-
2425/532
Carl-Henning Pedersen: "L'ile d'elle", 1999. Sign., EA IX/LXXX. Mappe med 5 akvatinter i farver. Bladstørrelse 60 x 47. (5)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2425/529
Doris Bloom: “King of your heart in the blind days”, 1990. Olie på lærred. 164 × 203.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2425/526
Corneille: "Femmes et oiseaux". Otte kompositioner. Alle sign. Corneille 98, 6/60. Radering i farver. Bladstørrelse 48 x 36. Uindrammet. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2425/525
Arne Jacobsen: ”Ægget”. Lænestol og skammel med stel af aluminium. Betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2425/523
Corneille: "Aicha eté". Sign. Corneille 91. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 34 x 26.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Ikke solgt
-
2425/522
Eva Stæhr-Nielsen: Cirkulær skål af stentøj, ydersidens øverste del med horisontale indridsninger i relief. H. 9,2. Diam. 25-25,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2425/520
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky, 77/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 30,5 x 23.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Ikke solgt
-
2425/519
Le Corbusier: “LC4”. Chaiselongue med stel af sortlakeret stål. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2425/517
Preben Hornung: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 73 x 50.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
2425/514
Robert Jacobsen: Figur. Sign. på bagsiden Rob. Jacobsen. Relief. Jern. Monteret på bemalet træplade. 143 x 50. (Plademål 173 x 58).
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Ikke solgt
-
2425/513
Hans J. Wegner: "Y-stolen". Sæt på ti armstole af ask. Sæde med flettet papirgarn. (10)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2425/511
Daniel Enkaoua: "Portrait de Natan horizontal", 2017. Sign. Enkaoua. Olie på lærred. 19,5 x 24,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2425/507
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Tre-personers sofa af forkromet stål med sort skind.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2425/501
Børge Mogensen: “Tremmesofa”. To-pers. sofa med stel af rødlakeret bøg med justérbar side. H. 86. L. 162/192. D. 73.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2425/505
Ebba Carstensen: Høstlandskab, 1956. Sign. Ebba Carstensen; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 97 x 116.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2425/502
Pablo Picasso: "Dwarf Dancer", 1966. Fra Barcelona-Suiten. Sign. Picasso, 13/60. Efter maleri fra 1901. Offset litografi i farver. Lysmål 63 x 36.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Ikke solgt