-
2439/222
“Tuborg øl - Mineralvand”. Reklameskilt af emalje. H. 70. B. 51.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2439/223
To køreplaner af bemalet metal. 20. årh. H. 20 cm. B. 13 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2439/217
Fritz Stæhr-Olsen: Parti fra Hellebæk med udsigt mod Kronborg. Sign. Olie på plade. 35 x 55 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/216
Leif Ragn-Jensen: Vinterparti med dåhjorte i skoven. Sign. Leif Ragn-Jensen. 1972. Olie på lærred. 46 x 60.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2439/221
Engelsk krus af sterlingsølv. Udført hos Charles Edwards, London. H. 12,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2439/219
P. S. Krøyer: “To Skagensdrenge”. Tryksign. P. S. Krøyer Skagen 92. Litografi i farver. Lysmål 24 x 34.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2439/218
Et par kinesiske lågskåle af porcelæn, i bunden Tongzhi seglmærke (1861-1875) og fra perioden. H. 12,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2439/215
Leif Ragn-Jensen: Landskab med flyvende gråænder. Sign. Leif Ragn-Jensen 1982. Olie på lærred. 36 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2439/213
Leif Ragn-Jensen: Parti med rådyr og lettende ænder ved et vandhul. Sign. Olie på lærred. 66 x 96.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2439/212
Chr. Benjamin Olsen: Marine med sejlskibe i hårdt vejr. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 31 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/211
Chr. Benjamin Olsen: Marine med en lods i tåge. Sign. Chr. Benjamin Olsen, 8/6 29. Olie på lærred. 19 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2439/210
Jens Peter Dahl-Jensen: Kvinder i egnsdragt. To figurer af porcelæn. 1209 og 1210. Dahl-Jensen. H. 31 og 32 cm. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2439/209
Kinesisk celadonglaseret vase, cong, samt vase med gennembrudt krave og en kop. 20. årh. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2439/208
Jens Peter Dahl-Jensen: Tre figurer af porcelæn. 2x 1110 og 1301. Dahl-Jensen. H. 21 og 23 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2439/207
Et par kinesiske hatstands af porcelæn, dekoreret i farver med fugle og blomster. Monteret som lamper. Mærket Qianlong, men 20. årh. H. 29,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2439/206
Et par barokform stager af messing. F.O. Hector, Vadstena. 20. årh. H. 39 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2439/205
Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoder Bogolyubskaya. Tempera på træpanel. 19. årh.s slutning. 36 x 30 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2439/204
Barokform lågkrus af sølv med isat mønt, Christian IV, 2 mark 1644. Svend Toxværd, 1953. Vægt 242 g. H. 11 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2439/197
Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Kangxi (1662-1722). Diam. 37,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2439/189
Fransk maler, 18. årh.: Liggende model. Usigneret. Kul og hvidt kridt på papir. Bladstørrelse 33 x 47.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2439/203
Jens Peter Dahl-Jensen: "Drømmen", "Balletpige" samt "Pige med spegl". Tre figurer af porcelæn. Dahl-Jensen. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/202
Carl Martin-Hansen: "Amager" to egnsfigurer af porcelæn. 12412 og 12414. Royal Copenhagen. H. 13 og 15 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2439/183
Ubekendt maler, 19. årh.: Lange skygger på en sti i et italiensk landskab. Utydelig sign. Olie på lærred. 49 x 41,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2439/201
Julius Paulsen: Mor og barn siddende i sollyset ved et vindue. Sign. J. P. Olie på lærred. 30,5 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2439/199
Carl Martin-Hansen: "Fanø" egnsfigur af porcelæn. 12413. Royal Copenhagen. H. 15 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2439/198
Carl Martin-Hansen: "Færø" og " Sjælland" to egnsfigurer af porcelæn. Royal Copenhagen. H. 10 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2439/196
Springfield 'Trapdoor' riffel M/1870 nr. 43534 i kaliber 50-70. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2439/195
Japansk cloisonné fad, dekoreret i farver med blomster med montering af metal. 19. årh. L. mellem hanke 51,5 cm. H. 15,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
420 DKK -
2439/182
Lorenz Frølich: "Jule-klokken". Sign. L. Fr. 1871. Tusch og collage på papir. Bladstørrelse ca. 37 x 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/194
Buste af en ung pige af marmor. Mrk. Roma 81, I. Hoffmann. 19. årh. H. 46 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2439/193
Et par Canton emalje tekopper med låg. 19. årh. H. 8 cm. Diam. 9,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2439/184
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med æbler, drueklase og hasselnødder. Usigneret. Olie på træ. 21 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/192
Samling thailandsk sølv bestående af to skåle, vase, samt lågskål med tepotte af porcelæn. 20. årh. Vægt 2472 g. Diam. skåle ca. 23 cm. H. vase 12 cm. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2439/191
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en kvinde i en sort kjole og guldsmykker siddende med en med bog. Usigneret. Olie på lærred. 91 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2439/190
Et bordspejl med hjerteformet montering af sølv, og et spejl af udskåret forgyldt træ, begge med rocailles og kæmninger. 19. årh. H. ca. 36 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2439/188
C. A. Schleisner: Køkkeninteriør med en dreng siddende med en kaffemølle. Sign. C. A. Schleisner 1861. Olie på lærred. 29,5 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/187
Dansk maler, 19. årh.: Portræt af en ung pige i blå kjole. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 22.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2439/186
Jens Peter Lund: Parti fra Lærdalsøren i Norge. Sign. J. P. Lund 1-8-48. Bly og vandfarve på papir. 28 x 36.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/185
Ubekendt maler, 18. årh.: Et par portrætter af en ung kvinde og en ung mand. Usignerede. Olie på lærred. 40 x 32,5. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/170
S. C. Bjulf: Blomsterhandlere på torvet. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 43 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/181
Dansk maler, 19. årh.: Et par skuer udover en flod. Sign. H. C. N. 1862. Olie på lærred. 34 x 47,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/180
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og fiskere i snak ved kajen. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 36 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/179
H. G. F. Holm: "Emdrupgaards lyststed set fra haven". Ca. 1835. Usigneret. Pen og lavering på papir. 16,5 x 26.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/178
Emmery Rondahl: Blæsende kystparti med hus og båd. Sign. ER. Olie på lærred. 59 x 82.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2439/177
Elisabeth Jerichau Baumann: En mor med sine to børn. Sign. Elisabeth Jerichau. Bly og pen på papir. Bladstørrelse 13,5 x 11.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/175
Wilhelm Marstrand: Scene fra Hermann og Dorothea. Usigneret. Bly og pen på papir. Bladstørrelse 17,5 x 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2439/176
En samling hollandske fliser af fajance, dekoreret i mangan og blå. 19. årh. (45)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2439/172
Constantin Hansen: Den genopstandne Kristus med to sovende vagter ved graven. Sign. Const. H. Pen på papir. Lysmål ca 13,5 x 34,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2439/174
Victor Qvistorff: To mariner. Sign. V. Qvistorff 1930 + 1932. Olie på træ. Begge 16 x 22. (2).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2439/173
Christian Georg Lind, efter Karel van Mander III: Portræt af Christian IV. Sign. C. G. v. Lind 1839. Olie på kobberstik. 15,5 x 18,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2439/171
Julius Paulsen: En kvinde ordner hår ved spejlet. Sign. J. P. Olie på træ. 40 x 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2439/169
Wilhelm Marstrand: Tre Holbergscener. Usignerede. Betegnede. Pen og bly på papir. Variable mål. (3).
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/168
Dansk maler, 19. årh.: To landskaber. Begge sign. A.H., 80 og 91. Olie på lærred. 24 x 34 og 23 x 34. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/167
Mathilde Camere: Blomsteropstilling. Sign. M. Caméré. Olie på lærred. 38 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2439/166
Peter Ølsted: Parti fra Dyrehaven med folkeliv ved Kirsten Piils Kilde. Sign. P. J. Ølsted. 1883. Olie på lærred. 51 x 76.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2439/165
Peter Ilsted: "Ung Pige ved halvrundt Bord", 1909. Opus 1. Sign. Peter Ilsted. Lysmål 17 x 21.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2439/164
Dansk maler, 19. årh.: Portræt af Esther Nathanson født Herfort (1777-1849) i hvid kjole. Usigneret. Olie på lærred. 37 x 28.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2439/163
Fritz Melbye: Parti fra en kinesisk by. Usigneret. Utydelig stedsbetegnelse samt betegnet Fritz Melbye på bagsiden. Sortkridt på papir.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
-
2439/162
Axel Schovelin: Parti fra en gård i skoven med kvæg gående i solnedgangen. Sign. Axel Schovelin. Olie på lærred. 42,5 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/161
Heinrich Max Krause: Parti fra Furness Abbey. Sign. H. Max Krause. Olie på lærred. 46 x 35.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2439/160
S. C. Bjulf: Fiskekoner på Gammel Strand. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 55 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/159
C. W. Eckersberg, Erling Eckersberg: Tre raderinger. Tryksign. Variable mål. (3).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt