-
2439/137
Koreansk kommode af poleret træ med håndtag af messing, front med skuffer og døre indlagt med rodtræ. 20. årh.s første halvdel. H. 93. B. 99. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2439/125
Fransk lampetspejl af bemalet træ, udskåret med blomster og ornamentik, lysarm af messing. 18. årh.s anden halvdel. H. 90. B. 37.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2439/119
Kinesisk Kang bord af hardwood, sarg udskåret med ornamentik. Ca. 1900. H. 35. L. 93. B. 62.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/113
Lille klapbord of bemalet træ, hver side med to klapper. 19. årh.s slutning. H. 70. B. 51. D. 51.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2439/107
Bemalet kommode med konkav front, plade af imiteret sten. 19. årh.s slutning. H. 79. B. 115. D. 54.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2439/101
Lille vitrineskab af senere bemalet træ, buet top, front med glasdør bag hvilken hylder. 19. årh.s anden halvdel.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
2439/95
Et par svenske armstole af bemalet træ. Rokoko form, 20. årh.s begyndelse. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2439/89
Et par svenske natskabe af bemalet træ, front med skuffe og dør. 20. årh. og senere. H. 76. B. 37. D. 36.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
-
2439/83
Nyrokoko skab af senere bemalet træ. Danmsrk, 19. årh.s midte. H. 84. B. 72. D. 42.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2439/65
Et sæt på seks svenske stole af bemalet træ. Rokoko form, ca. 1900. (6)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2439/59
Lille svensk spillebord af bemalet træ, opklappelig plade, front med skuffe. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 79. B. 62. D. 31.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/53
Baltisk spillebord af mahogni, indlagt med lister af messing, drejelig plade med grønt filt, hvorunder gemme. 19. årh. H. 75. B. 100. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2439/47
Ovalt klapbord af bemalet træ, sarg med skuffe. Barok form, 20. årh. H. 77. L. 97. B. 90.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
2439/41
Svensk kommode af bemalet træ, plade af imiteret sten. Gustaviansk form, 20. årh. H. 80. B. 88. D. 47.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
2439/35
Svensk kommode af bemalet træ, plade af imiteret sten. Gustaviansk form, 20. årh. H. 85. B. 122. D. 55.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2439/29
Hollandsk vitrineskab af nøddetræ. Rokoko form, 20. årh.s begyndelse. H. 190. B. 145. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/23
Engelsk partner's desk af mahogni. 19. årh.s midte. H. 75. L. 142. B. 82.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/11
Svensk kommode af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 77. B. 113. D. 45.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt