2439/2Aarhus
George III lygteur i kasse af sortmalet træ. Sign. Donning Petworth. England. 18. årh.s slutning. H. 36. B. 26. D. 21.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/4Aarhus
Jacques Courtois, tilskrevet: Slagsscene med en slagen hærfører, der overgiver sig. Usigneret. Olie på lærred. 115 x 195.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/6Aarhus
"Musselmalet Riflet". Dele af middags- og kaffeservice af porcelæn. Samt enkelte dele "Halvblonde". Royal Copenagen. (87)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/8Aarhus
Et par hjørnekapitæler af forgyldt træ, rigt prydet med skæringer. 19. årh. H. 57. B. 77.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/10Aarhus
Carl Eduard Dettloff: Fra en havnekaj ved Gdansk. Sign. Olie på lærred. 72 x 95. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/12Aarhus
Et par renaissance-form kandelabre af messing, hver til fire lys. 19. årh. Antageligt Polen. H. 51. B. 35.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/14Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/16Aarhus
Peder Mønsted: Gårdeksteriør med tre børn siddende i græsset. Sign. P. Mønsted. Olie på træ. 33 x 41.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/18Aarhus
Tre store olivenkrukker af delvist glaseret terrakotta. 19./20. årh. H. inkl. standere 70-92. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/20Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/22Aarhus
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2439/24Aarhus
"Musselmalet Riflet med guld". Plat de ménage af porcelæn. Den Kongelige Porcelainsfabrik. H. holder 18.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2439/26Aarhus
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2439/28Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2439/30Aarhus
Julius Paulsen: Siddende kvinde ved natlampens skær. Sign. JP. Olie på plade. 21 x 26.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2439/32Aarhus
Rejsekiste af dyreskind og træ, indvendigt dekoreret med bemalede figurmotiver. 18. årh. H. 33. L. 86. D. 38.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/34Aarhus
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2439/36Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/38Aarhus
Fransk lysekrone af delvist guldbronzeret og bemalet metal med stamme i form af kornneg. 20. årh. H. 44.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/40Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/42Aarhus
Stor engelsk bowle af sterlingsølv. Charles Stuart Harris, London 1890. H. ekskl. sokkel 20. Diam. 34,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/44Aarhus
Sidebord af rødmalet træ, front med hylde, top med plade af messing. Rokokoform. 19. årh. H. 73,5. B. 52. D. 37.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2439/46Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/48Aarhus
Lågfad af sterlingsølv, prydet med kugleornamentik. Mester Carl. F. Christiansen. L. 26,5.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2439/50Aarhus
Fransk hjørnevitrine af messing og glas, justérbar hylde af glas. 20. årh. H. 100,5. D. 66,5. B. 91.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/52Aarhus
Valdemar Irminger: Interiør med en herre og en kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 30 x 35.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2439/54Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/56Aarhus
To Heiberg lamper af grålig og blåligt glas. 19./20. årh. H. eksl fatninger 57 og 59. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/58Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/60Aarhus
Peter Herold: Falk. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. 1661. Royal Copenhagen. H. 40 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/62Aarhus
Louis XVI hjørneskab af bemalet og guldstafferet træ. 18. årh. H. 189. D. 45. B. 66.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/63Aarhus
Et sæt på 12 dækketallerkener af pletsølv. 20. årh. Diam. 28,5. (12)
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2439/64Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/66Aarhus
Dansk sirupskrukke af rødbrændt lertøj, indvendigt brunglaseret, modelleret med fem fødder. 18. årh. H. 47.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/68Aarhus
Russisk ikon forestillende Gudsmoder "Alle Sørgendes Glæde". Tempera på træ. 19. årh. 32 x 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/70Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/72Aarhus
"Musselmalet Helblonde". Tredelt asiet af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. L. 23.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/74Aarhus
Russisk ikon forestillende Gudsmoder med jesusbarnet. Tempera på træ. 19. årh. 31 x 25,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/76Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/78Aarhus
To Leica kameraer model III F og model III med objektiver Summar 5 cm. Begge i taske. Samt nærindstillingssæt Elmar 5 cm. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/80Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/82Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2439/84Aarhus
Figurgruppe samt to låg af hhv. bronze og metal. Bl.a. Ghana og Benin. 20. årh. H. 8-13. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2439/86Aarhus
Et par halvsøjler af marmoreret træ med profilerede toppe og baser. Cirka 1800. H. 257. B. 29. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/88Aarhus
Vurdering :
2439/90Aarhus
Theodor Lundberg: "Bølge og Strand". Figurgruppe af porcelæn. 1132. Royal Copenhagen. H. 47 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/92Aarhus
John Grant: George III lygteur i kasse af bemalet træ, skive af tin med romer- og arabertal. H. 49. B. 29. D. 19.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/94Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/96Aarhus
To norske kaffekander af sølv. H. Møller, Trondhjem og J. Tostrup, Oslo. H. 24 og 23. (2)
Vurdering :
2439/98Aarhus
Fransk konsolur af forgyldt bronze, prydet med blomster og figurer. Rokoko form. 19. årh. H. 55. B. 37.
Vurdering :
2439/100Aarhus
Vurdering :
2439/102Aarhus
H. Rieder: "To fægtere". Sign. H. Rieder. Skulptur af patineret bronze opsat på base af marmor. H. 27. B. 36.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2439/104Aarhus
Russisk ikon med fremstilling af "Den Gammeltestamentlige Treenighed". Tempera på træpanel. 19. årh. 32 x 27.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/106Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/108Aarhus
Sydamerikansk figur af udskåret og bemalet træ i form af en rød djævel. 19. årh. H. 44.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/110Aarhus
Bidjar tæppe, Persien. Kantet medaljondesign. 21. årh. 205 x 148.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/112Aarhus
Vurdering :
2439/114Aarhus
Tre figurer af bemalet papmaché i form af de hellige tre konger. Mexico. 20. årh. H. 50. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/116Aarhus
Fransk lysekrone af guldbronzeret metal, dekoreret med kornaks og blomster. 19. årh. H. 55. Diam. 55.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2439/118Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/120Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: