2439/500Aarhus
Carl-Henning Pedersen: "Blå hest med stjerneøje", 1984. Olie på lærred. 70 x 60.
Vurdering :
150.000 DKK Næste bud:
2439/502Lyngby
Preben Hornung: Uden titel, 1952. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 43 x 37.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2439/503Aarhus
Egill Jacobsen: Maske i blåt, 1976. Sign. på bagsiden EJ med datering. Olie på lærred. 41 x 31.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Næste bud:
2439/509Aarhus
Michael Bundesen: "Stærk tobak". Sign. MB 07. Akryl på lærred. 158 x 220.
Vurdering :
75.000 DKK Næste bud:
2439/511Lyngby
Olaf Rude: Kvinde siddende ved bord. Sign. Olaf Rude 22. Olie på lærred. 100 x 73.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/514Lyngby
Jesper Christiansen: "Svensk morgen maleri", 1998. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 35 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/515Aarhus
Carl-Henning Pedersen: Figur og fabeldyr. Sign. Chp 1987, Zermatt. Akvarel. Bladstørrelse 52 x 67.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2439/517Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2439/518Aarhus
Sven Dalsgaard: Ur. Sign. Sven Dalsgaard 1964. Olie på lærred. 44 x 44.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/520Lyngby
Bruno Cassinari: "Les pêcheurs". Usign. Olie på lærred. 71 x 91.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2439/524Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/526Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2439/527Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 120 x 165.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2439/529Lyngby
Svend Engelund: Marklandskab. Sign. SE 53. Olie på lærred. 76 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/532Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/535Lyngby
Sergei Sviatchenko: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 147 x 110. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/541Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2439/544Lyngby
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2439/545Aarhus
Albert Bertelsen: "Portrættet", 1973. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/547Lyngby
Kristian von Hornsleth: Uden titel, 2015. Sign. Hornsleth. Akryl på lærred. 100 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2439/559Lyngby
Michael Kvium: "U.T.". Sign. på bagsiden Kvium 18. Olie på lærred. 40 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2439/568Lyngby
Johannes Carstensen: Opstilling, ca. 1997. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 64 x 85.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2439/571Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/572Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/575Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/577Lyngby
Erling Steen: Opstilling med flaske. Sign. Steen 86. Olie på lærred. 51 x 35.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/578Aarhus
Eugène de Sala: Interiør med en kvinde, som læser i en bog. Sign. de Sala. Olie på plade. 63 x 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/583Lyngby
Kehnet Nielsen: Komposition, 2007. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/589Lyngby
Erik Bille Christiansen: "Røvtur II", 2016. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 89.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/592Lyngby
Jonas Pihl: Komposition. Sign. på bagsiden Jonas Pihl, 2009. Mixed media på lærred. 100 x 121.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2439/593Aarhus
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/595Lyngby
Karl Bovin: Vinterlandskab. Sign. Karl Bovin, 58. Olie på lærred. 71 x 93.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2439/596Aarhus
Knud Erik Færgemann: "Landskab Himmerland". Sign. KEF. Olie på lærred. 39 x 46.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2439/599Aarhus
Johannes Hofmeister: Figurer. Sign. Joh. Hofmeister. Olie på papir monteret på plade. 42 x 51.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2439/601Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/607Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2439/611Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2439/613Lyngby
Ole Sylvest Jacobsen: Uden titel. Sign. Ole Slvest J - 78. Blyant og kul på papir. Bladstørrelse 32 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/616Lyngby
Anna Klindt Sørensen: Komposition. Sign. AKS. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 21,5. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/619Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/622Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Figurer, hus og fugl. Sign. WSO. Olie på lærred. 70 x 100. Uindammet.
Vurdering :
2439/625Lyngby
Johannes Carstensen: Kolonihave, ca. 1990. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 60 x 81.
Vurdering :
2439/628Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/631Lyngby
Søren Hansen: "Hvad var det nu hun skrev?", to kompositioner. Sign. Søren Hansen 06; sign. og dateret med titel hhv. 1/2 og 2/2 på bagsiden. 60 x 50. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/637Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/640Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/646Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/649Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/652Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/653Lyngby
Aage Gitz-Johansen: "Under polcirklen". Oliekridt på papir. Bladstørrelse 50 x 65. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/654Lyngby
Aage Gitz-Johansen: "Myte". Usign. Mixed media på papir. Bladstørrelse 30 x 42. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/655Lyngby
Aage Gitz-Johansen: Tre kompositioner fra Jokkmokk og Karasjok. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 41. Uindrammet. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/659Lyngby
Thorbjørn Lausten: To kompositioner. Sign. T. Lausten 20. Gouache på papir. Bladstørrelse 76 x 58. Uindrammet. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2439/660Lyngby
William Anthony: "Death", 2009. Sign. dateret med titel på bagsiden. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 12 x 11.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/661Lyngby
Kristian von Hornsleth: "Psykopath", 2000. Sign. og dateret på bagsiden. AP. C-print. Lysmål 39 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/666Lyngby
Johannes Carstensen: Opstilling. Sign. Joh. C, 02. Olie på lærred. 64 x 85.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2439/668Lyngby
Erling Steen: Opstilling. Sign. Steen 85. Olie på plade. 40 x 32.
Vurdering :
2439/679Lyngby
Sven Dalsgaard: Selvportræt med spejl, triptykon. Sign. Foto og spejlglas monteret på plade. 39 × 30. (3)
Vurdering :
2439/680Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/689Aarhus
Wilhelm Freddie: Figurkomposition. Sign. Freddie 62. Tusch på papir. Lysmål 23 x 16.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/690Aarhus
Jørgen Boberg: Figurkomposition med fugle og kvinde. Usign. Gouache på papir. Bladstørrelse 24 x 13,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud: