2425/905
Ernst Syberg: Opstilling med blomster på flisebord. Sign. Vandfarve og blyant på papir. Bladstørrelse 50 x 65.
Vurdering :
1.500–2.400 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2425/847
Martin Kaalund-Jørgensen: Stueinteriør med en potteplante i en vindueskarm. 1932. Sign. Olie på lærred. 85 x 67.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/815
Niels Grønbech: Parti fra Amsterdam. Sign. N. Grønbech, 63. Olie på lærred. 26 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2425/814
Ernst Zeuthen: Skib. Sign. monogram, 1933. Olie på lærred. 35,5 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/813
Kræsten Iversen: Parti fra Østre Anlæg med Statens Museum for Kunst. Sign. KI. Olie på lærred. 40 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/794
Mogens Hertz: Høstakke. Sign. Mogens Hertz 38. Olie på lærred. 73 x 90.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2425/738
Jeppe Vontillius: Granskov ved Asminderød. Sign. JV. Olie på lærred. 40 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/729
Erik Hoppe: Parti med hus. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 61 x 65.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2425/724
Karl Bovin: Kystmotiv. Sign. Karl Bovin 47. Akvarel på papir. Lysmål 27 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/721
Knud Agger: Solnedgang. Sign. Agger 55. Olie på lærred monteret på plade. 20 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2425/720
Folmer Bonnén: Portræt af en ung kvinde i en fornem kjole. Sign. Olie på plade af sten. 62 x 41. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2425/691
Ejnar Nielsen: “En blomsterkrans”. Sign. Ejnar Nielsen. Gjern 1915. Olie på lærred. 80 x 68.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2425/707
Marcell: Opstilling med frugtsskål. Sign. Marcell 46. Olie på lærred. 41 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/687
Axel P. Jensen: Landskab. Sign. Axel P. J. 53. 73 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/682
Carl Falbe-Hansen: Parti fra Rådhuspladsen. Sign. og dateret 1946. Olie på lærred. 66 x 78.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2425/677
Axel P. Jensen: Landskab. Sign. Axel. P.J 61. Olie på lærred. 103 x 152.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/678
Aage Gitz-Johansen: Solnedgang med edderfugle. Sign. monogram. Olie på lærred. 77 x 90.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/647
Oluf Høst: Komposition med figurer. Sign. Kul og vandfarve på papir. Lysmål 28 x 21. Bog medfølger. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2425/643
Kamma Salto: Opstilling. Sign. K. S. Olie på lærred. 77 x 65.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2425/641
Johannes Hofmeister: Parti fra Hjørring Bjerge med figur i forgrunden, 1960. Sign. JH. Olie på lærred. 57 x 77.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2425/619
Kræsten Iversen: “Paalandsvind ved kysten, Svaneke”. Sign. KI. Olie på lærred. 68 x 99.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/505
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2425/500
Jens Søndergaard: Sommer landskab med udsigt til marker og fjord. Sign. Olie på lærred. 91 x 110.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt