2425/520
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky, 77/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 30,5 x 23.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Ikke solgt
2425/519
Le Corbusier: “LC4”. Chaiselongue med stel af sortlakeret stål. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2425/517
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
2425/516
Hans J. Wegner: "Bamsestol". Øreklapstol med ben og negle af eg, betrukket med lyst uld. Udført hos AP-Stolen.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
2425/515
Shoichi Uchiyama: "Enigma 825". Pendel med kegleformet fatning af aluminium, skærme af mat akryl. Diam. 85.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2425/514
Robert Jacobsen: Figur. Sign. på bagsiden Rob. Jacobsen. Relief. Jern. Monteret på bemalet træplade. 143 x 50. (Plademål 173 x 58).
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Ikke solgt
2425/513
Hans J. Wegner: "Y-stolen". Sæt på ti armstole af ask. Sæde med flettet papirgarn. (10)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2425/511
Daniel Enkaoua: "Portrait de Natan horizontal", 2017. Sign. Enkaoua. Olie på lærred. 19,5 x 24,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2425/512
Hans J. Wegner: "Flaglinestolen". Prototype hvilestol med stel af stål, udspændt med flagline. Udført hos PP Møbler.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
2425/509
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2425/507
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Tre-personers sofa af forkromet stål med sort skind.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2425/506
Hans J. Wegner: “CH 25”. Et par lænestole med stel af eg. Sæde og ryg udspændt med flettet papirgarn. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
2425/501
Børge Mogensen: “Tremmesofa”. To-pers. sofa med stel af rødlakeret bøg med justérbar side. H. 86. L. 162/192. D. 73.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2425/505
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2425/502
Pablo Picasso: "Dwarf Dancer", 1966. Fra Barcelona-Suiten. Sign. Picasso, 13/60. Efter maleri fra 1901. Offset litografi i farver. Lysmål 63 x 36.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Ikke solgt
2425/500
Jens Søndergaard: Sommer landskab med udsigt til marker og fjord. Sign. Olie på lærred. 91 x 110.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt