2425/667
Sten Lykke Madsen: Figur. Sign. Sten 1999. Royal Copenhagen. Unika. Bemalet stentøj. H. 14. L. 23.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2425/666
Tróndur Patursson: Uden titel. Sign. Tróndur Patursson 003, 30/150. Litografi i farver. Lysmål 50 x 72.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/664
Carl-Henning Pedersen: "Mayalegenden nr. 1". Sign. Carl-Henning Pedersen 1977, 126/150. Litografi i farver. Lysmål 60 x 87.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2425/662
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2425/661
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2425/660
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
2425/659
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 03, 2/120. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/658
Sam Jedig, Kristian von Hornsleth: Komposition. Sign. Litografi. Bladstørrelse 76 x 57. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/657
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/652
Folmer Bendtsen: Parti fra Nørrebro, København. Sign. Folmer Bendtsen 67. Olie på lærred. 60 x 81.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2425/655
Eske Kath: Uden titel. Sign. EK 2001, 66/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2425/654
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden Olafur Eliasson 82/90. Litografi. Bladstørrelse 20 x 52. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2425/653
Kristian von Hornsleth: "Identity card". Sign. på bagsiden Hornsleth 2007, 3/100. Fotografi i farver. 39 x 29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2425/651
Nikolaj Recke: Uden titel, 2006. Sign. Nikolaj Recke, 2/10 på bagsiden. C-Print i farver. Lysmål 28 x 43.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2425/649
Corneille: Komposition. Sign. Corneille 2000, 9/120. Terragrafi i farver monteret på lærred. 53 x 62.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/646
Corneille: Komposition. Sign. Corneille, 40/149. Terragrafi på metal. 67 x 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/643
Kamma Salto: Opstilling. Sign. K. S. Olie på lærred. 77 x 65.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2425/640
Bjørn Nørgaard: "Temperaturholder", 2017. Usign. Guldpatineret bronze. 41 x 32 x 20.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2425/637
Christian Dotremont, Pierre Alechinsky: “Brassée sismographique”, 1972. Litografi i farver. Bladstørrelse 86 x 62.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2425/634
Marco Evaristti: Del af serien "Terrorialista", 2001. Sign. Evaristti 02. Sølv patineret bronze på aluminium. 22 x 66 x 39.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2425/628
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. Litografi i farver. Lysmål 76 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2425/625
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. Carl-Henning Pedersen Paris 1985. Litografi i farver. 76 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2425/622
Michael Kvium: “Titelløs Model II”. Sign. Kvium 91, 17/60. Litografi i farver. Bladstørrelse 63 x 92.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2425/619
Kræsten Iversen: “Paalandsvind ved kysten, Svaneke”. Sign. KI. Olie på lærred. 68 x 99.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/616
Arne Haugen Sørensen: Uden titel. Sign. A. Haugen S. 79. Akvarel på papir. Bladstørrelse 57 x 77.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/610
Per Kirkeby: Komposition. Sign. PK 85, 2/15. Akvatinte og radering. Bladstørrelse 107 x 79.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/607
Jørn Larsen: Oliventræer, Italien. Sign. Jørn Larsen 53. Kul på papir. Bladstørrelse 47 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2425/604
Per Kirkeby: “Höhle”. Sign. PK 83, 21/24. Akvatinte og koldnålsradering i farver. Bladstørrelse 87 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2425/598
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2425/589
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. J. Birkemose, 6/10, 7/10, 8/10 og 9/10. Radering. Bladstørrelse 26 x 19,5. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2425/586
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2425/561
Alev Ebüzziya Siesbye: Cirkulær vase af stentøj, modelleret i let kantet form. Udført 1964. H. 16. Diam. 23-24.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2425/580
Stine Ring Hansen: Uden titel. Sign. SRH. Patineret bronze monteret på base af kunststen. 23 x 10 x 9.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2425/583
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2425/582
James Rivière: "Cubo Di Teo". Gulvlampe / lysskulptur af rødt plexiglas. H. 45. B./L. 40.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
2425/568
Mathias Malling Mortensen: Uden titel, 2015. Alle sign. Olie på papirklip. Bladstørrelse 29 x 21. (3)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2425/577
Axel Salto: Seks bøger. Tre hhv. fra Klingen. Tre hhv. af Axel Salto. Inkl. litografier, træsnit mm. Størrelse varierer. (6)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2425/576
Arne Bang: Vase af stentøj modelleret i tresidet form. Dekoreret med rødbrun og okkerbrun glasur med blå elementer. Sign. monogram, Danmark. H. 15,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2425/573
Kähler: Lille kugleformet vase af lertøj med horisontale indridsninger i relief. Dekoreret med uranglasur. H. 11,7. Diam. 13,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2425/571
Wilhelm Freddie: To kompositioner. Begge sign. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 18 x 13 og 21 x 15. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2425/570
Ole Bent Petersen: "Sådan". Lang bordstage af kobbervandrør med syv løse lysmanchetter af messing. Usign. Unik. H. ca. 3,5. B. 12. L. 83.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/567
Bjørn Wiinblad: Cirkulært fad af lertøj dekoreret med gråblå glasur samt polykromt horndekoreret motiv i form af kvinde med blomsterkrans. Diam. 31.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/564
Jais Nielsen: Cylindrisk vase af stentøj modelleret med bibelsk scene i relief. Dekoreret med mørkebrun glasur. H. 16,3.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/556
Eske Kath: "Inner Pressure", 2006. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 40 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2425/562
Jes Brinch: Uden titel Modifikation. Sign. Jes Brinch 2001. Olie på lærred. 61 x 74.
Vurdering :
5.000–7.000 DKK Ikke solgt
2425/559
Astrid Holm: Fad. Sign. AH. Dekoreret og glaseret stentøj. Diameter 31.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/558
Alfredo Barbini: Cirkulært fad af gråsort glas med matteret overflade. Sign. Barbini, Murano. Unik. H. 6-6,5. Diam. 36,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2425/555
Arne Bang: Rund, konisk formet skål af stentøj, udvendigt med indridsede riller i relief. Dekoreret med gråhvid glasur. Sign. monogram, 119. H. 8,8. Diam. 13,8.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2425/552
Arje Griegst: "Rosa Konkylie". 12 mokkakopper med tilhørende underkopper af porcelæn. (12)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2425/550
Friedensreich Hundertwasser: “Die Häuser hängen...”, 1971/72. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 49 x 67.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2425/549
Bjørn Wiinblad: Et par cirkulære julestager af lertøj modelleret med lystylle til bloklys. (2)
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2425/547
Torbjørn Olsen: Figurkomposition. Sign. Torbjørn Olsen 09. Olie på lærred. 115 x 90.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2425/546
Bente Hansen: Et lille vægrelief, en lågkrukke samt en lille vase af stentøj. Unika. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2425/541
Poul Anker Bech: "Marken". Sign. Bech 05. Akvarel på papir. Bladstørrelse 37 x 24.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2425/540
Arne Jacobsen, m.fl.: "Cylinda Line", m.v. Udført hos Stelton. (37)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2425/538
Corneille: "Sensualité du sensible". Komplet serie. Alle sign. Corneille 88, 5/200. Litografi i farve. Bladstørrelse 29,5 x 24. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2425/531
Arne Bang: Cirkulær skål af stentøj, yderside modelleret med riller i relief. Dekoreret med lys sandfarvet glasur. Diam. 26 cm.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2425/537
Christian Poulsen: Cirkulær skål af stentøj dekoreret med blå glasur. Sign. CHR-P., 3050. Unik.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/535
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2425/534
Beate Andersen: Et stort cirkulært fad af stentøj. Sign. Beate 1994. Diam. 45,7-46,5.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2425/532
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2425/529
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK