2425/318
P. S. Krøyer: Skitse til "Fra Smedien i Hornbæk". Usigneret. Bly på papir. Bladstørrelse 35 x 19,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2425/310
Johannes Larsen: "Havlitter" og "Forarbejde til Skovsneppen". Radering og træsnit. Lysmål 10,5 x 16 og 12 x 16,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/280
Italiensk maler, 19. årh.: Piberygende fisker. Sign. A. Mamoli, Picco 87. Olie på papir. Lysmål 23 x 16.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2425/269
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra Venedig. Usigneret. Tusch og vandfarve på papir. Lysmål 29 x 42.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/241
P. S. Krøyer: Portræt af en spansk kvinde set i profil. Usigneret. Blyant på papir. Lysmål 15,5 x 10,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2425/239
Viggo Johansen: Parti fra Skagen. Usigneret. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 29 x 27.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/215
Dansk maler, 19. årh: Et sejlskib under dansk flag. Usigneret. Gouache, bly og tusch på papir. Lysmål 43 x 61.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/109
P. S. Krøyer: Portræt af maleren Vilhelm Kyhn. Sign. P. S. Krøyer samt tryksign. S. K. Mai 98. Radering. Lysmål 34 x 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2425/88
Michael Ancher: Portræt af Asta Ehlers. Sign. m.a. Blyant på papir. Lysmål 35 x 22.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2425/67
P. S. Krøyer: Kunstnerens selvportræt. Tryksign. S. K. Jan 99. Radering monteret på papir. Bladstørrelse 20 x 15.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK