2425/321
Et par store kinesiske vaser af porcelæn, balusterformede, modellerede med reliefdekoration. 20. årh. Den ene stadig med montering til lampe. H. 60 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2425/266
Kinesisk panel af forgyldt, rigt udskåret træ. Sen Qing/Republik. 65 x 39,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2425/244
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2425/243
Syv små kinesiske tallerkner af porcelæn, dekorerede i emaljefarver samt en lille skål. Qing 19. årh. (8)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/242
Fem små kinesiske tallerkner af porcelæn, dekorerede i blåt. Kangxi og senere. (5)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/231
Fem kinesiske skåle af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Tongzhi og Guangxu, 19. årh. (5)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2425/223
Stor kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver med dansende kvinder, bagside med tekst. 20. årh. H. 61 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/222
Femfløjet skærm betrukket med kinesiske tekstilfragmenter. Ca. 1900. Hvert panel 110 x 37 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2425/220
To kinesiske hatstands af porcelæn, cylinderformede. Sen Qing/Republik. Nu monterede til lamper. H. ekskl. montering 28 og 29 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/219
Kinesisk qingbai skål. Song dynasti 960-1279. Diam. 17,5 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/210
Kinesisk flaskevase af flambéglaseret stentøj. 20. årh. H. 34 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/192
Fire kinesiske plaketter af porcelæn med personscenerier. 20. årh. Indrammede. Lysmål 31 x 22 cm, Rammer 40 x 30 cm. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2425/185
Bogstøtte af delvist cloisonné i form af lærd mand. Kina, 19. årh. Vægt 1474 g. L. 13,5 cm. H. 16 cm. D2
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2425/184
Kinesisk kendi af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Qing 19. årh. Montering af metal. H. inkl. montering 29 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/174
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. 20. årh. H. 30 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/169
Kinesisk panel af forgyldt, udskåret træ. Sen Qing. 59 x 15 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2425/165
Tre kinesiske lamper af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. 20. årh. H. ekskl. montering 28 cm. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2425/164
Samling kinesiske skåle af porcelæn "Birthday bowls". Sen Qing/Republic. Diam. 12,5 og 19 cm. (13)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/163
Et par næsten identiske kinesiske hatstands af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. En mærket Tongzhi (1861-1875). (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
400 DKK -
2425/141
Ni kinesiske hårnåle dels af sølvholdigt metal dels af messing med emalje. Qing, 19. årh.s slutning. L. 12-16,5 cm. (9)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2425/135
Kinesisk lampe af porcelæn med bronzemontering, 19. årh. H. 30/71 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2425/129
Kinesiske broderier på krave af silke, fra kåbe. Ca. 1900. Indrammet. 81 x 82 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2425/123
Japansk fad af porcelæn, vifteformet, Satsuma flaskevase samt en cloisonné vase. Meiji/Taisho. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2425/117
Kinesisk tripod røgelseskar af bronze. 19. årh. Vægt 2513 g. Diam. 20 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2425/99
Kinesisk vase af porcelæn med formstøbte Foo hunde hoveder på siden. 20. årh. H. 40 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/87
Kinesisk mandarin hat samt jakke og vest med broderi. 20. årh.s begyndelse. L. ca. 80 cm. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK