2425/260
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2425/258
Carl Fischer: “Udsigt fra Taget”. Sign. Carl Fischer. Olie på lærred. 73 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2425/257
Julius Paulsen: Portræt af henslængt nøgen kvinde. Sign. J.P. 1933. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2425/256
Joakim Skovgaard: Fra en lysning i en skov. Sign. Joakim S. 1881, bre sux Fees. Olie på lærred. 27 x 42.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/240
Wolmer Zier: Solnedgang over Vesterhavet. Sign. W. Zier. Olie på lærred. 66 x 96.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/250
Jens Peter Dahl-Jensen: "Balipige". Figur af porcelæn, dekoreret i underglasur farver. Dahl-Jensen. H. 21.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2425/253
Godfried Schalcken, stil, 17.-18. årh.: Købmanden studerer sine regnskaber. Usigneret. Olie på træ. 34 x 28.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2425/255
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2425/252
William Hammer: Opstilling med gren, appelsin, fersken og druer på et bord. Sign. WH. Olie på lærred. 33 x 39.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/254
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2425/251
Viggo Pedersen: Parti fra en bakkekam med en bonde, der pløjer marken. Sign. Olie på lærred. 68 x 128.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2425/249
Tapkøllerformet økse af bjergart med let skråtstillet fortykning midt på. L. 17.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/248
To fotoalbums indeholdende i alt 264 s/h fotografier fra den danske familie Jerlangs ophold i Hollandsk-Ostindien.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/247
LEGO: To figurer af bemalet træ i form af kanin og kylling på hjul. Udført hos LEGO. H. 8-12. L. 9-16. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2425/246
Carl Locher: En skagensfisker. Sign. CL. Olie på lærred monteret på malepap. 30 x 20.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2425/245
Christian Eckardt: Kystparti fra Vesterhavet i nærheden af Agger. Sign. C. Eckardt 1865. Olie på lærred. 37 x 57.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2425/244
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2425/243
Syv små kinesiske tallerkner af porcelæn, dekorerede i emaljefarver samt en lille skål. Qing 19. årh. (8)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/241
P. S. Krøyer: Portræt af en spansk kvinde set i profil. Usigneret. Blyant på papir. Lysmål 15,5 x 10,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2425/242
Fem små kinesiske tallerkner af porcelæn, dekorerede i blåt. Kangxi og senere. (5)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/239
Viggo Johansen: Parti fra Skagen. Usigneret. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 29 x 27.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/235
Viggo Johansen: Kvindestudie, antageligt en af kunstnerens døtre. Usigneret. Olie på lærred. 38 x 31.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/238
Johannes Wilhjelm: Blomstrende pæoner. Sign. J. Wilhjelm, Paris 12. Olie på lærred.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/234
Viggo Johansen: Forstudie til "Aftenselskab i mit hjem". Sign. Viggo Johansen 98. Olie på lærred. 50 x 41,5. U.r.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/237
Julius Paulsen: “Skovinteriør fra Skagens Plantage”. Sign. Jul. Paulsen 1906. Olie på lærred. 45 x 48.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2425/236
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2425/233
Viggo Johansen: "Fra den romerske campagne". Sign. V. Johansen, Roma 04. Olie på lærred. 33,5 x 63,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2425/232
Rembrandt van Rijn, efter, 19. / 20. årh.: Kunstnerens selvportræt. Usigneret. Olie på træ. 37 x 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/231
Fem kinesiske skåle af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Tongzhi og Guangxu, 19. årh. (5)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2425/230
Napoleon III cantina/flaskeskrin af bejdset træ, prydet med indlægninger i form af musikinstrumenter. 19. årh.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2425/229
Russisk etui af sølv, indvendig forgyldt, dekoreret med niello-arbejde. 20. årh.s begyndelse. Vægt 108 g. L. 9 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/228
Dansk maler, 19. årh.: Opstilling med druer. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. 36 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/227
I. L. Jensen: Opstilling med roser. Usigneret. Olie på malepap. 19 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/226
Sølvmonteret fuldskæftet jagtriffel omkring 1835 i luksuskvalitet af Morgenroth i Gernrode. (1)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2425/225
Perkussioneret europæisk messingmonteret pistol omkring 1780. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/223
Stor kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver med dansende kvinder, bagside med tekst. 20. årh. H. 61 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/224
Engelsk? terzerol med flintlås og springbajonet omkring 1800. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2425/222
Femfløjet skærm betrukket med kinesiske tekstilfragmenter. Ca. 1900. Hvert panel 110 x 37 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2425/221
Lokomotiv model, mekanisk bygget af metal med delvis bemalet karrosseri. 20. årh. Transportkasse af træ. L. 57 cm. A4
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2425/220
To kinesiske hatstands af porcelæn, cylinderformede. Sen Qing/Republik. Nu monterede til lamper. H. ekskl. montering 28 og 29 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/219
Kinesisk qingbai skål. Song dynasti 960-1279. Diam. 17,5 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/218
Antonio Pandiani: "Maschera". Figur af bronze. H. 27 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/203
Hans Smidth: En bonde bag ploven. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred monteret på lærred. Lysmål 23,5 x 49,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2425/216
Engelsk maler, 19. årh.: "Poachers Detected". Krybskytterne opdages. Verso sign. J. W. Kin? 1881. Olie på lærred. 41 x 43.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/214
Engelsk maler, 19. årh.s midte: Sejlskibet "Mary". Usigneret. Olie på lærred. Lysmål 43 x 62.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2425/215
Dansk maler, 19. årh: Et sejlskib under dansk flag. Usigneret. Gouache, bly og tusch på papir. Lysmål 43 x 61.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/209
Johan Neumann: Et linjeskib udfor Kronborgs kyst. Sign. Joh. Neumann 1900. Olie på lærred. 90 x 132.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2425/212
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en herre med hvid krave. Usigneret. Olie på kobber. 15 x 11.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/202
Viggo Johansen: Portræt af en gammel kone. Ca. 1875. Usigneret. Olie på lærred. 48 x 42,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/210
Kinesisk flaskevase af flambéglaseret stentøj. 20. årh. H. 34 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/208
Ubekendt maler, 18. årh.s midte: Et par portrætter af en kvinde i hvid silkekjole og en mand i dueblå jakke. Usignerede. Olie på lærred. 66 x 51. Ovale. (2).
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/207
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en adelskvinde bærende ordnen de l'Uinon Parfaite. Usigneret. Olie på lærred. 53 x 39.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2425/206
To dansk/norske jægerhirschfængere M/1791 i deres skeder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2425/205
Hugo V. Pedersen: Portræt af en herre i rød og gylden dragt og turban. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 39 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2425/204
To franske kårder uden skeder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2425/201
Carl Møller: Udsigt fra Skagens kyst. Sign. Carl Møller Skagen 2. Aug 1909. Olie på lærred. 30 x 47.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/200
Emma Meyer: "Fiskere i Aftensol". Sign. E. M. På bagsiden dateret 1888. Olie på lærred. 38,5 x 42.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2425/199
To danske officerssabler omkring 1820-30 med løvindeknapper og uden skeder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2425/198
To tyske officerssabler uden skeder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2425/194
"Musselmalet Riflet og Helblonde" servicedele af porcelæn, dekorerede i underglasur blå. Royal Copenhagen. (12)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/190
Russisk kovsh af sølv. Ivan Morozov, Skt. Petersborg 1908-1917. Vægt 100 g. L. 13 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2425/193
Et par belgiske nysølvmonterede halvskæftede officerpistoler ca. 1845-1855. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK