2439/183
Ubekendt maler, 19. årh.: Lange skygger på en sti i et italiensk landskab. Utydelig sign. Olie på lærred. 49 x 41,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2439/201
Julius Paulsen: Mor og barn siddende i sollyset ved et vindue. Sign. J. P. Olie på lærred. 30,5 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2439/184
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med æbler, drueklase og hasselnødder. Usigneret. Olie på træ. 21 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/191
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en kvinde i en sort kjole og guldsmykker siddende med en med bog. Usigneret. Olie på lærred. 91 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2439/188
C. A. Schleisner: Køkkeninteriør med en dreng siddende med en kaffemølle. Sign. C. A. Schleisner 1861. Olie på lærred. 29,5 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/187
Dansk maler, 19. årh.: Portræt af en ung pige i blå kjole. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 22.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2439/185
Ubekendt maler, 18. årh.: Et par portrætter af en ung kvinde og en ung mand. Usignerede. Olie på lærred. 40 x 32,5. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/170
S. C. Bjulf: Blomsterhandlere på torvet. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 43 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/181
Dansk maler, 19. årh.: Et par skuer udover en flod. Sign. H. C. N. 1862. Olie på lærred. 34 x 47,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2439/180
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og fiskere i snak ved kajen. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 36 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/177
Elisabeth Jerichau Baumann: En mor med sine to børn. Sign. Elisabeth Jerichau. Bly og pen på papir. Bladstørrelse 13,5 x 11.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/174
Victor Qvistorff: To mariner. Sign. V. Qvistorff 1930 + 1932. Olie på træ. Begge 16 x 22. (2).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2439/173
Christian Georg Lind, efter Karel van Mander III: Portræt af Christian IV. Sign. C. G. v. Lind 1839. Olie på kobberstik. 15,5 x 18,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2439/171
Julius Paulsen: En kvinde ordner hår ved spejlet. Sign. J. P. Olie på træ. 40 x 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2439/166
Peter Ølsted: Parti fra Dyrehaven med folkeliv ved Kirsten Piils Kilde. Sign. P. J. Ølsted. 1883. Olie på lærred. 51 x 76.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2439/164
Dansk maler, 19. årh.: Portræt af Esther Nathanson født Herfort (1777-1849) i hvid kjole. Usigneret. Olie på lærred. 37 x 28.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2439/162
Axel Schovelin: Parti fra en gård i skoven med kvæg gående i solnedgangen. Sign. Axel Schovelin. Olie på lærred. 42,5 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/161
Heinrich Max Krause: Parti fra Furness Abbey. Sign. H. Max Krause. Olie på lærred. 46 x 35.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2439/160
S. C. Bjulf: Fiskekoner på Gammel Strand. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 55 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/158
Ubekendt maler, 19. årh.: Et flodlandskab med bjerge i horisonten. Utydelig sign. Olie på lærred. 52 x 73.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2439/157
Carl Baagøe: Sejlskibe i høj sø. Sign. Carl Baagøe 1868. Olie på papir. 20,5 x 31,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2439/156
Marie Sandholt: To generationer. Sign. M. S. Olie på lærred. 34 x 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/155
N. P. Mols: Portræt af en hund. Sign. N. P. Mols 05. Olie på lærred. 29 x 23,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2439/154
Johannes Jensen: En ungarnsk musefænger. Sign. Joh. Jensen. Olie på lærred. 62 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2439/133
Ernst Meyer: Barn med rød kalot. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 12 x 12.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2439/127
Wilhelm Wils: Pietà. Sign. Wils. Olie og bladguld på plade. 105 x 135.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/121
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2439/103
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2439/115
Fritz Gotfred Thomsen: Klipper ved en lille bæk i en skovbund. Sign. F. G. Thomsen. Olie på papir monteret på malepap. 34 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2439/109
C. F. Sørensen: Kystparti fra Dover. Sign. C. F. Sørensen Dover 15. Maj 1846. Olie på papir. 20,5 x 29.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2439/79
Julius Paulsen: "Siesta". Liggende model med papegøje. Sign. Jul. Paulsen 1923. Olie på lærred. 107,5 x 121,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2439/67
C. F. Sørensen: Marine med en skrueskonnert udfor en kyst. Sign. Sørensen Nordsøen 1862 2. juni. Olie på papir monteret på lærred. 32 x 48.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/61
Johannes Larsen: "Bøge ved en Aa". Sign. monogram. Olie på lærred. 74 x 53.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2439/43
Carl Gustaf Pilo, efter, ca. 1900: Portræt af Dronning Juliane Marie (1729-1796). Usigneret. Olie på lærred. 170 x 121.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2439/49
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2439/37
August Thomsen: "En hiemkommen Sömand fortæller om sin Reise". Sign. A. Thomsen 1838. Olie på lærred. 78 x 66.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2439/31
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2439/25
Charles Auguste Herbé: Oplæsning ved Francios I.'s hof. Sign. Herbé. Olie på lærred. 131 x 177.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2439/7
Julius Paulsen: Solnedgang over havet. Sign. J. P. Olie på lærred. 63,5 x 78.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
2439/19
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2439/13
Dansk maler, ca. 1800: Parti fra Italien med en familie på udflugt. Olie på lærred. 78 x 112.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK