-
2439/171Lyngby
Julius Paulsen: En kvinde ordner hår ved spejlet. Sign. J. P. Olie på træ. 40 x 28.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/173Lyngby
Christian Georg Lind, efter Karel van Mander III: Portræt af Christian IV. Sign. C. G. v. Lind 1839. Olie på kobberstik. 15,5 x 18,5.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2439/174Lyngby
Victor Qvistorff: To mariner. Sign. V. Qvistorff 1930 + 1932. Olie på træ. Begge 16 x 22. (2).
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/177Lyngby
Elisabeth Jerichau Baumann: En mor med sine to børn. Sign. Elisabeth Jerichau. Bly og pen på papir. Bladstørrelse 13,5 x 11.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/178Aarhus
Emmery Rondahl: Blæsende kystparti med hus og båd. Sign. ER. Olie på lærred. 59 x 82.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2439/180Lyngby
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og fiskere i snak ved kajen. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 36 x 44.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/181Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Et par skuer udover en flod. Sign. H. C. N. 1862. Olie på lærred. 34 x 47,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/183Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Lange skygger på en sti i et italiensk landskab. Utydelig sign. Olie på lærred. 49 x 41,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/184Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med æbler, drueklase og hasselnødder. Usigneret. Olie på træ. 21 x 27.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/185Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Et par portrætter af en ung kvinde og en ung mand. Usignerede. Olie på lærred. 40 x 32,5. (2).
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/187Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Portræt af en ung pige i blå kjole. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 22.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/188Lyngby
C. A. Schleisner: Køkkeninteriør med en dreng siddende med en kaffemølle. Sign. C. A. Schleisner 1861. Olie på lærred. 29,5 x 23.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/191Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en kvinde i en sort kjole og guldsmykker siddende med en med bog. Usigneret. Olie på lærred. 91 x 70.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/201Lyngby
Julius Paulsen: Mor og barn siddende i sollyset ved et vindue. Sign. J. P. Olie på lærred. 30,5 x 27.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/211Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med en lods i tåge. Sign. Chr. Benjamin Olsen, 8/6 29. Olie på lærred. 19 x 28.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/212Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med sejlskibe i hårdt vejr. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 31 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/213Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Parti med rådyr og lettende ænder ved et vandhul. Sign. Olie på lærred. 66 x 96.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2439/215Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Landskab med flyvende gråænder. Sign. Leif Ragn-Jensen 1982. Olie på lærred. 36 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/216Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Vinterparti med dåhjorte i skoven. Sign. Leif Ragn-Jensen. 1972. Olie på lærred. 46 x 60.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/217Aarhus
Fritz Stæhr-Olsen: Parti fra Hellebæk med udsigt mod Kronborg. Sign. Olie på plade. 35 x 55 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/229Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med et sejlskib udfor Faxe Ladeplads. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 29 x 43.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/230Aarhus
Holger Lübbers: Marine med brydende bølger. Sign. H. Lübbers. Olie på træ. 27 x 35.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/231Aarhus
Peter Ølsted, efter, 19. årh.: Parti fra Dalby Mølle ved Kolding. Sign. A. Berg 1859. Olie på lærred. 35 x 50. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/233Aarhus
Rasmus Christiansen: Landskab med græssende køer. Sign. R x Chr, 1922. Olie på lærred. 35 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/236Aarhus
Karl Albert von Baur: "Eichen bei aibling". Usigneret. Olie på malepap. 42 x 35.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/237Aarhus
Carl Ludvig Petersen: Parti fra Kullen. Sign. monogram. Olie på lærred. 43 x 59.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2439/238Aarhus
Torsten Kruse: Skoleskibet Georg Stage og andre skibe for fuld sejl. Sign. Olie på lærred. 71 x 99. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2439/239Aarhus
Torsten Kruse: Marine med amerikansk tre-mastet sejlskib der har lods. Sign. Kruse 99. Olie på lærred. 53 x 76.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2439/240Aarhus
A. Krogh-Petersen: Kanalparti fra Nürenberg. Sign. A. Krogh-Petersen. Olie på lærred. 34 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/241Aarhus
Vilhelm Th. Fischer: Fra en andegård. Sign. Vilh. Th. Fischer 1927. Olie på lærred. 63 x 81.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/243Aarhus
Christian Zacho: Udsigt over et bakket landskab. Sign. CZ, 14 juni 1871. Olie på lærred. 39 x 62.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/244Aarhus
Harald Foss: Hedelandskab med udsigt til en gård. Sign. H. Foss. Olie på lærred. 36 x 53.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/245Aarhus
Hedevig Winther: Skovparti med solstrejf. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/249Aarhus
Marinus Nielsen: Gårdeksteriør fra Læsø. Sign. monogram. Olie på lærred. 28 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/256Aarhus
Hans Smidth: Parti fra heden med en stående mand. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 48 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/257Aarhus
Poul Friis Nybo: Afteninteriør med en kvinde foran spejlet. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 43 x 31.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/258Aarhus
Rasmus Christiansen: Parti med en græssende ko. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 37.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/260Aarhus
A. Mackeprang: Bakket landskab med græssende køer. Sign. monogram. Olie på træ. 22 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2439/261Aarhus
Hans Bendix Pedersen: Gadeparti fra Skagen. Sign. Bendix P. Olie på lærred. 31 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/262Aarhus
Alexander Schmidt: Vinter i skoven. Sign. AS, 89. Olie på lærred monteret på plade. 16 x 25.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/263Aarhus
Valdemar Irminger: Kystparti med får. Usigneret. Olie på lærred. 53 x 68.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2439/266Aarhus
Ubekendt maler. 19. årh.: Portræt af en eftertænktsom kvinde. Sign. monogram. Olie på lærred. 66 x 49.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: