2439/687Lyngby
Arne Bang: Rund vase af stentøj modelleret med blomsterdekor i relief. Dekoreret med lysegrå glasur. H. 14.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/688Lyngby
Stig Lindberg, Berndt Friberg: To små vaser og en lille skål af stentøj. Udført hos Gustavsberg. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/691Lyngby
Arne Bang: Cylindrisk krukke af stentøj modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med lysegrå glasur. H. 8,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/693Lyngby
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal. Dråbeformet, kantet stamme, fodstykke med buende kant. H. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/694Lyngby
Arne Bang: Et par runde vaser af stentøj dekoreret med hhv. turkisblå og lysegrå glasurer. H. 7,5-8. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/695Lyngby
Daum Nancy: Vase af klart og hvidt glas med to hanke. Overfang af violet iriserende glas. Sign. Daum Nancy. H. 34.
Vurdering :
2439/696Lyngby
Jais Nielsen: “Dåben”. Lågkrukke af stentøj modelleret med bibelske scener i relief. Dekoreret med okseblodsglasur. H. 26,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/697Lyngby
René Lalique: “Nemours”. En cirkulær skål af klart, matteret glas støbt med reliefdekorationer. H. 10,2. Diam. 25,3.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/698Lyngby
Karl Bovin: Landskab. Sign. Karl Bovin, 1965. Olie på lærred. 66 x 94.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/699Lyngby
Pierluigi Cerri: "Ouverture". Sofa med stel af sortlakeret stål. Betrukket turkis farvet skind. L. ca. 235.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/700Lyngby
Henning Koppel: "101". Bestiksæt af sterlingsølv og rustfrit stål. Georg Jensen efter 1945. (65)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2439/703Lyngby
Mogens Koch: Fire 1/2 bogreoler af massiv eg. H. 76. B. 38. D. 27,5. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/704Lyngby
Mogens Koch: Et par skabe af massiv eg. H./B. 76. D. 36. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/705Lyngby
Mogens Koch: Et par bogreoler af massiv eg. H./B. 76. D. 27,5. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/706Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/707Lyngby
Poul Henningsen: “Kuglelamel”. Pendel med lameller af hvidlakeret metal. H. 40. Diam. 38.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/708Lyngby
Hans J. Wegner: Klaverbænk med stel af massiv mahogni. Sæde betrukket med sort skind. H. 52. B. 70. D. 41.
Vurdering :
2439/714Lyngby
Knud Hvidberg: "Jade Dragon". Relief. Farvet plexiglas og metal. B. 34. D. 7.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/715Lyngby
Markan Christensen: Kvinde. Sign. Markan. Bronze på sokkel af træ. H. 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/716Lyngby
Jørgen Haugen Sørensen: Objekt. Sign. monogram, 5/50. Bronze. H. 8 L. 14.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/717Lyngby
Lars Swane: "Havebillede Farum". 59. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 75x65.
Vurdering :
2439/718Lyngby
Benny Dröscher: Uden titel. Sign. Benny Dröscher 2000. Mixed media på papir. Bladstørrelse 40 x 40.
Vurdering :
2439/719Lyngby
Preben Hornung: "Fra mit vindue", 1979. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 27 x 35.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2439/720Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/721Lyngby
Tapio Wirkkala: “Jäävuori” (Isbjerg). Vase af kantslebet, klart glas. Sign. Tapio Wirkkala, 3825. H. 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/722Lyngby
Thor Lindeneg: "Stilstand". Sign. Thor Lindeneg. Olie på lærred. 60 x 75.
Vurdering :
2439/723Lyngby
Niels Erik Skovballe: "Jeg, en Jordbærbamse". Sign. monogram. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/724Lyngby
Asger Jorn: Uden titel. Usign. Litografisk tryk udført som omslag. Trykt hos Permild & Rosengreen. Lysmål 25 × 39.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/728Lyngby
Peter Bonde: Uden titel, 07. Sign. og dateret på bagsiden. Mixed media på lærred. 30 x 24. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/729Lyngby
Ubekendt kunstner: Kvinde med flettet hår. Sign. V. Funk. Patineret bronze. H. 32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/730Lyngby
Preben Hornung: "Nære ting". Sign. monogram med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 37 x 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/731Lyngby
Robert Storm Petersen Niels Mogens Bodecker: Fire reklameudkast for Carlsberg. Én sign. Bodecker. Tush på papir. Bladstørrelse 10 x 12 og 19,5 x 12. (2)
Vurdering :
2439/732Lyngby
Shepard Fairey / Obey: "Chinese San Francisco". Sign. monogram, AP, 04. Offsettryk i farver. Lysmål 61,5 x 46,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/733Lyngby
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky, 14/100. Litografi i farver. Lysmål 55 x 42.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/734Lyngby
Hans Helge Nielsen: Landskab, 2015. Sign. monogram, med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 40 x 49.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/747Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Uden titel. Sign. VSO. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/748Lyngby
Ubekendt design: To bordlamper af rødglaseret keramik. H. 57. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/749Lyngby
Hans Scherfig: “To elefanter med flettede snabler”. Sign. Hans Scherfig, 42/200. Linoliumstryk. Lysmål 28 × 37,5.
Vurdering :
2439/750Lyngby
Evgenij Klenø: Opstilling. Sign. Klenø 90. Olie på lærred. 41 x 48. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/751Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/752Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/753Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/754Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/755Lyngby
Rolf Gjedsted: Uden titel. Sign. Rolf Gjedsted. Olie på lærred. 73 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/756Lyngby
'Money, People, Politics'. Forord af instruktøren Oliver Stone. Omslag med firdobbelt hologram. 34,5 x 28,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/757Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/758Lyngby
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2439/759Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/760Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/761Lyngby
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2439/762Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/763Lyngby
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal. Stemplet monogram Just A., dessin D80. H. ekskl. fatning 30. H. inkl. skærmholder 51.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/764Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/765Lyngby
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal. Stemplet monogram Just A., dessin D80. H. ekskl. fatning 30. H. inkl. skærmholder 50.
Vurdering :
2439/766Lyngby
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal i kantet form og med støbt dekor. H. ekskl. skærmholder 28,5.
Vurdering :
2439/767Lyngby
Evgenij Klenø: Opstilling med frugter og flasker. Sign. Klenø. Olie på lærred. 44 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/768Lyngby
Irene von Spee: Uden titel, 2018. Sign. på bagsiden. Birkebark på lærred. 69 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/769Lyngby
Kay Christensen: "Tapetet i huset der blev revet ned". Sign. Kay C. Olie på lærred. 46 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/770Lyngby
Pierre Alechinsky: "A l'air". Sign. Alechinsky 1978, 14/90. Litografi i farver med radering. Lysmål 21 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/771Lyngby
Franz Gertsch: "Junkere-Keller". Sign. Franz Gertsch 70, 5/40. Litografi monteret på plade. Bladstørrelse 65 x 79. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/772Lyngby
Gudrun Lauesen: Figur af patineret diskometal i form af en kalv. H. 18,5. L. 22.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/773Lyngby
Vurdering :