2439/837
Hans Scherfig: "Tiger”. Sign. Scherfig 1977, 26/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 57 x 77. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2439/812
Asger Jorn: “Dans le sillage d'If-Aube”. Sign. Jorn 72, 59/75. Træsnit i farver. Lysmål 36 x 28.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2439/804
Maurice Estève: “Matinailles”, 1956. Sign. Estève, 172/200. Trykt hos Mourlot, Paris. Udgivet af l'Oeuvre Gravée, Zürich. Litografi i farver. Lysmål 46 x 56.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2439/770
Pierre Alechinsky: "A l'air". Sign. Alechinsky 1978, 14/90. Litografi i farver med radering. Lysmål 21 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2439/795
Vilhelm Lundstrøm: Figurkomposition. Sign. Lundstrøm. Litografi. Lysmål 43 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2439/780
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen, 4/80. Håndkoloreret ætsning. Lysmål 35 x 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2439/778
Oluf Høst: To kompositioner. Begge sign. og nummereret. Litografi i farver. Lysmål 33 x 47 og 34 x 46. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2439/777
Marc Chagall: "The painter in rose", 1959. Usign. Litografisk udstillingsplakat i farver. Ed. 1500. Trykt hos Mourlot. Bladstørrelse 75 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/776
Sonia Delaunay: XXe siècle, Paris, 1960. Usign. Litografisk plakat i farver. Trykt hos Mourlot. Lysmål 65 x 49,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2439/773
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2439/771
Franz Gertsch: "Junkere-Keller". Sign. Franz Gertsch 70, 5/40. Litografi monteret på plade. Bladstørrelse 65 x 79. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2439/761
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2439/752
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2439/749
Hans Scherfig: “To elefanter med flettede snabler”. Sign. Hans Scherfig, 42/200. Linoliumstryk. Lysmål 28 × 37,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2439/733
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky, 14/100. Litografi i farver. Lysmål 55 x 42.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2439/732
Shepard Fairey / Obey: "Chinese San Francisco". Sign. monogram, AP, 04. Offsettryk i farver. Lysmål 61,5 x 46,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/724
Asger Jorn: Uden titel. Usign. Litografisk tryk udført som omslag. Trykt hos Permild & Rosengreen. Lysmål 25 × 39.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2439/665
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden Olafur Eliasson 71/90. Litografi. Bladstørrelse 20× 52. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2439/664
Eske Kath: To kompositioner. Begge sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 × 38. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2439/663
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2439/656
Jacob Gadd: "Walther beundrer Scherfig". Sign. Jacob Gadd, Unika. Giclée kunsttryk. Delvist håndkoloreret. Lysmål 39×29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2439/658
Jacob Gadd: "Mona". Sign. Jacob Gadd, 35/75. Giclée kunsttryk. Lysmål 29×39.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2439/657
Jacob Gadd: "Hvis jeg var dig". Sign. Jacob Gadd. Unika. Giclée kunsttryk. Delvist håndkoloreret. Lysmål 39×29
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2439/651
Erró (Gudmundur Gudmundsson): "Amazon". Sign. Erró 1993, 92/200. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 96 x 75.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2439/634
Jiten Thukral, Sumir Tagra: "Yes I went to school". Sign. 91/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 97 x 66,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/610
Corneille: "L'amour au jour le jour", 1996. Sign. Serigrafi. Bladstørrelse 42 x 58. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/604
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2439/598
Corneille: To compositioner. Begge sign. Litografi i farver. Bladstørrelse varierer. Uindrammet. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2439/586
Maurice Estève: “Bouinotte”, 1980. Sign. Estève, 92/120. Litografi i farver. Lysmål 70 x 51.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2439/574
Asger Jorn: “Grand Déménagement” fra serien “9 Intimités Graphoglyptiques”. Sign. Jorn 69, 3/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2439/565
Corneille: To kompositioner. Begge sign. Litografi i farver. Bladstørrelse varierer. Uindrammet. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/562
Jacques Doucet: "Traces du quotidien", 1989. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 40 x 30. Uindrammet. (4)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2439/553
Le Corbusier: "Femme a la main leve", 1954. Tryksign. LC 54. Litografi i farver. Bladstørrelse 111 x 70.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2439/550
Joan Miró: Komposition fra serien “Nous Avons”, 1959. Sign. Akvatinte og radering i farver. Bladstørrelse 32,5 x 50,5.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2439/538
Franz Gertsch: "Liegende", 1969. Sign. Franz Gertsch, ea. Serigrafi i farver. Lysmål 63 x 81.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2439/523
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2439/508
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 66, epreuve d'artiste. Litografi i farver. Bladstørrelse 90 x 63.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2439/505
Michael Kvium: “Bloody Nature” , 2023. Sign. Kvium, 13/60. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 × 110.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK