2425/117
Kinesisk tripod røgelseskar af bronze. 19. årh. Vægt 2513 g. Diam. 20 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2425/116
Engelsk kaffeservice af sterlingsølv. Viner's Ltd, Sheffield, 1947-1950. H. 9,5-22,5. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2425/113
Svensk kommode af bemalet træ, plade af miniteret sten. Gustaviansk stil, 20. årh. H. 86. B. 95. D. 48.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2425/114
Dansk dyrerygsfad af tin. Stemplet CMS 1802 for Carl Magnus Svanberg. L. 85. B. 45.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2425/112
Svend Danelund: "Brøndums Hotel, Aften". 1956. Sign. SD, Skagen juli 1956. Olie på lærred. 67 x 97.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2425/111
"Musselmalet Riflet" en terrin og en kaffekande af porcelæn. 48 og 215. Royal Copenhagen. H. 23 cm. L. 33 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2425/109
P. S. Krøyer: Portræt af maleren Vilhelm Kyhn. Sign. P. S. Krøyer samt tryksign. S. K. Mai 98. Radering. Lysmål 34 x 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2425/110
Engelsk salver af sterlingsølv, fane smedet med bladværk. Mester Alexander Clark & Co Ltd, Sheffield 1958. Diam. 27.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2425/103
Viggo Johansen: Sneklædte marker. Sign. V. Johansen 96. Olie på lærred. 64 x 83.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2425/108
Thailandsk Buddha af bronze, stående på trone. Rattanakosin stil. 20. årh.s slutning. H. 106.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2425/104
Engelsk lågkrus af sterlingsølv, glat korpus med profileret fodstykke og låg. Samuel Whitford I, London 1762. H. 17,7.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2425/101
Fransk vægur af forgyldt bronze. 19. årh.s slutning. H. 82. B. 44.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2425/94
Carl Locher: Et sejlskib og en damper på havet. Sign. Carl Locher 78. Olie på papir monteret på lærred. 27 x 36.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2425/99
Kinesisk vase af porcelæn med formstøbte Foo hunde hoveder på siden. 20. årh. H. 40 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/98
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2425/96
Fem karafler, to mælkefade og mælkeskål af hhv. klart og blåt glas. 19. årh. Karafler H. 24-25. (8)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2425/97
Carl Locher: Fiskere på havet. Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 42 x 58.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Ikke solgt
2425/43
Viggo Johansen: Kunstnerens døtre Nanna Ulmann (1888-1964) og Ellen Ottesen (1881-1940). Sign. Viggo Johansen 1908. Olie på lærred. 73 x 90.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2425/92
Engelsk Georg III chatol af nøddetræ med skrå skriveklap. 18. årh.s. slutning. H. 104. B. 105. D. 55.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/70
Michael Ancher: Bølgerne brydes ved Skagen Sønderstrand. Sign. m.a. 09. Olie på lærred. 46 x 66.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
2425/91
Emilie Mundt: To børn i klitterne. Sign. monogram 15. Olie på lærred. 53 x 66.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/90
Kinesisk vase af cloisonné, dekoreret i farver med flyvende traner og blomster. 18.-19. årh. H. 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/89
Svensk skænk af bemalet træ, top med gallerikant, front med to skuffer og to døre. Gustaviansk form, 19. årh. slutning. H. 99. B. 124. D. 50.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/88
Michael Ancher: Portræt af Asta Ehlers. Sign. m.a. Blyant på papir. Lysmål 35 x 22.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2425/87
Kinesisk mandarin hat samt jakke og vest med broderi. 20. årh.s begyndelse. L. ca. 80 cm. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/86
To franske lysekroner af forgyldt og patineret bronze. Empire form. Cirka 1900. H. 60. B. 21. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2425/85
Michael Ancher: En fiskerkone med sit strikketøj i klitterne. Sign. M. A. 02. Olie på træ. 31 x 41.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2425/84
Figur af patineret bronze i form af Ayutthaya Buddha, klædt i en enkelt klædedragt. Thailand. 18.-19. årh. H. 69.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/79
Viggo Johansen: Månen på en lyserød himmel over et marklandskab. Delvist opmalt sign. V. J. 9? Olie på lærred. 42 x 55,5.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2425/78
"Musselmalet". Kaffekande af porcelæn, ligeriflet, oval model. Den Kongelige Porcelainsfabrik. Ca. 1800. H. 24.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2425/77
Stort langbord/arbejdsbord af delvis original bemaling. 19 årh.s slutning. H. 81. L. 210. B. 71.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2425/76
Michael Ancher: Solfyldt interiør med en mor og hendes to piger. Sign. M. A. Olie på lærred. 29 x 25.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2425/75
Arnold Krog: "Musselmalet Helblonde" opsats af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. 1011-1012. Royal Copenhagen. H. 24 cm Diam. 29 cm.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2425/67
P. S. Krøyer: Kunstnerens selvportræt. Tryksign. S. K. Jan 99. Radering monteret på papir. Bladstørrelse 20 x 15.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/73
N. F. Schiøttz-Jensen: "Ung Fisker fra Jyllands Vestkyst. Lønstrup". Sign. N. F. Schiøttz-Jensen 1913. Olie på lærred. 51 x 54,5.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
2425/71
Svensk kommode af bemalet træ, front med tre skuffer, hver side med bæregreb af jern. Gustaviansk stil, 19./ 20. årh. H. 84. B. 110. D. 55.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2425/64
Laurits Tuxen: Sommerdag i haven ved Tuxens hus Dagminne. Sign. LT 08. Olie på lærred. 23 x 26.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2425/69
"Rosenborg" lågskål og fad af sølv. A. Michelsen, København 1893. Vægt 553 g. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/68
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2425/58
Carl Locher: Parti fra Skagen Sønderstrand med optrukne både og en fisker. Sign. Carl Locher. Olie på træ. 24 x 40.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2425/62
Keshan tæppe, Persien. Nichedesign med vase og træer. 20. årh. 210 x 134.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/66
Japansk foldeskærm, dekoreret med blomstrende prunus og fuglepar. Malt på silke. Taisho 1912-1926. 84 x 220.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2425/63
"Rosenborg" toiletsæt af sterlingsølv. A. Michelsen, 1927. (5)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/61
Michael Ancher: Skagensfisker. Sign. M. A. Olie på træ. 37 x 29.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
2425/55
Viggo Johansen: Lysstråle i et interiør med en svane. Sign. Viggo Johansen 1910. Olie på lærred. 66 x 97.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2425/60
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2425/59
Et par store svenske vitrineskabe af bemalet træ. Gustaviansk form, 19. årh. med senere tilføjelser. H. 245. B. 139. D. 51. (2)
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
2425/57
"Sunrise"-etui af sterlingsølv, lås af guld. 20. årh.s første halvdel. Vægt 194 g. L. 10 cm.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2425/46
Viggo Johansen: Optrukne både på Skagen Nordstrand. Sign. V. Johansen 18.9.10. Olie på lærred. 45 x 70.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2425/56
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2425/53
Charles Georges Ferville-Suan (1847 -1925): Fransk bordur af forgyldt bronze. Første halvdel af det 20. årh. H. 39 cm. W. 34 cm. D. 18 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2425/54
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2425/49
Michael Ancher: "Farefulde øjeblikke". Studie. Usigneret. Verso betegnet. Olie på lærred monteret på træ. 21 x 15.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2425/48
Udstoppet knopsvane. Cygnus olor. Monteret på plade af sortmalet træ. H. 70.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/47
Fransk kaminur af forgyldt bronze og hvid marmor, medfølgende glasklokke. 19. årh.s slutning. H. 62. B. 40. D. 20.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2425/45
Seks ostindiske tallerkener af porcelæn. 18.-19. årh. Diam. 22-23 cm. (6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/41
Et par små svenske konsolskabe af hvidmalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 80. B. 39. D. 40. (2).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/37
Michael Ancher: Portræt af en dreng, der kigger ind af et vindue. Sign. M. A. Olie på lærred. 40,5 x 33.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2425/42
"Musselmalet Riflet, Halv- og Helblonde". En samling service af porcelæn. Royal Copenhagen. Samt to dele B&G. (36)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2425/40
Michael Ancher: Fiskere og optrukken båd på Skagen Strand. Sign. m.a. Olie på lærred. 35 x 55.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2425/25
Viggo Johansen: Optrukket båd på stranden i eftermiddagssolen. Sign. Viggo Johansen Gl. Skagen 1910. Olie på lærred. 37 x 53.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2425/38
Samling på tre Louis XVI medaljonstole af bemalet og delvist forgyldt træ. 18./19. årh. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK