2425/756
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2425/748
Asger Jorn: "Werkverzeichniss Druckgrafik”. To kompositioner. Tryksign. Litografier i farver. Lysmål 25 x 40. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2425/746
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/749
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky, 28/150. Bladstørrelse 76 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2425/745
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2425/741
Axel Salto: Uden titel. Sign. Salto, 43/260. Litografi i farver. 52 x 64.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2425/742
Mogens Balle: "Månebuen", 1971. Sign. Balle, 89/100. Litografi i farver. Lysmål 43 x 51.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/732
Emily Gernild: Opstilling med stearinlys og aubergine. Sign. Emily Gernild 26/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 34 x 50.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2425/737
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 86, 165/350. Træsnit i farver. Bladstørrelse 50 x 37,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2425/733
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille 2003, 2/120. Terragrafi i farver. 46 x 46.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2425/731
Erik A. Frandsen: Komposition. Sign. Erik A. Frandsen 00, 128/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 38 x 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2425/718
Richard Mortensen: "Histoire Naturelle Du Hibou”, 1962. Alle sign. og dateret og nummereret 65/100. Serigrafier i farver. Lysmål 64 x 49. (3)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2425/717
Pablo Picasso, efter: "45 Linoléums gravés", 1960. Litografisk plakat i farver. Bladstørrelse 63 x 49. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/716
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2425/701
HuskMitNavn: Uden titel. Sign. Huskmitnavn 10, 14/20. Radering. Bladstørrelse 39 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2425/693
Pablo Picasso, efter: “Cote d'Azur”. Tryksign. Picasso. Trykt 1962 hos Atelier Mourlot, Paris. Litografisk plakat i farver. Lysmål 99 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/705
Corneille: "L’amour au jour le jour II". Komplet serie. Alle sign. Corneille 97, 17/150. Serigrafi i farve. Bladstørrelse 40 x 26. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2425/700
Søren Solkær: Uden titel. Sign. Søren Solkær, 8/10. Litografi på japanpapir. Bladstørrelse 21 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2425/689
Oluf Høst: “Kostald, lyse Nætter”. Sign. Oluf Høst 54, 132/260. Litografi i farver. Lysmål 64 x 82.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/684
Tal R: Uden titel. Fra serien “Uddannelsens”, 2001. Sign. Tal R, 55/100. Offset i farver. Bladstørrelse 87 x 59,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/671
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2425/670
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2425/669
Erik A. Frandsen: To kompositioner. Begge sign. EA Frandsen, 04. Litografi i farve. Bladstørrelse 76 x 55. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2425/666
Tróndur Patursson: Uden titel. Sign. Tróndur Patursson 003, 30/150. Litografi i farver. Lysmål 50 x 72.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/664
Carl-Henning Pedersen: "Mayalegenden nr. 1". Sign. Carl-Henning Pedersen 1977, 126/150. Litografi i farver. Lysmål 60 x 87.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2425/662
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2425/661
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2425/659
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 03, 2/120. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/658
Sam Jedig, Kristian von Hornsleth: Komposition. Sign. Litografi. Bladstørrelse 76 x 57. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/657
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/655
Eske Kath: Uden titel. Sign. EK 2001, 66/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2425/654
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden Olafur Eliasson 82/90. Litografi. Bladstørrelse 20 x 52. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2425/649
Corneille: Komposition. Sign. Corneille 2000, 9/120. Terragrafi i farver monteret på lærred. 53 x 62.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/646
Corneille: Komposition. Sign. Corneille, 40/149. Terragrafi på metal. 67 x 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/637
Christian Dotremont, Pierre Alechinsky: “Brassée sismographique”, 1972. Litografi i farver. Bladstørrelse 86 x 62.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2425/628
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. Litografi i farver. Lysmål 76 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2425/625
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. Carl-Henning Pedersen Paris 1985. Litografi i farver. 76 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2425/622
Michael Kvium: “Titelløs Model II”. Sign. Kvium 91, 17/60. Litografi i farver. Bladstørrelse 63 x 92.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2425/610
Per Kirkeby: Komposition. Sign. PK 85, 2/15. Akvatinte og radering. Bladstørrelse 107 x 79.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/604
Per Kirkeby: “Höhle”. Sign. PK 83, 21/24. Akvatinte og koldnålsradering i farver. Bladstørrelse 87 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2425/598
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2425/589
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. J. Birkemose, 6/10, 7/10, 8/10 og 9/10. Radering. Bladstørrelse 26 x 19,5. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2425/583
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2425/577
Axel Salto: Seks bøger. Tre hhv. fra Klingen. Tre hhv. af Axel Salto. Inkl. litografier, træsnit mm. Størrelse varierer. (6)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2425/550
Friedensreich Hundertwasser: “Die Häuser hängen...”, 1971/72. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 49 x 67.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2425/538
Corneille: "Sensualité du sensible". Komplet serie. Alle sign. Corneille 88, 5/200. Litografi i farve. Bladstørrelse 29,5 x 24. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2425/535
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2425/532
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2425/526
Corneille: "Femmes et oiseaux". Otte kompositioner. Alle sign. Corneille 98, 6/60. Radering i farver. Bladstørrelse 48 x 36. Uindrammet. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2425/520
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Ikke solgt
2425/502
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Ikke solgt