2425/25
Viggo Johansen: Optrukket båd på stranden i eftermiddagssolen. Sign. Viggo Johansen Gl. Skagen 1910. Olie på lærred. 37 x 53.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2425/38
Samling på tre Louis XVI medaljonstole af bemalet og delvist forgyldt træ. 18./19. årh. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/36
To gyngeheste samt hest på hjul af udskåret og rødmalet træ. 20. årh.s begyndelse. H. 59, 67 og 85. (3)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2425/35
Et par svenske kommoder af hvidmalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 78. B. 64. D. 48. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2425/34
Peder Mønsted: Parti med græssende får ved Thorsø. Sign. P. Mønsted, Thorsø 1924. Olie på lærred. 50 x 70,5.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
2425/33
"Musselmalet Helblonde". Frugtkurv af porcelæn. 1055. Royal Copenhagen. L. 25 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2425/32
Sæt med seks rokoko stole af udskåret bøgetræ, svungen gennembrudt ryg, cabriole ben. 20. årh. (6)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/31
Carl Locher: Kystparti med brusende bølger. Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 40,5 x 55.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2425/30
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2425/28
Peder Mønsted: Parti fra parken ved Sophienholm, Kongens Lyngby. Sign. P. Mønsted 1934. Olie på lærred. 51 x 71.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
2425/27
To rokokoform lågdåser af sølv. 19. årh. Vægt 584 g. Diam. 9 og 15 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/24
John Henning, efter: Gengivelse af Parthenon-frisen. Frise af patineret gips. 20. årh. Lysmål 35 x 132.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2425/23
Louis Vuitton rejsekiste 'trunk'. Ca. 1910-20. H. 56. B. 80. D. 50.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2425/21
Stort barok fad af punslet messing med bibelsk scene. Friesland 17. årh. Diam. 59 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/19
Michael Ancher: Skagensfisker sejlende i lav sol. Sign. M. Ancher. Olie på træ. 38 x 47.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
2425/18
Carl Martin-Hansen: "Amagerpige". Egnsfigur af porcelæn. Juliane Marie mærke. Kgl. P. H. 12.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2425/7
Michael Ancher: Skagenskone i rød nederdel og blåt hovedtørklæde ser ud over vandet. Sign. M. A. 21. Olie på træ. 68 x 45.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2425/17
Fransk bergere af nøddetræ og forgyldt træ. 20. årh.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/12
Tapkølle af bjergart, rundt aflangt hoved med indridsede længdefurer, på tappen hak til fastsurring. L. 17,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
2425/15
To svenske trompetformede vaser af sølv. Karlskrona og Göteborg. 18. årh. Vægt 635 g. H. 14 og 19 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/13
Christian Krohg: Brænding mod en kyst. Sign. C. K. 87. Olie på lærred. 34 x 44.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2425/11
Lorenz Nielsen: Sønderjysk Louis XVI chatol. Danmark, 18. årh. H. 220. B. 114. D. 55.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2425/8
Barok pengekiste af egetræ med beslag og greb af patineret jern. 18. årh. H. 36. B. 61,5. D. 43.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2425/4
Michael Ancher: Hjemvendte skagensfiskere. Sign. m.a. 02. Olie på lærred. 36 x 48.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2425/3
Lågskål af sølv, ligeknækket rokokoform, indvendig forgyldt. A. Michelsen 1880. Vægt 788 g. Diam. 17 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/2
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2425/1
Michael Ancher: Strandparti i lav sol. Sign. M. A. Olie på lærred. 29 x 36.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK