2439/896
Bernard Buffet: "Lion" og "Rhinoceros". To dybe tallerkener af sterlingsølv. Tryksign. Diam. 20,3. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2439/888
Engelsk art déco opsats af sterlingsølv. Walker & Hall, Sheffield 1945. H. 5. Diam. 23.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2439/558
Evald Nielsen: Sukkerstrøbøsse af sølv, øverste del gennembrudt og smedet med stiliseret bladværk i relief. H. 15,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2439/555
Evald Nielsen: Te- og kaffeservice af sølv og sterlingsølv med hanke og lågknopper af udskåret elfenben. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1943. (5)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2439/552
Evald Nielsen: Cirkulær serveringsbakke af sølv med hamret overflade. Hanke af udskåret elfenben. H. inkl. hanke. 3 og 3,4. Diam. 45,5. L. 50,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK