-
2439/181Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Et par skuer udover en flod. Sign. H. C. N. 1862. Olie på lærred. 34 x 47,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/182Lyngby
Lorenz Frølich: "Jule-klokken". Sign. L. Fr. 1871. Tusch og collage på papir. Bladstørrelse ca. 37 x 28.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2439/183Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Lange skygger på en sti i et italiensk landskab. Utydelig sign. Olie på lærred. 49 x 41,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/184Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med æbler, drueklase og hasselnødder. Usigneret. Olie på træ. 21 x 27.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/185Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Et par portrætter af en ung kvinde og en ung mand. Usignerede. Olie på lærred. 40 x 32,5. (2).
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/186Lyngby
Jens Peter Lund: Parti fra Lærdalsøren i Norge. Sign. J. P. Lund 1-8-48. Bly og vandfarve på papir. 28 x 36.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2439/187Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Portræt af en ung pige i blå kjole. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 22.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/188Lyngby
C. A. Schleisner: Køkkeninteriør med en dreng siddende med en kaffemølle. Sign. C. A. Schleisner 1861. Olie på lærred. 29,5 x 23.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/189Lyngby
Fransk maler, 18. årh.: Liggende model. Usigneret. Kul og hvidt kridt på papir. Bladstørrelse 33 x 47.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/190Lyngby
Et bordspejl med hjerteformet montering af sølv, og et spejl af udskåret forgyldt træ, begge med rocailles og kæmninger. 19. årh. H. ca. 36 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2439/191Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en kvinde i en sort kjole og guldsmykker siddende med en med bog. Usigneret. Olie på lærred. 91 x 70.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/192Lyngby
Samling thailandsk sølv bestående af to skåle, vase, samt lågskål med tepotte af porcelæn. 20. årh. Vægt 2472 g. Diam. skåle ca. 23 cm. H. vase 12 cm. (4)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2439/193Lyngby
Et par Canton emalje tekopper med låg. 19. årh. H. 8 cm. Diam. 9,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2439/194Lyngby
Buste af en ung pige af marmor. Mrk. Roma 81, I. Hoffmann. 19. årh. H. 46 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/195Lyngby
Japansk cloisonné fad, dekoreret i farver med blomster med montering af metal. 19. årh. L. mellem hanke 51,5 cm. H. 15,5 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2439/196Lyngby
Springfield 'Trapdoor' riffel M/1870 nr. 43534 i kaliber 50-70. (1)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2439/197Lyngby
Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Kangxi (1662-1722). Diam. 37,5 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/198Lyngby
Carl Martin-Hansen: "Færø" og " Sjælland" to egnsfigurer af porcelæn. Royal Copenhagen. H. 10 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/199Lyngby
Carl Martin-Hansen: "Fanø" egnsfigur af porcelæn. 12413. Royal Copenhagen. H. 15 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/200Lyngby
Fire upolerede ravklumper. Vægt 234 g. L. 6-8 cm. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/201Lyngby
Julius Paulsen: Mor og barn siddende i sollyset ved et vindue. Sign. J. P. Olie på lærred. 30,5 x 27.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2439/202Lyngby
Carl Martin-Hansen: "Amager" to egnsfigurer af porcelæn. 12412 og 12414. Royal Copenhagen. H. 13 og 15 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/203Lyngby
Jens Peter Dahl-Jensen: "Drømmen", "Balletpige" samt "Pige med spegl". Tre figurer af porcelæn. Dahl-Jensen. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/204Lyngby
Barokform lågkrus af sølv med isat mønt, Christian IV, 2 mark 1644. Svend Toxværd, 1953. Vægt 242 g. H. 11 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/205Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoder Bogolyubskaya. Tempera på træpanel. 19. årh.s slutning. 36 x 30 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/206Lyngby
Et par barokform stager af messing. F.O. Hector, Vadstena. 20. årh. H. 39 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2439/207Lyngby
Et par kinesiske hatstands af porcelæn, dekoreret i farver med fugle og blomster. Monteret som lamper. Mærket Qianlong, men 20. årh. H. 29,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/208Lyngby
Jens Peter Dahl-Jensen: Tre figurer af porcelæn. 2x 1110 og 1301. Dahl-Jensen. H. 21 og 23 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/209Lyngby
Kinesisk celadonglaseret vase, cong, samt vase med gennembrudt krave og en kop. 20. årh. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2439/210Lyngby
Jens Peter Dahl-Jensen: Kvinder i egnsdragt. To figurer af porcelæn. 1209 og 1210. Dahl-Jensen. H. 31 og 32 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/211Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med en lods i tåge. Sign. Chr. Benjamin Olsen, 8/6 29. Olie på lærred. 19 x 28.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/212Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med sejlskibe i hårdt vejr. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 31 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/213Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Parti med rådyr og lettende ænder ved et vandhul. Sign. Olie på lærred. 66 x 96.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2439/214Lyngby
Kinesisk brushpot af hardwood, 20. årh. H. 16,5 cm Diam. 17,5 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/215Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Landskab med flyvende gråænder. Sign. Leif Ragn-Jensen 1982. Olie på lærred. 36 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/216Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Vinterparti med dåhjorte i skoven. Sign. Leif Ragn-Jensen. 1972. Olie på lærred. 46 x 60.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/217Aarhus
Fritz Stæhr-Olsen: Parti fra Hellebæk med udsigt mod Kronborg. Sign. Olie på plade. 35 x 55 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/218Lyngby
Et par kinesiske lågskåle af porcelæn, i bunden Tongzhi seglmærke (1861-1875) og fra perioden. H. 12,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/219Aarhus
P. S. Krøyer: “To Skagensdrenge”. Tryksign. P. S. Krøyer Skagen 92. Litografi i farver. Lysmål 24 x 34.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2439/220Lyngby
Johannes Larsen: "Gejrfugle". 1921. Sign. Johannes Larsen. Træsnit. Lysmål 16 x 21,5.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2439/221Aarhus
Engelsk krus af sterlingsølv. Udført hos Charles Edwards, London. H. 12,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2439/222Aarhus
“Tuborg øl - Mineralvand”. Reklameskilt af emalje. H. 70. B. 51.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2439/223Lyngby
To køreplaner af bemalet metal. 20. årh. H. 20 cm. B. 13 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2439/224Lyngby
Eugène Marioton: 'Le Lancer'. Sign. E. Marioton. Skulptur af patineret bronze på base af rødbroget marmor. H. 38/40 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2439/225Lyngby
Tōshi Yoshida (f. 1911, d. 1995): To træsnit i farver. Seglmærkede. Indrammede. Lysmål 23,5 x 36/36,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2439/226Lyngby
To ostindiske fade, Qianlong 1736-1795. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2439/227Lyngby
Russisk tøndeformet tekop af porcelæn, dekoreret i farver og guld. Tilsyneladende umærket. 19. årh. H. 9,5 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2439/228Aarhus
Serveringsbakke af sølvplet, profileret fane støbt med muslingeskaller, blomster og bladværk. 20. årh. L. 89. B. 58.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2439/229Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med et sejlskib udfor Faxe Ladeplads. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 29 x 43.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/230Aarhus
Holger Lübbers: Marine med brydende bølger. Sign. H. Lübbers. Olie på træ. 27 x 35.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/231Aarhus
Peter Ølsted, efter, 19. årh.: Parti fra Dalby Mølle ved Kolding. Sign. A. Berg 1859. Olie på lærred. 35 x 50. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/232Aarhus
Marie Sandholt: Kystparti med en herre i en robåd. Sign. m.s. 1935. Akvarel på papir. Bladstørrelse 39 x 49.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2439/233Aarhus
Rasmus Christiansen: Landskab med græssende køer. Sign. R x Chr, 1922. Olie på lærred. 35 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/234Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1800: Interiør fra en kro. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 24 x 30.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2439/235Aarhus
"Musselmalet Helblonde med guld". En samling service af porcelæn. Royal Copenhagen. (9)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2439/236Aarhus
Karl Albert von Baur: "Eichen bei aibling". Usigneret. Olie på malepap. 42 x 35.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2439/237Aarhus
Carl Ludvig Petersen: Parti fra Kullen. Sign. monogram. Olie på lærred. 43 x 59.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2439/238Aarhus
Torsten Kruse: Skoleskibet Georg Stage og andre skibe for fuld sejl. Sign. Olie på lærred. 71 x 99. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2439/239Aarhus
Torsten Kruse: Marine med amerikansk tre-mastet sejlskib der har lods. Sign. Kruse 99. Olie på lærred. 53 x 76.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2439/240Aarhus
A. Krogh-Petersen: Kanalparti fra Nürenberg. Sign. A. Krogh-Petersen. Olie på lærred. 34 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/241Aarhus
Vilhelm Th. Fischer: Fra en andegård. Sign. Vilh. Th. Fischer 1927. Olie på lærred. 63 x 81.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/242Aarhus
Peter Ilsted: “Udsigt fra Villa d'Este”. Sign. Peter Ilsted, 40/9, orig. radering. Mezzotinte. Lysmål 50 x 64.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: