2439/559Lyngby
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2439/560Aarhus
Jaime Hayon: "Ro". Øreklapstol med ben af aluminium, betrukket med brunt skind. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/561Lyngby
Georg Jensen: Skål af lertøj modelleret med to ansigter i relief samt to gennembrudte hanke. Unik. H. 13-13,5. B. 23,5. L. 26.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2439/562Lyngby
Jacques Doucet: "Traces du quotidien", 1989. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 40 x 30. Uindrammet. (4)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2439/563Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/564Lyngby
Axel Salto: Bordlampe af blanc de chine med horisontale riller. Sign. Salto. Kgl. P. Udført 1949. H. ekskl. fatning 35. H. inkl. skærmholder 55.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2439/565Lyngby
Corneille: To kompositioner. Begge sign. Litografi i farver. Bladstørrelse varierer. Uindrammet. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/566Aarhus
Niels Hansen Jacobsen: "Syg Rovfugl". Usigneret. Figur af stentøj. H. 19.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/567Lyngby
Axel Salto: Vase af stentøj modelleret med smal munding. Indridsede motiver i relief. Dekoreret med olivinglasur. Sign. Salto. Kgl. P. H. 16. Diam. 11.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/568Lyngby
Johannes Carstensen: Opstilling, ca. 1997. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 64 x 85.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2439/569Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/570Lyngby
Axel Salto: Rund vase af stentøj modelleret i spirende stil. Dekoreret med gråblå glasur. Sign. Salto, 1937. H. 9,5. Diam. 12,5.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/571Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/572Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/573Lyngby
Kim Holm: Cylindrisk skål af hårdtbrændt lertøj med indridset overflade i relief. Dekoreret med mørk brun glasur. H. 14. Diam. 20-20,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/574Lyngby
Asger Jorn: “Grand Déménagement” fra serien “9 Intimités Graphoglyptiques”. Sign. Jorn 69, 3/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/575Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/576Lyngby
Vurdering :
2439/577Lyngby
Erling Steen: Opstilling med flaske. Sign. Steen 86. Olie på lærred. 51 x 35.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/578Aarhus
Eugène de Sala: Interiør med en kvinde, som læser i en bog. Sign. de Sala. Olie på plade. 63 x 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/579Lyngby
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2439/580Lyngby
Kristian von Hornsleth: "Super Panic", 2013. Sign. Hornsleth. Kakler bemalet med polykromt glasur. Hver 20 x 20. (9)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/581Aarhus
Hans Vangsø: Gulvvase af stentøj, dekoreret med hvid glasur med mørke elementer. Stemplet monogram. H. 38.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/582Lyngby
Kai Nielsen: Figurgruppe af blanc de chine i form af moder med barn. Tryksign. Kai Nielsen. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, 110. H. 31,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/583Lyngby
Kehnet Nielsen: Komposition, 2007. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/584Aarhus
Rudolph Tegner: "De tørstige børn", 1916. Sign. R. Tegner. Brunpatineret bronze. H. 25. B. 31. D. 14.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/585Lyngby
Poul Kjærholm: “PK-9”. Sæt på seks stole med stel af satinbørstet aluminium. Sæde og ryg betrukket med originalt elegance walnut anilin skind. (6)
Vurdering :
70.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/586Lyngby
Maurice Estève: “Bouinotte”, 1980. Sign. Estève, 92/120. Litografi i farver. Lysmål 70 x 51.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/587Aarhus
Poul Henningsen: “PH 3½/2”. Bordlampe med skærme af opalglas. Louis Poulsen. 1930'erne. H. 45. Diam. 33.
Vurdering :
2439/588Lyngby
Hans Olsen: Fritstående tre-pers. sofa med ben af palisander. Sæde, sider og ryg betrukket med grønt skind. L. 178
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/589Lyngby
Erik Bille Christiansen: "Røvtur II", 2016. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 89.
Vurdering :
2439/591Lyngby
Michael Andersen: Standerlampe med stel af messing og konisk base af keramik, dekoreret i blå og gule nuancer.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2439/592Lyngby
Jonas Pihl: Komposition. Sign. på bagsiden Jonas Pihl, 2009. Mixed media på lærred. 100 x 121.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2439/593Aarhus
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/594Lyngby
Dansk snedkermester: Et par lænestole med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med lyst lammeuld. (2)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2439/595Lyngby
Karl Bovin: Vinterlandskab. Sign. Karl Bovin, 58. Olie på lærred. 71 x 93.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2439/596Aarhus
Knud Erik Færgemann: "Landskab Himmerland". Sign. KEF. Olie på lærred. 39 x 46.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2439/597Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 54”. Spisebord med kubeformet stel af stål. Cirkulær top af flintrullet, lysbroget marmor. Diam. 140.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/598Lyngby
Corneille: To compositioner. Begge sign. Litografi i farver. Bladstørrelse varierer. Uindrammet. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/599Aarhus
Johannes Hofmeister: Figurer. Sign. Joh. Hofmeister. Olie på papir monteret på plade. 42 x 51.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2439/600Lyngby
Kaare Klint: "Den Røde Stol". Meget tidlig, sjælden stol med stel af cubamahogni. Betrukket med Nigerskind.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/601Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/602Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/603
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Udgået
2439/604Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/605Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/606Aarhus
Vibeke Fischer: To cirkulære skåle af stentøj. Sign. monogram 01. H. 11,2 og 13,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2439/607Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2439/608Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2439/609Aarhus
Jacob Eiler Bang: Høj vase af stentøj modelleret i form af stående kvindeskikkelse. Sign. H. 40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/610Lyngby
Corneille: "L'amour au jour le jour", 1996. Sign. Serigrafi. Bladstørrelse 42 x 58. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/611Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2439/612Lyngby
Henry Kjærnulf: Et par lænestole af eg med skulpturel ryg. Sæde betrukket med stribet uld. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/613Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/614Aarhus
Børge Mogensen: Kommode af eg, otte skuffer med håndtag af messing. C.M. Madsen. H. 94. B. 122. D. 43,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/615Aarhus
Gutte Eriksen: To vaser af hårdtbrændt lertøj modelleret med små hanke. Den ene sign. H. 7,5 og 16,5. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2439/616Lyngby
Anna Klindt Sørensen: Komposition. Sign. AKS. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 21,5. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/617Aarhus
Børge Mogensen: Tre-personers sofa på medeben af mørkbejdset eg, betrukket med grønt møbelstof. L. 212.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2439/618Lyngby
Ole Wanscher: Et sæt på tre indskudsborde af mahogni. H. 56/54/52. L. 60/54/49. B. 40/38/35. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/619Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/620Aarhus
Dansk møbeldesign: Et sæt på seks skulpturelle stole af eg, sæder betrukket med stribet uld. 1960-70'erne. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/621Lyngby
Erik Buck: Daybed med ramme af eg. Madras betrukket med originalt ternet uld. Stel af sortlakeret metal, sko af teak.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: