-
2439/118Aarhus
Hans Bendix Pedersen: Gadeparti fra Skagen ved Brøndums Hotel. Sign, Bendix P, Skagen. Olie på plade. 30 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/120Aarhus
To katolske helgenfigurer af udskåret og bemalet træ. Sydamerika. 19. årh. H. 28 og 29. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2439/122Aarhus
Nyklassicistisk spejl i ramme af delvist grønmalet og forgyldt træ, udskåret med havfigurer. Cirka 1800. H. 133. B. 49.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2439/124Aarhus
Valdemar Kornerup: Midnatssol over et bjerglandskab i Nordland. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 27 x 35.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/126Aarhus
Lågfad af sølv. Ligeknækket. A. Dragsted København 1917. H. 12.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2439/128Aarhus
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler. 18. årh. H. 101. B. 60.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2439/130Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med blomster. Sign. HW, 1887. Olie på lærred. 27 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2439/132Aarhus
Nøstetangen vinglas, grålig sats, let konisk cuppa graveret med Frederik Vs monogram. 18. årh.s midte. H. 17.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/134Aarhus
Buddha af patineret bronze, siddende på trone med venstre hånd i karana mudra, Nepal. 20. årh.s begyndelse. H. 35.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/136Aarhus
Gustav P. Rimmer: Kystparti i solnedgang med skibe på havet. Sign. G. P. Rimmer. Olie på lærred. 77 x 117.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2439/138Aarhus
"Musselmalet Halvblonde". Vinkande af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. 19. årh. H. 29.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/140Aarhus
Fem burmesiske betelæsker af sølv, låg rigt prydede med ornamentik. Vægt ca. 350 g. Ca. 1900. L. 6-7,5. (5)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2439/142Aarhus
Antonio Luzzo: Skibsportræt. Sign. Antonio Luzzo 1881. Gouache på papir. Lysmål 49 x 78.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2439/144Aarhus
Knud Kyhn: Isbjørn med sæl. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. 1108. Royal Copenhagen. L. 23 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/146Aarhus
Rituel tromme af messing og skind. Nepal. C. 1900. H. 41. Diam. ca. 47.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2439/148Aarhus
Dansk barok bæger af nålepunslet sølv, graveret kartouche. H. 6,2.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2439/149Aarhus
N. V. Dorph: Kystlandskab. Sign. N.V. Dorph. Olie på lærred. 175 x 99.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2439/150Aarhus
Simon Simonsen: Kystlandskab med kvæg. Sign. Simon Simonsen 1896. Kul på papir. Lysmål 81 x 141.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2439/167Aarhus
Mathilde Camere: Blomsteropstilling. Sign. M. Caméré. Olie på lærred. 38 x 61.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/168Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: To landskaber. Begge sign. A.H., 80 og 91. Olie på lærred. 24 x 34 og 23 x 34. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2439/176Aarhus
En samling hollandske fliser af fajance, dekoreret i mangan og blå. 19. årh. (45)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/178Aarhus
Emmery Rondahl: Blæsende kystparti med hus og båd. Sign. ER. Olie på lærred. 59 x 82.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2439/211Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med en lods i tåge. Sign. Chr. Benjamin Olsen, 8/6 29. Olie på lærred. 19 x 28.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/212Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med sejlskibe i hårdt vejr. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 31 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/213Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Parti med rådyr og lettende ænder ved et vandhul. Sign. Olie på lærred. 66 x 96.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2439/215Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Landskab med flyvende gråænder. Sign. Leif Ragn-Jensen 1982. Olie på lærred. 36 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/216Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Vinterparti med dåhjorte i skoven. Sign. Leif Ragn-Jensen. 1972. Olie på lærred. 46 x 60.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/217Aarhus
Fritz Stæhr-Olsen: Parti fra Hellebæk med udsigt mod Kronborg. Sign. Olie på plade. 35 x 55 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/219Aarhus
P. S. Krøyer: “To Skagensdrenge”. Tryksign. P. S. Krøyer Skagen 92. Litografi i farver. Lysmål 24 x 34.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2439/221Aarhus
Engelsk krus af sterlingsølv. Udført hos Charles Edwards, London. H. 12,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2439/222Aarhus
“Tuborg øl - Mineralvand”. Reklameskilt af emalje. H. 70. B. 51.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2439/228Aarhus
Serveringsbakke af sølvplet, profileret fane støbt med muslingeskaller, blomster og bladværk. 20. årh. L. 89. B. 58.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2439/229Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med et sejlskib udfor Faxe Ladeplads. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 29 x 43.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/230Aarhus
Holger Lübbers: Marine med brydende bølger. Sign. H. Lübbers. Olie på træ. 27 x 35.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/231Aarhus
Peter Ølsted, efter, 19. årh.: Parti fra Dalby Mølle ved Kolding. Sign. A. Berg 1859. Olie på lærred. 35 x 50. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/232Aarhus
Marie Sandholt: Kystparti med en herre i en robåd. Sign. m.s. 1935. Akvarel på papir. Bladstørrelse 39 x 49.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2439/233Aarhus
Rasmus Christiansen: Landskab med græssende køer. Sign. R x Chr, 1922. Olie på lærred. 35 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/234Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1800: Interiør fra en kro. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 24 x 30.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/235Aarhus
"Musselmalet Helblonde med guld". En samling service af porcelæn. Royal Copenhagen. (9)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2439/236Aarhus
Karl Albert von Baur: "Eichen bei aibling". Usigneret. Olie på malepap. 42 x 35.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2439/237Aarhus
Carl Ludvig Petersen: Parti fra Kullen. Sign. monogram. Olie på lærred. 43 x 59.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2439/238Aarhus
Torsten Kruse: Skoleskibet Georg Stage og andre skibe for fuld sejl. Sign. Olie på lærred. 71 x 99. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2439/239Aarhus
Torsten Kruse: Marine med amerikansk tre-mastet sejlskib der har lods. Sign. Kruse 99. Olie på lærred. 53 x 76.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2439/240Aarhus
A. Krogh-Petersen: Kanalparti fra Nürenberg. Sign. A. Krogh-Petersen. Olie på lærred. 34 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/241Aarhus
Vilhelm Th. Fischer: Fra en andegård. Sign. Vilh. Th. Fischer 1927. Olie på lærred. 63 x 81.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/242Aarhus
Peter Ilsted: “Udsigt fra Villa d'Este”. Sign. Peter Ilsted, 40/9, orig. radering. Mezzotinte. Lysmål 50 x 64.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/243Aarhus
Christian Zacho: Udsigt over et bakket landskab. Sign. CZ, 14 juni 1871. Olie på lærred. 39 x 62.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/244Aarhus
Harald Foss: Hedelandskab med udsigt til en gård. Sign. H. Foss. Olie på lærred. 36 x 53.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/245Aarhus
Hedevig Winther: Skovparti med solstrejf. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/247Aarhus
Johannes Larsen: "En krabbedykker" mm. Én sign. Johannes Larsen. Træsnit på japanpapir. 9 x 12 - 23 x 29. Uindrammede. (10)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/248Aarhus
Lågkrus af lertøj med ligeknækket låg af sølv. Mester Hans Budtz Sommerfeldt, Aalborg. 18. årh. H. 21.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/249Aarhus
Marinus Nielsen: Gårdeksteriør fra Læsø. Sign. monogram. Olie på lærred. 28 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/250Aarhus
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret med mille fleur og flodlandskaber. Mærket Qianlong, men Republik. H. 31.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/251Aarhus
Skål af sølv, gennembrudt kant rigt prydet med blomsterranker, fugle og putti. 20. årh. begyndelse. H. 6,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/252Aarhus
Et par franske casoletter af rødbroget marmor og forgyldt bronze. 19. årh. H. 27. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/253Aarhus
"Guldsmed". Butiksskilt af delvist bemalet og forgyldt jern. 20. årh. H. 90. B. 44. D. 7.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/256Aarhus
Hans Smidth: Parti fra heden med en stående mand. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 48 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/257Aarhus
Poul Friis Nybo: Afteninteriør med en kvinde foran spejlet. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 43 x 31.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/258Aarhus
Rasmus Christiansen: Parti med en græssende ko. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 37.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/259Aarhus
Et par irske lysestager af sterlingsølv. Udført hos Irish Silver Ltd, 1977. Udfyldte. H. 21. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2439/260Aarhus
A. Mackeprang: Bakket landskab med græssende køer. Sign. monogram. Olie på træ. 22 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/261Aarhus
Hans Bendix Pedersen: Gadeparti fra Skagen. Sign. Bendix P. Olie på lærred. 31 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: