2439/124
Valdemar Kornerup: Midnatssol over et bjerglandskab i Nordland. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 27 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/121
Fransk maler, 19. årh.: Fransk landskab med en vandringsmand, der studerer et skilt. Usigneret. Olie på lærred. 46 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2439/118
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2439/103
Carl Locher: "Fra Taarnrenden ved Christiansø. Aften". Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 34 x 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/115
Fritz Gotfred Thomsen: Klipper ved en lille bæk i en skovbund. Sign. F. G. Thomsen. Olie på papir monteret på malepap. 34 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2439/112
Vilhelm Kyhn: Landskab med bevoksning nær Hjuleberg, Sverige. Sign. Olie på lærred. 26 x 35.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2439/109
C. F. Sørensen: Kystparti fra Dover. Sign. C. F. Sørensen Dover 15. Maj 1846. Olie på papir. 20,5 x 29.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2439/106
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2439/100
Pauline Thomsen: Enge ved Guldborgsund. Usigneret. Olie på plade. 31 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2439/88
Harald Foss: Parti fra Rye Nørreskov. Sign. H. Foss 1888. Olie på lærred. 37 x 59.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2439/94
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2439/82
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2439/79
Julius Paulsen: "Siesta". Liggende model med papegøje. Sign. Jul. Paulsen 1923. Olie på lærred. 107,5 x 121,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2439/76
O. D. Ottesen: Blomstrende kamelia. Usigneret. Olie på træ. 40 x 31.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2439/70
Wilhelm Marstrand: Studie af en munk. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 36 x 26.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/67
C. F. Sørensen: Marine med en skrueskonnert udfor en kyst. Sign. Sørensen Nordsøen 1862 2. juni. Olie på papir monteret på lærred. 32 x 48.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/61
Johannes Larsen: "Bøge ved en Aa". Sign. monogram. Olie på lærred. 74 x 53.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2439/43
Carl Gustaf Pilo, efter, ca. 1900: Portræt af Dronning Juliane Marie (1729-1796). Usigneret. Olie på lærred. 170 x 121.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2439/58
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2439/54
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2439/52
Valdemar Irminger: Interiør med en herre og en kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 30 x 35.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2439/49
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2439/40
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2439/46
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2439/37
August Thomsen: "En hiemkommen Sömand fortæller om sin Reise". Sign. A. Thomsen 1838. Olie på lærred. 78 x 66.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2439/34
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2439/31
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2439/30
Julius Paulsen: Siddende kvinde ved natlampens skær. Sign. JP. Olie på plade. 21 x 26.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2439/28
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2439/25
Charles Auguste Herbé: Oplæsning ved Francios I.'s hof. Sign. Herbé. Olie på lærred. 131 x 177.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2439/7
Julius Paulsen: Solnedgang over havet. Sign. J. P. Olie på lærred. 63,5 x 78.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
2439/22
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2439/19
Peder Mønsted: Kystparti fra Hammeren. Sign. P. Mønsted, Hammeren 1917. Olie på lærred. 48 x 33,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2439/16
Peder Mønsted: Gårdeksteriør med tre børn siddende i græsset. Sign. P. Mønsted. Olie på træ. 33 x 41.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2439/13
Dansk maler, ca. 1800: Parti fra Italien med en familie på udflugt. Olie på lærred. 78 x 112.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2439/10
Carl Eduard Dettloff: Fra en havnekaj ved Gdansk. Sign. Olie på lærred. 72 x 95. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2439/4
Jacques Courtois, tilskrevet: Slagsscene med en slagen hærfører, der overgiver sig. Usigneret. Olie på lærred. 115 x 195.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK