2439/8Aarhus
Et par hjørnekapitæler af forgyldt træ, rigt prydet med skæringer. 19. årh. H. 57. B. 77.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/11Lyngby
Svensk kommode af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 77. B. 113. D. 45.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2439/14Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/20Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/23Lyngby
Engelsk partner's desk af mahogni. 19. årh.s midte. H. 75. L. 142. B. 82.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/26Aarhus
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2439/29Lyngby
Hollandsk vitrineskab af nøddetræ. Rokoko form, 20. årh.s begyndelse. H. 190. B. 145. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/32Aarhus
Rejsekiste af dyreskind og træ, indvendigt dekoreret med bemalede figurmotiver. 18. årh. H. 33. L. 86. D. 38.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/35Lyngby
Svensk kommode af bemalet træ, plade af imiteret sten. Gustaviansk form, 20. årh. H. 85. B. 122. D. 55.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2439/41Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2439/44Aarhus
Sidebord af rødmalet træ, front med hylde, top med plade af messing. Rokokoform. 19. årh. H. 73,5. B. 52. D. 37.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2439/47Lyngby
Ovalt klapbord af bemalet træ, sarg med skuffe. Barok form, 20. årh. H. 77. L. 97. B. 90.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2439/50Aarhus
Fransk hjørnevitrine af messing og glas, justérbar hylde af glas. 20. årh. H. 100,5. D. 66,5. B. 91.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/53Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/59Lyngby
Lille svensk spillebord af bemalet træ, opklappelig plade, front med skuffe. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 79. B. 62. D. 31.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/62Aarhus
Louis XVI hjørneskab af bemalet og guldstafferet træ. 18. årh. H. 189. D. 45. B. 66.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/65Lyngby
Et sæt på seks svenske stole af bemalet træ. Rokoko form, ca. 1900. (6)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2439/83Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/86Aarhus
Et par halvsøjler af marmoreret træ med profilerede toppe og baser. Cirka 1800. H. 257. B. 29. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/89Lyngby
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2439/95Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/101Lyngby
Lille vitrineskab af senere bemalet træ, buet top, front med glasdør bag hvilken hylder. 19. årh.s anden halvdel.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2439/107Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2439/113Lyngby
Lille klapbord of bemalet træ, hver side med to klapper. 19. årh.s slutning. H. 70. B. 51. D. 51.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/119Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/122Aarhus
Nyklassicistisk spejl i ramme af delvist grønmalet og forgyldt træ, udskåret med havfigurer. Cirka 1800. H. 133. B. 49.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/125Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/128Aarhus
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler. 18. årh. H. 101. B. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/137Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: