-
2439/1Lyngby
C. W. Eckersberg, skole, 19.årh.s første halvdel: Siddende model. Florentine. 1841. Usigneret. Olie på lærred. 55 x 43.
Sælges
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/4Aarhus
Jacques Courtois, tilskrevet: Slagsscene med en slagen hærfører, der overgiver sig. Usigneret. Olie på lærred. 115 x 195.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2439/7Lyngby
Julius Paulsen: Solnedgang over havet. Sign. J. P. Olie på lærred. 63,5 x 78.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/10Aarhus
Carl Eduard Dettloff: Fra en havnekaj ved Gdansk. Sign. Olie på lærred. 72 x 95. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2439/13Lyngby
Dansk maler, ca. 1800: Parti fra Italien med en familie på udflugt. Olie på lærred. 78 x 112.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/16Aarhus
Peder Mønsted: Gårdeksteriør med tre børn siddende i græsset. Sign. P. Mønsted. Olie på træ. 33 x 41.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/19Lyngby
Peder Mønsted: Kystparti fra Hammeren. Sign. P. Mønsted, Hammeren 1917. Olie på lærred. 48 x 33,5.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2439/22Aarhus
Theodor Philipsen: Liggende ko. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 21 x 32.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2439/25Lyngby
Charles Auguste Herbé: Oplæsning ved Francios I.'s hof. Sign. Herbé. Olie på lærred. 131 x 177.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/28Aarhus
August Thomsen: Udsigt over Øresund fra Dyrehaven. Sign. Aug. Thomsen 1874. Olie på lærred. 95 x 126.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2439/30Aarhus
Julius Paulsen: Siddende kvinde ved natlampens skær. Sign. JP. Olie på plade. 21 x 26.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2439/31Lyngby
Karl Fredrik Nordström: Solnedgang over et vinterlandskab med en skovarbejder på en tilsneet mark. Sign. K. N. Olie på malepap. 54 x 100.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2439/34Aarhus
Emmy Thornam: Opstilling med blomster. Sign. Emmy Thornam. Olie på lærred. 52 x 51.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/37Lyngby
August Thomsen: "En hiemkommen Sömand fortæller om sin Reise". Sign. A. Thomsen 1838. Olie på lærred. 78 x 66.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2439/40Aarhus
Hans Smidth: Skyformationer over et hedelandskab. Sign. Hans Smidth 1910. Olie på lærred. 34 x 54.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/43Lyngby
Carl Gustaf Pilo, efter, ca. 1900: Portræt af Dronning Juliane Marie (1729-1796). Usigneret. Olie på lærred. 170 x 121.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/46Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Vinterparti med vildsvin. Sign. Leif Ragn-Jensen 1979. Olie på lærred. 37 x 61.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2439/49Lyngby
Fredrik Kolstø: Fjordparti med sejlende i lav sol. Sign. F. Kolstø. Olie på lærred. 62,5 x 74,5.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2439/52Aarhus
Valdemar Irminger: Interiør med en herre og en kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 30 x 35.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2439/54Aarhus
Knud Sinding: "Italienske piger bære vand". Sign. monogram, 1913 Civita D'Antino. Olie på lærred. 61 x 71.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2439/58Aarhus
Vilhelm Kyhn: Åbent landskab med udsigt til havet. Sign. VK. Olie på lærred. 21 x 51.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/61Lyngby
Johannes Larsen: "Bøge ved en Aa". Sign. monogram. Olie på lærred. 74 x 53.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2439/64Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Landskab med træer og mennesker i forgrunden. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 37 x 50.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2439/67Lyngby
C. F. Sørensen: Marine med en skrueskonnert udfor en kyst. Sign. Sørensen Nordsøen 1862 2. juni. Olie på papir monteret på lærred. 32 x 48.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2439/70Aarhus
Wilhelm Marstrand: Studie af en munk. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 36 x 26.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2439/76Aarhus
O. D. Ottesen: Blomstrende kamelia. Usigneret. Olie på træ. 40 x 31.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/79Lyngby
Julius Paulsen: "Siesta". Liggende model med papegøje. Sign. Jul. Paulsen 1923. Olie på lærred. 107,5 x 121,5.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2439/82Aarhus
N. F. Schiøttz-Jensen: Parti fra Capri. Sign. N.F. Schiøttz-Jensen. Olie på lærred. 52 x 70.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2439/88Aarhus
Harald Foss: Parti fra Rye Nørreskov. Sign. H. Foss 1888. Olie på lærred. 37 x 59.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/94Aarhus
Vilhelm Bille: Marine med dampkib i høj sø. Sign. Vilh. Bille 91. Olie på lærred. 80 x 120.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2439/100Aarhus
Pauline Thomsen: Enge ved Guldborgsund. Usigneret. Olie på plade. 31 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/103Lyngby
Carl Locher: "Fra Taarnrenden ved Christiansø. Aften". Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 34 x 50.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/106Aarhus
Georg Emil Libert: Ved Klinteskov på Møen. Sign. GEL 81. Olie på lærred. 23 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/109Lyngby
C. F. Sørensen: Kystparti fra Dover. Sign. C. F. Sørensen Dover 15. Maj 1846. Olie på papir. 20,5 x 29.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2439/112Aarhus
Vilhelm Kyhn: Landskab med bevoksning nær Hjuleberg, Sverige. Sign. Olie på lærred. 26 x 35.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/115Lyngby
Fritz Gotfred Thomsen: Klipper ved en lille bæk i en skovbund. Sign. F. G. Thomsen. Olie på papir monteret på malepap. 34 x 42.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2439/118Aarhus
Hans Bendix Pedersen: Gadeparti fra Skagen ved Brøndums Hotel. Sign, Bendix P, Skagen. Olie på plade. 30 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/121Lyngby
Fransk maler, 19. årh.: Fransk landskab med en vandringsmand, der studerer et skilt. Usigneret. Olie på lærred. 46 x 65.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2439/124Aarhus
Valdemar Kornerup: Midnatssol over et bjerglandskab i Nordland. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 27 x 35.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/127Lyngby
Wilhelm Wils: Pietà. Sign. Wils. Olie og bladguld på plade. 105 x 135.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2439/130Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med blomster. Sign. HW, 1887. Olie på lærred. 27 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2439/133Lyngby
Ernst Meyer: Barn med rød kalot. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 12 x 12.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2439/136Aarhus
Gustav P. Rimmer: Kystparti i solnedgang med skibe på havet. Sign. G. P. Rimmer. Olie på lærred. 77 x 117.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2439/142Aarhus
Antonio Luzzo: Skibsportræt. Sign. Antonio Luzzo 1881. Gouache på papir. Lysmål 49 x 78.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2439/149Aarhus
N. V. Dorph: Kystlandskab. Sign. N.V. Dorph. Olie på lærred. 175 x 99.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2439/150Aarhus
Simon Simonsen: Kystlandskab med kvæg. Sign. Simon Simonsen 1896. Kul på papir. Lysmål 81 x 141.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2439/154Lyngby
Johannes Jensen: En ungarnsk musefænger. Sign. Joh. Jensen. Olie på lærred. 62 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/155Lyngby
N. P. Mols: Portræt af en hund. Sign. N. P. Mols 05. Olie på lærred. 29 x 23,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2439/156Lyngby
Marie Sandholt: To generationer. Sign. M. S. Olie på lærred. 34 x 24.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2439/157Lyngby
Carl Baagøe: Sejlskibe i høj sø. Sign. Carl Baagøe 1868. Olie på papir. 20,5 x 31,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2439/158Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Et flodlandskab med bjerge i horisonten. Utydelig sign. Olie på lærred. 52 x 73.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2439/160Lyngby
S. C. Bjulf: Fiskekoner på Gammel Strand. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 55 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/161Lyngby
Heinrich Max Krause: Parti fra Furness Abbey. Sign. H. Max Krause. Olie på lærred. 46 x 35.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/162Lyngby
Axel Schovelin: Parti fra en gård i skoven med kvæg gående i solnedgangen. Sign. Axel Schovelin. Olie på lærred. 42,5 x 63.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/164Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Portræt af Esther Nathanson født Herfort (1777-1849) i hvid kjole. Usigneret. Olie på lærred. 37 x 28.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/166Lyngby
Peter Ølsted: Parti fra Dyrehaven med folkeliv ved Kirsten Piils Kilde. Sign. P. J. Ølsted. 1883. Olie på lærred. 51 x 76.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2439/167Aarhus
Mathilde Camere: Blomsteropstilling. Sign. M. Caméré. Olie på lærred. 38 x 61.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/168Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: To landskaber. Begge sign. A.H., 80 og 91. Olie på lærred. 24 x 34 og 23 x 34. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/170Lyngby
S. C. Bjulf: Blomsterhandlere på torvet. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 43 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/171Lyngby
Julius Paulsen: En kvinde ordner hår ved spejlet. Sign. J. P. Olie på træ. 40 x 28.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/173Lyngby
Christian Georg Lind, efter Karel van Mander III: Portræt af Christian IV. Sign. C. G. v. Lind 1839. Olie på kobberstik. 15,5 x 18,5.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: