-
2439/249
Marinus Nielsen: Gårdeksteriør fra Læsø. Sign. monogram. Olie på lærred. 28 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2439/263
Valdemar Irminger: Kystparti med får. Usigneret. Olie på lærred. 53 x 68.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/262
Alexander Schmidt: Vinter i skoven. Sign. AS, 89. Olie på lærred monteret på plade. 16 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/261
Hans Bendix Pedersen: Gadeparti fra Skagen. Sign. Bendix P. Olie på lærred. 31 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2439/260
A. Mackeprang: Bakket landskab med græssende køer. Sign. monogram. Olie på træ. 22 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/258
Rasmus Christiansen: Parti med en græssende ko. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/257
Poul Friis Nybo: Afteninteriør med en kvinde foran spejlet. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 43 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/256
Hans Smidth: Parti fra heden med en stående mand. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 48 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2439/245
Hedevig Winther: Skovparti med solstrejf. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/244
Harald Foss: Hedelandskab med udsigt til en gård. Sign. H. Foss. Olie på lærred. 36 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/243
Christian Zacho: Udsigt over et bakket landskab. Sign. CZ, 14 juni 1871. Olie på lærred. 39 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/241
Vilhelm Th. Fischer: Fra en andegård. Sign. Vilh. Th. Fischer 1927. Olie på lærred. 63 x 81.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/240
A. Krogh-Petersen: Kanalparti fra Nürenberg. Sign. A. Krogh-Petersen. Olie på lærred. 34 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/239
Torsten Kruse: Marine med amerikansk tre-mastet sejlskib der har lods. Sign. Kruse 99. Olie på lærred. 53 x 76.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/237
Carl Ludvig Petersen: Parti fra Kullen. Sign. monogram. Olie på lærred. 43 x 59.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2439/236
Karl Albert von Baur: "Eichen bei aibling". Usigneret. Olie på malepap. 42 x 35.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2439/233
Rasmus Christiansen: Landskab med græssende køer. Sign. R x Chr, 1922. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/231
Peter Ølsted, efter, 19. årh.: Parti fra Dalby Mølle ved Kolding. Sign. A. Berg 1859. Olie på lærred. 35 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/230
Holger Lübbers: Marine med brydende bølger. Sign. H. Lübbers. Olie på træ. 27 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/229
Chr. Benjamin Olsen: Marine med et sejlskib udfor Faxe Ladeplads. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 29 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/217
Fritz Stæhr-Olsen: Parti fra Hellebæk med udsigt mod Kronborg. Sign. Olie på plade. 35 x 55 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/216
Leif Ragn-Jensen: Vinterparti med dåhjorte i skoven. Sign. Leif Ragn-Jensen. 1972. Olie på lærred. 46 x 60.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2439/215
Leif Ragn-Jensen: Landskab med flyvende gråænder. Sign. Leif Ragn-Jensen 1982. Olie på lærred. 36 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2439/213
Leif Ragn-Jensen: Parti med rådyr og lettende ænder ved et vandhul. Sign. Olie på lærred. 66 x 96.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2439/212
Chr. Benjamin Olsen: Marine med sejlskibe i hårdt vejr. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 31 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/211
Chr. Benjamin Olsen: Marine med en lods i tåge. Sign. Chr. Benjamin Olsen, 8/6 29. Olie på lærred. 19 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2439/183
Ubekendt maler, 19. årh.: Lange skygger på en sti i et italiensk landskab. Utydelig sign. Olie på lærred. 49 x 41,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2439/201
Julius Paulsen: Mor og barn siddende i sollyset ved et vindue. Sign. J. P. Olie på lærred. 30,5 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2439/184
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med æbler, drueklase og hasselnødder. Usigneret. Olie på træ. 21 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/191
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en kvinde i en sort kjole og guldsmykker siddende med en med bog. Usigneret. Olie på lærred. 91 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2439/188
C. A. Schleisner: Køkkeninteriør med en dreng siddende med en kaffemølle. Sign. C. A. Schleisner 1861. Olie på lærred. 29,5 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/187
Dansk maler, 19. årh.: Portræt af en ung pige i blå kjole. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 22.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2439/185
Ubekendt maler, 18. årh.: Et par portrætter af en ung kvinde og en ung mand. Usignerede. Olie på lærred. 40 x 32,5. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/170
S. C. Bjulf: Blomsterhandlere på torvet. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 43 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/181
Dansk maler, 19. årh.: Et par skuer udover en flod. Sign. H. C. N. 1862. Olie på lærred. 34 x 47,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/180
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og fiskere i snak ved kajen. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 36 x 44.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/178
Emmery Rondahl: Blæsende kystparti med hus og båd. Sign. ER. Olie på lærred. 59 x 82.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2439/177
Elisabeth Jerichau Baumann: En mor med sine to børn. Sign. Elisabeth Jerichau. Bly og pen på papir. Bladstørrelse 13,5 x 11.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/174
Victor Qvistorff: To mariner. Sign. V. Qvistorff 1930 + 1932. Olie på træ. Begge 16 x 22. (2).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2439/173
Christian Georg Lind, efter Karel van Mander III: Portræt af Christian IV. Sign. C. G. v. Lind 1839. Olie på kobberstik. 15,5 x 18,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2439/171
Julius Paulsen: En kvinde ordner hår ved spejlet. Sign. J. P. Olie på træ. 40 x 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2439/168
Dansk maler, 19. årh.: To landskaber. Begge sign. A.H., 80 og 91. Olie på lærred. 24 x 34 og 23 x 34. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2439/167
Mathilde Camere: Blomsteropstilling. Sign. M. Caméré. Olie på lærred. 38 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2439/166
Peter Ølsted: Parti fra Dyrehaven med folkeliv ved Kirsten Piils Kilde. Sign. P. J. Ølsted. 1883. Olie på lærred. 51 x 76.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2439/164
Dansk maler, 19. årh.: Portræt af Esther Nathanson født Herfort (1777-1849) i hvid kjole. Usigneret. Olie på lærred. 37 x 28.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2439/162
Axel Schovelin: Parti fra en gård i skoven med kvæg gående i solnedgangen. Sign. Axel Schovelin. Olie på lærred. 42,5 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/161
Heinrich Max Krause: Parti fra Furness Abbey. Sign. H. Max Krause. Olie på lærred. 46 x 35.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2439/160
S. C. Bjulf: Fiskekoner på Gammel Strand. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 55 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2439/158
Ubekendt maler, 19. årh.: Et flodlandskab med bjerge i horisonten. Utydelig sign. Olie på lærred. 52 x 73.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2439/157
Carl Baagøe: Sejlskibe i høj sø. Sign. Carl Baagøe 1868. Olie på papir. 20,5 x 31,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2439/156
Marie Sandholt: To generationer. Sign. M. S. Olie på lærred. 34 x 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/155
N. P. Mols: Portræt af en hund. Sign. N. P. Mols 05. Olie på lærred. 29 x 23,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2439/154
Johannes Jensen: En ungarnsk musefænger. Sign. Joh. Jensen. Olie på lærred. 62 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2439/150
Simon Simonsen: Kystlandskab med kvæg. Sign. Simon Simonsen 1896. Kul på papir. Lysmål 81 x 141.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2439/149
N. V. Dorph: Kystlandskab. Sign. N.V. Dorph. Olie på lærred. 175 x 99.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/136
Gustav P. Rimmer: Kystparti i solnedgang med skibe på havet. Sign. G. P. Rimmer. Olie på lærred. 77 x 117.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/133
Ernst Meyer: Barn med rød kalot. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 12 x 12.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2439/130
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med blomster. Sign. HW, 1887. Olie på lærred. 27 x 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2439/127
Wilhelm Wils: Pietà. Sign. Wils. Olie og bladguld på plade. 105 x 135.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2439/124
Valdemar Kornerup: Midnatssol over et bjerglandskab i Nordland. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 27 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2439/121
Fransk maler, 19. årh.: Fransk landskab med en vandringsmand, der studerer et skilt. Usigneret. Olie på lærred. 46 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt