Fos i Kløft". Sign. KNW 79-80. Olie på lærred. 127 x 78.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/712Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/713Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/714Lyngby
Knud Hvidberg: "Jade Dragon". Relief. Farvet plexiglas og metal. B. 34. D. 7.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/715Lyngby
Markan Christensen: Kvinde. Sign. Markan. Bronze på sokkel af træ. H. 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/716Lyngby
Jørgen Haugen Sørensen: Objekt. Sign. monogram, 5/50. Bronze. H. 8 L. 14.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/717Lyngby
Lars Swane: "Havebillede Farum". 59. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 75x65.
Vurdering :
2439/718Lyngby
Benny Dröscher: Uden titel. Sign. Benny Dröscher 2000. Mixed media på papir. Bladstørrelse 40 x 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2439/719Lyngby
Preben Hornung: "Fra mit vindue", 1979. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 27 x 35.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2439/720Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/721Lyngby
Tapio Wirkkala: “Jäävuori” (Isbjerg). Vase af kantslebet, klart glas. Sign. Tapio Wirkkala, 3825. H. 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/722Lyngby
Thor Lindeneg: "Stilstand". Sign. Thor Lindeneg. Olie på lærred. 60 x 75.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2439/723Lyngby
Niels Erik Skovballe: "Jeg, en Jordbærbamse". Sign. monogram. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/724Lyngby
Asger Jorn: Uden titel. Usign. Litografisk tryk udført som omslag. Trykt hos Permild & Rosengreen. Lysmål 25 × 39.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/725Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/726Aarhus
Ib Geertsen: Konkret komposition. Sign. Ib Geertsen. Udstillingsplakat. Bladstørrelse 71 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/727Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/728Lyngby
Peter Bonde: Uden titel, 07. Sign. og dateret på bagsiden. Mixed media på lærred. 30 x 24. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/729Lyngby
Ubekendt kunstner: Kvinde med flettet hår. Sign. V. Funk. Patineret bronze. H. 32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/730Lyngby
Preben Hornung: "Nære ting". Sign. monogram med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 37 x 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/731Lyngby
Robert Storm Petersen Niels Mogens Bodecker: Fire reklameudkast for Carlsberg. Én sign. Bodecker. Tush på papir. Bladstørrelse 10 x 12 og 19,5 x 12. (2)
Vurdering :
2439/732Lyngby
Shepard Fairey / Obey: "Chinese San Francisco". Sign. monogram, AP, 04. Offsettryk i farver. Lysmål 61,5 x 46,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/733Lyngby
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky, 14/100. Litografi i farver. Lysmål 55 x 42.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/734Lyngby
Hans Helge Nielsen: Landskab, 2015. Sign. monogram, med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 40 x 49.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/735Aarhus
Kaj Hansen & Jan Fugl, tilskrevet: Tre væglamper af hvid- og grønlakeret metal. 1980-90'erne. H./B. 32. D. 18. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/736Aarhus
Jacob Gadd: "Hvad tænker du?". Sign. Jacob Gadd, 32/75. Giclée kunsttryk. Lysmål 39 x 29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/737Aarhus
Dansk design: Sekskantet vase af palisander med indsats af grå plast. 1960'erne. H. 51.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/738Aarhus
Folmer Bonnén: Hestevogn med mælkejunger. Sign. Folmer Bonnén. Olie på masonit. 116 x 120.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/739Aarhus
Mogens S. Andersen: Opstilling. Sign. Mogens Andersen, Paris. Olie på lærred. 66 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/740Aarhus
Per Sonne: Sydlandsk havneparti. Sign. P.S. Olie på lærred. 52 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/741Aarhus
Eva Öhrling: Uden titel. Sign. på bagsiden Eva Öhrling, 2000. Akryl på lærred. 51 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/742Aarhus
Niels Ryberg: "Valmuemark". Sign. monogram, 1986. Olie på plade. 51 x 71
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: