2439/60Aarhus
Peter Herold: Falk. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. 1661. Royal Copenhagen. H. 40 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/61Lyngby
Johannes Larsen: "Bøge ved en Aa". Sign. monogram. Olie på lærred. 74 x 53.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2439/62Aarhus
Louis XVI hjørneskab af bemalet og guldstafferet træ. 18. årh. H. 189. D. 45. B. 66.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/63Aarhus
Et sæt på 12 dækketallerkener af pletsølv. 20. årh. Diam. 28,5. (12)
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2439/64Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/65Lyngby
Et sæt på seks svenske stole af bemalet træ. Rokoko form, ca. 1900. (6)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2439/66Aarhus
Dansk sirupskrukke af rødbrændt lertøj, indvendigt brunglaseret, modelleret med fem fødder. 18. årh. H. 47.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/67Lyngby
C. F. Sørensen: Marine med en skrueskonnert udfor en kyst. Sign. Sørensen Nordsøen 1862 2. juni. Olie på papir monteret på lærred. 32 x 48.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/68Aarhus
Russisk ikon forestillende Gudsmoder "Alle Sørgendes Glæde". Tempera på træ. 19. årh. 32 x 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/69Lyngby
Kinesisk plakette af porcelæn, dekoreret i farver med de forskellige samfundslag i Kina. Indrammet. 1949-1976. Billedfelt 32,5 x 56 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/70Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/71Lyngby
Fransk bordur af forgyldt metal, timekrans af emelje med sorte arabertal. 19. århs.s slutning. H. 47. B. 35. D. 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/72Aarhus
"Musselmalet Helblonde". Tredelt asiet af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. L. 23.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/73Lyngby
H. G. F. Holm: Parti ved Frederiksdal Mølle. Ca. 1830. Usigneret. Betegnet Holm. Pen og vandfarve på papir. 12 x 18.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/74Aarhus
Russisk ikon forestillende Gudsmoder med jesusbarnet. Tempera på træ. 19. årh. 31 x 25,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/75Lyngby
Kop og underkop af porcelæn, dekoreret i bleu royal glasur og koppen med prospekt af Frederiksborg Slot. Den kongelige Porcelainsfabrik, 19. årh.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/76Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/77Lyngby
Et par små svenske prismekroner. Gustaviansk form, 19. årh. H. 48. Diam. 50. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/78Aarhus
To Leica kameraer model III F og model III med objektiver Summar 5 cm. Begge i taske. Samt nærindstillingssæt Elmar 5 cm. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/79Lyngby
Julius Paulsen: "Siesta". Liggende model med papegøje. Sign. Jul. Paulsen 1923. Olie på lærred. 107,5 x 121,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/80Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/81Lyngby
Kinesisk kåbe af lyseblå silke med broderede applikationer på halskrave og kant. Ca. 1900. Kåbe ca. 104 cm. (12)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2439/82Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2439/83Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/84Aarhus
Figurgruppe samt to låg af hhv. bronze og metal. Bl.a. Ghana og Benin. 20. årh. H. 8-13. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2439/85Lyngby
Johannes Larsen: Studie af vandfugle. Usigneret. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 36 x 52.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/86Aarhus
Et par halvsøjler af marmoreret træ med profilerede toppe og baser. Cirka 1800. H. 257. B. 29. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/87Lyngby
Arnold Krog: To ugler. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. 283. Royal Copenhagen. H. 33 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/88Aarhus
Vurdering :
2439/89Lyngby
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2439/90Aarhus
Theodor Lundberg: "Bølge og Strand". Figurgruppe af porcelæn. 1132. Royal Copenhagen. H. 47 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/91Lyngby
Friedrich Otto Georgi: Handlende og både ved et egyptisk flodleje. Sign. Otto Georgi 1872. Vandfarve på papir. Lysmål 18 x 25.5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2439/92Aarhus
John Grant: George III lygteur i kasse af bemalet træ, skive af tin med romer- og arabertal. H. 49. B. 29. D. 19.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/93Lyngby
Lille vinkøler af sterlingsølv. T. Fredberg, Danmark 20. årh. Vægt 410 g. H. 12,5 cm. Diam. 13 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/94Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/95Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/96Aarhus
To norske kaffekander af sølv. H. Møller, Trondhjem og J. Tostrup, Oslo. H. 24 og 23. (2)
Vurdering :
2439/97Lyngby
C. W. Eckersberg: Prospekter fra Kronborg. 1829. To blade fra skitsebog. Usign. Varierende bladstørrelser. (2).
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/98Aarhus
Fransk konsolur af forgyldt bronze, prydet med blomster og figurer. Rokoko form. 19. årh. H. 55. B. 37.
Vurdering :
2439/99Lyngby
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2439/100Aarhus
Vurdering :
2439/101Lyngby
Lille vitrineskab af senere bemalet træ, buet top, front med glasdør bag hvilken hylder. 19. årh.s anden halvdel.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2439/102Aarhus
H. Rieder: "To fægtere". Sign. H. Rieder. Skulptur af patineret bronze opsat på base af marmor. H. 27. B. 36.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2439/103Lyngby
Vurdering :
2439/104Aarhus
Russisk ikon med fremstilling af "Den Gammeltestamentlige Treenighed". Tempera på træpanel. 19. årh. 32 x 27.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/105Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2439/106Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/107Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2439/108Aarhus
Sydamerikansk figur af udskåret og bemalet træ i form af en rød djævel. 19. årh. H. 44.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/109Lyngby
C. F. Sørensen: Kystparti fra Dover. Sign. C. F. Sørensen Dover 15. Maj 1846. Olie på papir. 20,5 x 29.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2439/110Aarhus
Bidjar tæppe, Persien. Kantet medaljondesign. 21. årh. 205 x 148.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/111Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2439/112Aarhus
Vurdering :
2439/113Lyngby
Lille klapbord of bemalet træ, hver side med to klapper. 19. årh.s slutning. H. 70. B. 51. D. 51.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/114Aarhus
Tre figurer af bemalet papmaché i form af de hellige tre konger. Mexico. 20. årh. H. 50. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/115Lyngby
Fritz Gotfred Thomsen: Klipper ved en lille bæk i en skovbund. Sign. F. G. Thomsen. Olie på papir monteret på malepap. 34 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/116Aarhus
Fransk lysekrone af guldbronzeret metal, dekoreret med kornaks og blomster. 19. årh. H. 55. Diam. 55.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2439/117Lyngby
Jernbeslået usigneret flintlås omkring 1710-20. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/118Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/119Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/120Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/121Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: