2425/598
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2425/596
Arne Jacobsen: "7'eren". Et par skalstole af lakeret valnød med forsidepolstring af Grace Chestnut læder. Fritz Hansen. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2425/593
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. To-personers sofa af forkromet stål med sort skind. L. 130.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2425/590
Greta Grossman: "Cobra". Justérbar standerlampe af antracitgrålakeret metal. Udført hos GUBI. Max H. 160.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2425/589
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. J. Birkemose, 6/10, 7/10, 8/10 og 9/10. Radering. Bladstørrelse 26 x 19,5. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2425/587
Nanna Ditzel: Højstol med stel og indsats af lys gullakeret FSC-certificeret træ. Model ND54. Carl Hansen & Søn.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2425/586
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2425/561
Alev Ebüzziya Siesbye: Cirkulær vase af stentøj, modelleret i let kantet form. Udført 1964. H. 16. Diam. 23-24.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2425/580
Stine Ring Hansen: Uden titel. Sign. SRH. Patineret bronze monteret på base af kunststen. 23 x 10 x 9.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2425/584
Riva 1920: "Gastonia". Kommode af valnød, front med 14 skuffer med greb af metal. H. 159. B. 73,5. D. 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2425/583
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2425/579
Svend Hammershøi: Stor kumme af lertøj indridset med vertikal, rillet dekor samt små modellerede ornamenter på øverste del. H. 30. Diam. 34.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2425/582
James Rivière: "Cubo Di Teo". Gulvlampe / lysskulptur af rødt plexiglas. H. 45. B./L. 40.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
2425/581
Michael Kvium: Uden titel. Sign. Kvium 99, 38/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 38.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/578
Hans J. Wegner: Skrivebord af eg med to jalousisskuffer og udtræksbakker. Plan Møbler. H. 74,5. B. 150. D. 75.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/568
Mathias Malling Mortensen: Uden titel, 2015. Alle sign. Olie på papirklip. Bladstørrelse 29 x 21. (3)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2425/577
Axel Salto: Seks bøger. Tre hhv. fra Klingen. Tre hhv. af Axel Salto. Inkl. litografier, træsnit mm. Størrelse varierer. (6)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2425/576
Arne Bang: Vase af stentøj modelleret i tresidet form. Dekoreret med rødbrun og okkerbrun glasur med blå elementer. Sign. monogram, Danmark. H. 15,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2425/575
Charles Eames, Ray Eames: "LTR". Sengebord af sortlakeret metal med plade af marmor. Vitra. H. 25. L. 39. B. 33,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2425/573
Kähler: Lille kugleformet vase af lertøj med horisontale indridsninger i relief. Dekoreret med uranglasur. H. 11,7. Diam. 13,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2425/572
Hans J. Wegner: "Swivel Chair". Kontorstol med kopstykke af ask, sæde med lyst skind. Udført hos PP Møbler.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2425/571
Wilhelm Freddie: To kompositioner. Begge sign. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 18 x 13 og 21 x 15. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2425/570
Ole Bent Petersen: "Sådan". Lang bordstage af kobbervandrør med syv løse lysmanchetter af messing. Usign. Unik. H. ca. 3,5. B. 12. L. 83.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/569
Albert Bertelsen: "Lav tåge, Færøerne". Sign. Albert Bertelsen; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 50.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2425/567
Bjørn Wiinblad: Cirkulært fad af lertøj dekoreret med gråblå glasur samt polykromt horndekoreret motiv i form af kvinde med blomsterkrans. Diam. 31.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/564
Jais Nielsen: Cylindrisk vase af stentøj modelleret med bibelsk scene i relief. Dekoreret med mørkebrun glasur. H. 16,3.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/556
Eske Kath: "Inner Pressure", 2006. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 40 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2425/562
Jes Brinch: Uden titel Modifikation. Sign. Jes Brinch 2001. Olie på lærred. 61 x 74.
Vurdering :
5.000–7.000 DKK Ikke solgt
2425/560
Johannes Andersen: "Smilet". Rektangulært sofabord af teak med hylde, skråtstillede ben. H. 50. L. 149. B. 52.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2425/559
Astrid Holm: Fad. Sign. AH. Dekoreret og glaseret stentøj. Diameter 31.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/558
Alfredo Barbini: Cirkulært fad af gråsort glas med matteret overflade. Sign. Barbini, Murano. Unik. H. 6-6,5. Diam. 36,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2425/557
Asger Dybvad Larsen: Uden titel, 2019. Sign. Mixed media på lærred. 25 x 19. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2425/554
Karel Appel: Figurer. Sign. Appel, 19/20 e.a. Litografi. Lysmål 58 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/555
Arne Bang: Rund, konisk formet skål af stentøj, udvendigt med indridsede riller i relief. Dekoreret med gråhvid glasur. Sign. monogram, 119. H. 8,8. Diam. 13,8.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2425/552
Arje Griegst: "Rosa Konkylie". 12 mokkakopper med tilhørende underkopper af porcelæn. (12)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2425/548
Hans Munck Andersen: Skål af indfarvet beige, gullig, blå og lyserød porcelænsmasse. Sign. Unik. H. 11. Diam. 16.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2425/550
Friedensreich Hundertwasser: “Die Häuser hängen...”, 1971/72. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 49 x 67.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2425/549
Bjørn Wiinblad: Et par cirkulære julestager af lertøj modelleret med lystylle til bloklys. (2)
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2425/547
Torbjørn Olsen: Figurkomposition. Sign. Torbjørn Olsen 09. Olie på lærred. 115 x 90.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2425/546
Bente Hansen: Et lille vægrelief, en lågkrukke samt en lille vase af stentøj. Unika. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2425/545
Poul Kjærholm: "PK 22". Lænestol med stel af stål. Sæde og ryg med sort skind. Udført hos Fritz Hansen, 2009.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2425/542
Børge Mogensen: "Den Spanske Stol". Armstol af eg, sæde og ryg med kernelæder. Udført hos Fredericia Stolefabrik.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2425/541
Poul Anker Bech: "Marken". Sign. Bech 05. Akvarel på papir. Bladstørrelse 37 x 24.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2425/540
Arne Jacobsen, m.fl.: "Cylinda Line", m.v. Udført hos Stelton. (37)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2425/533
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2425/539
Rimbert Sandholdt: Ottekantet spejl i ramme af massiv teak. Ca. 1960. Bagsiden med etiket. 53 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2425/538
Corneille: "Sensualité du sensible". Komplet serie. Alle sign. Corneille 88, 5/200. Litografi i farve. Bladstørrelse 29,5 x 24. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2425/531
Arne Bang: Cirkulær skål af stentøj, yderside modelleret med riller i relief. Dekoreret med lys sandfarvet glasur. Diam. 26 cm.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2425/537
Christian Poulsen: Cirkulær skål af stentøj dekoreret med blå glasur. Sign. CHR-P., 3050. Unik.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/535
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2425/534
Beate Andersen: Et stort cirkulært fad af stentøj. Sign. Beate 1994. Diam. 45,7-46,5.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2425/532
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2425/530
Finn Juhl: "Pelikanbordet". Rundt sofabord af massiv eg. Udført hos House of Finn Juhl. H. 45. Diam. 63.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2425/529
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2425/527
Poul Henningsen: Skab af sortlakeret træ med greb af messing. Udført i 1930. Unika. H. 114. B. 93. D. 31.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2425/526
Corneille: "Femmes et oiseaux". Otte kompositioner. Alle sign. Corneille 98, 6/60. Radering i farver. Bladstørrelse 48 x 36. Uindrammet. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2425/525
Arne Jacobsen: ”Ægget”. Lænestol og skammel med stel af aluminium. Betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2425/523
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Ikke solgt
2425/522
Eva Stæhr-Nielsen: Cirkulær skål af stentøj, ydersidens øverste del med horisontale indridsninger i relief. H. 9,2. Diam. 25-25,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2425/521
Finn Juhl: "Eye table". Sofabord af valnød og hvid laminat. Udført hos Onecollection. H. 50. L. 90. B. 55.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/520
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Ikke solgt
2425/519
Le Corbusier: “LC4”. Chaiselongue med stel af sortlakeret stål. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK