2425/687
Axel P. Jensen: Landskab. Sign. Axel P. J. 53. 73 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/673
Elna Fonnesbech-Sandberg: Seks kompositioner. Alle usign. Mixed media på papir. Variable størrelser. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/686
John Sparre Christensen: Komposition. Sign. JSC-SDG-80. Olie på plade. 92 x 106.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/680
Gunnar Møller: Uden titel. Sign. og datering på bagsiden GM-81. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2425/684
Tal R: Uden titel. Fra serien “Uddannelsens”, 2001. Sign. Tal R, 55/100. Offset i farver. Bladstørrelse 87 x 59,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/682
Carl Falbe-Hansen: Parti fra Rådhuspladsen. Sign. og dateret 1946. Olie på lærred. 66 x 78.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2425/681
Uffe Christoffersen: "Dionysos et Alphèsibee (rød)", 1995. Akryl på lærred. 130 x 97. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2425/677
Axel P. Jensen: Landskab. Sign. Axel. P.J 61. Olie på lærred. 103 x 152.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/679
Karin Olesen: Figurkomposition. Sign. Karin Olesen 2000. Akryl på lærred med applikation i mixed media. 90 x 110.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/678
Aage Gitz-Johansen: Solnedgang med edderfugle. Sign. monogram. Olie på lærred. 77 x 90.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/674
Carl-Henning Pedersen: Komposition med håndskrevet hilsen. Sign. Henning. Julen 1942. Tusch på papir. Bladstørrelse 25 x 34.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2425/676
Jørgen Teik Hansen: Uden titel. Sign. og dateret. Tre kompositioner. Olie lærred og masonit. 33 x 49, 50 x 40 og 61 x 30. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2425/663
Folmer Bendtsen: Parti fra Nørrebro, København. Sign. Folmer Bendtsen 69. 60 x 81.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/675
Wiliam Skotte Olsen: Figurer i landskab. Sign. WSO 71. Olie på lærred. 30 x 60.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/672
Nicholas Koshkosh: Uden titel. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl, olie og spraymaling på lærred. 40 x 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/671
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2425/670
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2425/669
Erik A. Frandsen: To kompositioner. Begge sign. EA Frandsen, 04. Litografi i farve. Bladstørrelse 76 x 55. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2425/667
Sten Lykke Madsen: Figur. Sign. Sten 1999. Royal Copenhagen. Unika. Bemalet stentøj. H. 14. L. 23.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2425/666
Tróndur Patursson: Uden titel. Sign. Tróndur Patursson 003, 30/150. Litografi i farver. Lysmål 50 x 72.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/644
Henrik Busk Andersen: Figur i landskab. Sign. monogram. Akryl på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2425/664
Carl-Henning Pedersen: "Mayalegenden nr. 1". Sign. Carl-Henning Pedersen 1977, 126/150. Litografi i farver. Lysmål 60 x 87.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2425/662
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2425/661
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2425/660
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
2425/659
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 03, 2/120. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/658
Sam Jedig, Kristian von Hornsleth: Komposition. Sign. Litografi. Bladstørrelse 76 x 57. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/657
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/652
Folmer Bendtsen: Parti fra Nørrebro, København. Sign. Folmer Bendtsen 67. Olie på lærred. 60 x 81.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2425/655
Eske Kath: Uden titel. Sign. EK 2001, 66/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2425/654
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden Olafur Eliasson 82/90. Litografi. Bladstørrelse 20 x 52. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2425/653
Kristian von Hornsleth: "Identity card". Sign. på bagsiden Hornsleth 2007, 3/100. Fotografi i farver. 39 x 29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2425/651
Nikolaj Recke: Uden titel, 2006. Sign. Nikolaj Recke, 2/10 på bagsiden. C-Print i farver. Lysmål 28 x 43.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2425/649
Corneille: Komposition. Sign. Corneille 2000, 9/120. Terragrafi i farver monteret på lærred. 53 x 62.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/647
Oluf Høst: Komposition med figurer. Sign. Kul og vandfarve på papir. Lysmål 28 x 21. Bog medfølger. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2425/646
Corneille: Komposition. Sign. Corneille, 40/149. Terragrafi på metal. 67 x 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/643
Kamma Salto: Opstilling. Sign. K. S. Olie på lærred. 77 x 65.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2425/632
Rainer Daumiller: Cirkulært spisebord af massiv fyr med udtræk og en tillægsplade. Udført hos Hirtshals Savværk. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2425/641
Johannes Hofmeister: Parti fra Hjørring Bjerge med figur i forgrunden, 1960. Sign. JH. Olie på lærred. 57 x 77.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2425/640
Bjørn Nørgaard: "Temperaturholder", 2017. Usign. Guldpatineret bronze. 41 x 32 x 20.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2425/637
Christian Dotremont, Pierre Alechinsky: “Brassée sismographique”, 1972. Litografi i farver. Bladstørrelse 86 x 62.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2425/635
Henry Kjærnulf: Et sæt på seks stole af eg, betrukket med lilla møbelstof. Udført hos EG Kvalitetsmøbel. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2425/634
Marco Evaristti: Del af serien "Terrorialista", 2001. Sign. Evaristti 02. Sølv patineret bronze på aluminium. 22 x 66 x 39.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2425/629
Dansk møbeldesign: Lænestol betrukket med flerfarvet møbelstof. Udført hos Slagelse Møbelværk. 1940'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2425/628
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. Litografi i farver. Lysmål 76 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2425/626
Poul Anker Bech: Uden titel. Usign. Olie på plade. 31 x 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2425/625
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. Carl-Henning Pedersen Paris 1985. Litografi i farver. 76 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2425/622
Michael Kvium: “Titelløs Model II”. Sign. Kvium 91, 17/60. Litografi i farver. Bladstørrelse 63 x 92.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2425/620
Svend Engelund: Marklandskab. Sign. SE 98. Olie på lærred. 56 x 81. .
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/619
Kræsten Iversen: “Paalandsvind ved kysten, Svaneke”. Sign. KI. Olie på lærred. 68 x 99.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/617
Georg Jensen: Kaffekande af hammerslået sterlingsølv. Stjerthank samt lågknop af ibenholt. Georg Jensen efter 1945. Dessin 80 B. Vægt ca. 536 g. H. 19.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2425/616
Arne Haugen Sørensen: Uden titel. Sign. A. Haugen S. 79. Akvarel på papir. Bladstørrelse 57 x 77.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/614
Arne Bang: Cirkulær lågskål af stentøj. Dekoreret med brun glasur. Låg af poleret bronze. H. 8,4. Diam. 13,4.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2425/611
Vamo design: Skænk af teak, front med tre låger, bag hvilke hylder og skuffer. H. 84. B. 197. D. 48.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2425/610
Per Kirkeby: Komposition. Sign. PK 85, 2/15. Akvatinte og radering. Bladstørrelse 107 x 79.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/608
Arne Bang: Rund vase af stentøj modelleret i relief. Dekoreret med grøn glasur. Sign. monogram, 18. H. 14. Diam. 13.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/607
Jørn Larsen: Oliventræer, Italien. Sign. Jørn Larsen 53. Kul på papir. Bladstørrelse 47 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2425/605
Fred Sieger: "Whirl wind" Sign. Sieger 1975. Olie på lærred. 80 x 90.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/604
Per Kirkeby: “Höhle”. Sign. PK 83, 21/24. Akvatinte og koldnålsradering i farver. Bladstørrelse 87 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2425/599
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Robert Jacobsen. Håndkoloreret koldnålsradering. Lysmål 99 x 70.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2425/598
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2425/596
Arne Jacobsen: "7'eren". Et par skalstole af lakeret valnød med forsidepolstring af Grace Chestnut læder. Fritz Hansen. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt