2439/241Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/242Aarhus
Peter Ilsted: “Udsigt fra Villa d'Este”. Sign. Peter Ilsted, 40/9, orig. radering. Mezzotinte. Lysmål 50 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/243Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/244Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/245Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/246Lyngby
6 nyere marokkanske knive i deres skeder, 6 kukri og en japansk Naginata klinge monteret i træ samt en samling pilespidser. (6)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2439/247Aarhus
Johannes Larsen: "En krabbedykker" mm. Én sign. Johannes Larsen. Træsnit på japanpapir. 9 x 12 - 23 x 29. Uindrammede. (10)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/248Aarhus
Lågkrus af lertøj med ligeknækket låg af sølv. Mester Hans Budtz Sommerfeldt, Aalborg. 18. årh. H. 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/249Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/250Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/251Aarhus
Skål af sølv, gennembrudt kant rigt prydet med blomsterranker, fugle og putti. 20. årh. begyndelse. H. 6,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/252Aarhus
Et par franske casoletter af rødbroget marmor og forgyldt bronze. 19. årh. H. 27. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/253Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/255Lyngby
Skønvirke øreskål og strøbøsse, henholdsvis Kbh. 1914 og 1919. Derudover Louis XVI form kaffekande, Kbh. 1899. Vægt 1325 g. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/256Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/257Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/258Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/259Aarhus
Et par irske lysestager af sterlingsølv. Udført hos Irish Silver Ltd, 1977. Udfyldte. H. 21. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/260Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/261Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/262Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/263Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/264Aarhus
Græsk æg af delvist forgyldt sølv. H. 14. Udfyldt.
Vurdering :
2439/265Aarhus
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/266Aarhus
Ubekendt maler. 19. årh.: Portræt af en eftertænktsom kvinde. Sign. monogram. Olie på lærred. 66 x 49.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/267Aarhus
Gadespejl af sortmalet metal. 20. årh. H. 20. B. 32. D. 24.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/268Aarhus
Carl Locher: “Storm, Skagen” samt marine. Tryksign. To raderinger. Lysmål 29 x 35 og 30 x 41.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/269Aarhus
Lommelærke af brunt glas, pæreform med tyr og krydsende le og rive. Conradsminde. 19. årh. H. 12.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/270Aarhus
Vinkande af porcelæn, dekoreret med maskeroner og vinranker af biscuit i relief. 19. årh. H. 29.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/271Aarhus
Nagaland halskæde med vedhæng af patineret bronze i form af ansigt. 20. årh. L. inkl. vedhæng 43.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/272Aarhus
Burmesisk beteldåse af sølv, prydet med figurer, fugle og bladværk i relief. Vægt ca. 152 g. Ca. 1900. H. 7,5. L. 10.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/273Aarhus
Ovalt skrin af sølv, indvendigt forgyldt. 20. årh. H. 5,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/274Aarhus
Skønvirke tedåse af porcelæn, dekoreret med dansende kvinder og imiteret fletværk. Royal Copenhagen. H. 13.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/275Aarhus
Shigaraki tedåse af stentøj med låg af ben. Signeret. Japan. 20. årh.s midte H. 7,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/276Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/277Aarhus
Kurinuki vase af stentøj, dekoreret med grålig glasur. Signeret. Japan. 20. årh.s midte. H. ca. 10.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/278Aarhus
En samling Buddha-hoveder af patineret bronze. 18.-19. årh. H. 3-7,5. (22)
Vurdering :
2439/279Aarhus
To par empire kopper samt “Hetsch” vase af porcelæn. Den Kongelige Porcelainsfabrik. 19. årh. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/280Aarhus
Et par lave stager af sølv. 20. årh. H. 6,5. Udfyldte. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/281Aarhus
En samling fajance, dekoreret i polykrome fraver. Delft, Talavera m.m. 18. årh. Diam. 22-42. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/282Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/283Aarhus
Ashanti vedhæng i form af maske samt to figurer af bronze. Ghana. 20. årh. Vedhæng L. 9. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2439/284Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/285Aarhus
Carl Locher: Ti marineskitser. Delvis sign. Blyant på papir. Bladstørrelse 11 x 14-35 x 51. Uindrammet. (10)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/286Aarhus
To venetianske vinglas med stilke i form af søheste. 20. årh. H. 24,5 og 28,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: