2439/772Lyngby
Gudrun Lauesen: Figur af patineret diskometal i form af en kalv. H. 18,5. L. 22.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/773Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/774Lyngby
Kræsten Iversen: Opstilling. Sign. KI. Olie på lærred. 37 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/775Lyngby
Sven Dalsgaard: "Søskende", 1994. Akvarel og blyant på papir. Sign. Sven Dalsgaard. Bladstørrelse 30,5 x 23.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/776Lyngby
Sonia Delaunay: XXe siècle, Paris, 1960. Usign. Litografisk plakat i farver. Trykt hos Mourlot. Lysmål 65 x 49,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/777Lyngby
Marc Chagall: "The painter in rose", 1959. Usign. Litografisk udstillingsplakat i farver. Ed. 1500. Trykt hos Mourlot. Bladstørrelse 75 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/778Lyngby
Oluf Høst: To kompositioner. Begge sign. og nummereret. Litografi i farver. Lysmål 33 x 47 og 34 x 46. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/779Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/780Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen, 4/80. Håndkoloreret ætsning. Lysmål 35 x 28.
Vurdering :
2439/781Lyngby
Allan Bestle: "Nothtel", 2016, Berlin. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 110. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/790Lyngby
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 68, 126/150. Litografi i farver. Lysmål 43 × 30,5.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/794Lyngby
Marco Evaristti: Komposition, 2010. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/795Lyngby
Vilhelm Lundstrøm: Figurkomposition. Sign. Lundstrøm. Litografi. Lysmål 43 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/796Lyngby
Anne Vilsbøll: Komposition. Sign. AV98. Olie på papir og collage på lærred. 85 x 125.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/797Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2439/798Lyngby
Allan Bestle: "The absinth drinkers", 2016. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/799Lyngby
Nes Lerpa: Uden titel. Sign. og datering på bagsiden. Olie på lærred. 56 x 46.
Vurdering :
2439/800Lyngby
Peter Nyborg: "Torhult miraklet", 1981. Sign. Peter Nyborg med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 53 x 65.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/801Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/802Lyngby
Kai Nielsen: “Venus Kalipygos”. Sign. Kai Nielsen. Bronze. H. 20.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/803Lyngby
Nanna & Jørgen Ditzel: "AP 8". Lænestol med ben af bejdset bøg. Betrukket med lys uld.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/804Lyngby
Maurice Estève: “Matinailles”, 1956. Sign. Estève, 172/200. Trykt hos Mourlot, Paris. Udgivet af l'Oeuvre Gravée, Zürich. Litografi i farver. Lysmål 46 x 56.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/805Lyngby
Svend Aage Lindstrøm: Kvinde og delfin. Sign. S. Lindstrøm 1943. Udført og stemplet hos Evan Jensen. H. 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/806Lyngby
Kai Nielsen: Siddende kvinde. Sign. Kai Nielsen, No. IV, stemplet Nic. O Schmidt Bronzestøber. Poleret bronze. H. 8.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/809Lyngby
Børge Jørgensen: Uden titel. Sign. BJ 66. Jern og klar glas. H. 49. B. 43.
Vurdering :
2439/810Lyngby
Nes Lerpa: Uden titel, 1979. Sign. og datering på bagsiden. Mixed media på lærred. 74 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/812Lyngby
Asger Jorn: “Dans le sillage d'If-Aube”. Sign. Jorn 72, 59/75. Træsnit i farver. Lysmål 36 x 28.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/813Lyngby
Ubekendt kunstner: Fisker. Sign. monogram. Gips. H. 51.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/816Lyngby
Johannes Hedegaard: Buste, Prinsesse Benedikte. Sign. Johannes Hedegaard. Royal Copenhagen. H. 26 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/819Lyngby
Carl Malmsten: “Samsas”. Fritstående tre-pers. sofa med ben af bejdset bøg. Betrukket med lyst velour.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2439/820Lyngby
Skandinavisk design: Par skamler af fyrretræ. H. 41. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/821Lyngby
Tove Kindt-Larsen, Edvard Kindt-Larsen: Spejl af teak med hylde. Udført hos snedkermester Gustav Bertelsen. H. 104. L. 45. D. 22.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/822Lyngby
S. Thrane: Cirkulært sidebord af zebranotræ. H. 63. Diam. 60.
Vurdering :
2439/823Lyngby
Dansk design: Tre cylindriske papirkurve af patineret kernelæder. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/824Lyngby
Svensk design: Et sæt på fire spejle i profilerede rammer af palisander. Diam. 49. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/825Lyngby
Dansk design: Tre væglamper af patineret messing. L. 43. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/826Lyngby
Lyfa: Et sæt på seks væglamper af forniklet metal med justérbare skærme. L. 22. D. 10. H. 6. (6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/828Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/829Lyngby
Kristian S. Vedel: Modulsofa i to dele, stol, skammel og sofabord af eg. Betrukket med lys uld. (5)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/830Lyngby
Ubekendt design: “Les Arcs”. Fire stole med stel af forkromet stål udspændt med patineret cognacfarvet kernelæder. (4)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2439/831Lyngby
Dansk snedkermester: Stor montre af teak. Sider og front af glas. H. 240. B. 96. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/832Lyngby
Erik Rasmussen: Fad. Sign. Erik Rasmussen 2000. Kähler. Polykromt dekoreret keramik. H. 5. Diam. 32.
Vurdering :
2439/837Lyngby
Hans Scherfig: "Tiger”. Sign. Scherfig 1977, 26/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 57 x 77. Uindrammet.
Vurdering :
2439/838Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/839Lyngby
Erik Bille Christiansen: "Heartbreaker", 2017. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 160 x 120.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/841Lyngby
Dansk snedkermester: Sofabord af mahogni med underliggende hylde. H. 48. L. 60. B. 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/842Lyngby
Corneille: Uden titel. Tryksign. Corneille, 264/999. Polykromt bemalet træ. 15 x 38 x 21.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/843Lyngby
Anders Gudmundsen-Holmgreen: Venus fødsel. Sign. A.G-H 1919. Olie på lærred. 117 x 104.
Vurdering :
2439/845Lyngby
Ingvald Holmefjord: "Jord og himmel", 1992. Sign. I. Holmefjord. Tempera på papir monteret på lærred 62x58.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/867Lyngby
Ole Wanscher: "Ægypterskammel". Foldeskammel af sortlakeret ask. Udspændt med sort skind.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/868Lyngby
Vilhelm Lauritzen: Tre væglampetter af hvidlakeret metal med justérbar skærm. Udført hos Louis Poulsen. L. 45. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/869Lyngby
Poul Henningsen: "PH-4/4". Fatningshus af forniklet metal. Stemplet Pat. Appl. Udført hos Louis Poulsen.
Vurdering :
2439/870Lyngby
Poul Henningsen: Reversedele til "PH-langlyslampe". Udført hos Louis Poulsen. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/872Lyngby
Vurdering :
2439/877Lyngby
Piet Hein, Bruno Mathsson: “Superellipse”. Spisebord med klemben af stål, udtræk samt tillægsplade. Top af hvid laminat. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/884Lyngby
Struer Kajak: Kajak af mahogni og wengé. Udført og stemplet hos Struer Kajak. L. 523. B. 55.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/885Lyngby
Ubekendt design: Daybed i orangemalet træ med skuffe samt opbevaring. Monteret på hjul. Betrukket med stribet/farvet uld.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/886Lyngby
Rimme Design: "Rimme". Tre bogkasser af amerikansk kirsebærtræ. H./L. 72. D. 29. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/887Lyngby
Arne Jacobsen: “Grand Prix” Et sæt på fire spisestole med ben af forkromet stål. Ryg og sæde af formbøjet bøg. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/889Lyngby
Verner Panton: “1–2–3”. Et par stole med stel af børstet aluminium, sæde og ryg betrukket med dybthæftet brunt skind. (2)
Vurdering :
2439/890Lyngby
Ib Kofod-Larsen: Skænk af riopalisander. Front med fire døre samt fire skuffer, indvendigt med justérbare hylder samt udtræksbakker.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/891Lyngby
Vibeke Klint: To tæpper af uld. Lys, geometrisk dekor på blågrå bund. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: