-
2439/249
Marinus Nielsen: Gårdeksteriør fra Læsø. Sign. monogram. Olie på lærred. 28 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2439/263
Valdemar Irminger: Kystparti med får. Usigneret. Olie på lærred. 53 x 68.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/262
Alexander Schmidt: Vinter i skoven. Sign. AS, 89. Olie på lærred monteret på plade. 16 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/261
Hans Bendix Pedersen: Gadeparti fra Skagen. Sign. Bendix P. Olie på lærred. 31 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2439/260
A. Mackeprang: Bakket landskab med græssende køer. Sign. monogram. Olie på træ. 22 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/258
Rasmus Christiansen: Parti med en græssende ko. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/257
Poul Friis Nybo: Afteninteriør med en kvinde foran spejlet. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 43 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/256
Hans Smidth: Parti fra heden med en stående mand. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 48 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2439/245
Hedevig Winther: Skovparti med solstrejf. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/244
Harald Foss: Hedelandskab med udsigt til en gård. Sign. H. Foss. Olie på lærred. 36 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/243
Christian Zacho: Udsigt over et bakket landskab. Sign. CZ, 14 juni 1871. Olie på lærred. 39 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/241
Vilhelm Th. Fischer: Fra en andegård. Sign. Vilh. Th. Fischer 1927. Olie på lærred. 63 x 81.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/240
A. Krogh-Petersen: Kanalparti fra Nürenberg. Sign. A. Krogh-Petersen. Olie på lærred. 34 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/239
Torsten Kruse: Marine med amerikansk tre-mastet sejlskib der har lods. Sign. Kruse 99. Olie på lærred. 53 x 76.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/237
Carl Ludvig Petersen: Parti fra Kullen. Sign. monogram. Olie på lærred. 43 x 59.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2439/236
Karl Albert von Baur: "Eichen bei aibling". Usigneret. Olie på malepap. 42 x 35.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2439/233
Rasmus Christiansen: Landskab med græssende køer. Sign. R x Chr, 1922. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/231
Peter Ølsted, efter, 19. årh.: Parti fra Dalby Mølle ved Kolding. Sign. A. Berg 1859. Olie på lærred. 35 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/230
Holger Lübbers: Marine med brydende bølger. Sign. H. Lübbers. Olie på træ. 27 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/229
Chr. Benjamin Olsen: Marine med et sejlskib udfor Faxe Ladeplads. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 29 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/217
Fritz Stæhr-Olsen: Parti fra Hellebæk med udsigt mod Kronborg. Sign. Olie på plade. 35 x 55 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/216
Leif Ragn-Jensen: Vinterparti med dåhjorte i skoven. Sign. Leif Ragn-Jensen. 1972. Olie på lærred. 46 x 60.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2439/215
Leif Ragn-Jensen: Landskab med flyvende gråænder. Sign. Leif Ragn-Jensen 1982. Olie på lærred. 36 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2439/213
Leif Ragn-Jensen: Parti med rådyr og lettende ænder ved et vandhul. Sign. Olie på lærred. 66 x 96.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2439/212
Chr. Benjamin Olsen: Marine med sejlskibe i hårdt vejr. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 31 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/211
Chr. Benjamin Olsen: Marine med en lods i tåge. Sign. Chr. Benjamin Olsen, 8/6 29. Olie på lærred. 19 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2439/178
Emmery Rondahl: Blæsende kystparti med hus og båd. Sign. ER. Olie på lærred. 59 x 82.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2439/168
Dansk maler, 19. årh.: To landskaber. Begge sign. A.H., 80 og 91. Olie på lærred. 24 x 34 og 23 x 34. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/167
Mathilde Camere: Blomsteropstilling. Sign. M. Caméré. Olie på lærred. 38 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2439/150
Simon Simonsen: Kystlandskab med kvæg. Sign. Simon Simonsen 1896. Kul på papir. Lysmål 81 x 141.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2439/149
N. V. Dorph: Kystlandskab. Sign. N.V. Dorph. Olie på lærred. 175 x 99.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/136
Gustav P. Rimmer: Kystparti i solnedgang med skibe på havet. Sign. G. P. Rimmer. Olie på lærred. 77 x 117.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/130
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med blomster. Sign. HW, 1887. Olie på lærred. 27 x 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2439/124
Valdemar Kornerup: Midnatssol over et bjerglandskab i Nordland. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 27 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/118
Hans Bendix Pedersen: Gadeparti fra Skagen ved Brøndums Hotel. Sign, Bendix P, Skagen. Olie på plade. 30 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2439/112
Vilhelm Kyhn: Landskab med bevoksning nær Hjuleberg, Sverige. Sign. Olie på lærred. 26 x 35.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2439/106
Georg Emil Libert: Ved Klinteskov på Møen. Sign. GEL 81. Olie på lærred. 23 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2439/100
Pauline Thomsen: Enge ved Guldborgsund. Usigneret. Olie på plade. 31 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2439/88
Harald Foss: Parti fra Rye Nørreskov. Sign. H. Foss 1888. Olie på lærred. 37 x 59.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2439/94
Vilhelm Bille: Marine med dampkib i høj sø. Sign. Vilh. Bille 91. Olie på lærred. 80 x 120.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2439/82
N. F. Schiøttz-Jensen: Parti fra Capri. Sign. N.F. Schiøttz-Jensen. Olie på lærred. 52 x 70.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2439/76
O. D. Ottesen: Blomstrende kamelia. Usigneret. Olie på træ. 40 x 31.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2439/70
Wilhelm Marstrand: Studie af en munk. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 36 x 26.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/58
Vilhelm Kyhn: Åbent landskab med udsigt til havet. Sign. VK. Olie på lærred. 21 x 51.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2439/54
Knud Sinding: "Italienske piger bære vand". Sign. monogram, 1913 Civita D'Antino. Olie på lærred. 61 x 71.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2439/52
Valdemar Irminger: Interiør med en herre og en kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 30 x 35.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2439/40
Hans Smidth: Skyformationer over et hedelandskab. Sign. Hans Smidth 1910. Olie på lærred. 34 x 54.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2439/46
Leif Ragn-Jensen: Vinterparti med vildsvin. Sign. Leif Ragn-Jensen 1979. Olie på lærred. 37 x 61.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2439/34
Emmy Thornam: Opstilling med blomster. Sign. Emmy Thornam. Olie på lærred. 52 x 51.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2439/30
Julius Paulsen: Siddende kvinde ved natlampens skær. Sign. JP. Olie på plade. 21 x 26.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2439/28
August Thomsen: Udsigt over Øresund fra Dyrehaven. Sign. Aug. Thomsen 1874. Olie på lærred. 95 x 126.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2439/22
Theodor Philipsen: Liggende ko. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 21 x 32.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2439/16
Peder Mønsted: Gårdeksteriør med tre børn siddende i græsset. Sign. P. Mønsted. Olie på træ. 33 x 41.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2439/10
Carl Eduard Dettloff: Fra en havnekaj ved Gdansk. Sign. Olie på lærred. 72 x 95. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2439/4
Jacques Courtois, tilskrevet: Slagsscene med en slagen hærfører, der overgiver sig. Usigneret. Olie på lærred. 115 x 195.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK