2425/322
To figurer af forgyldt bonze i form af Buddha, den ene med elefant og abe. Thailand, 19.-20. årh. H. 15 og 50. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/304
Kinesisk røgelseskar af porcelæn, dekoreret i powder blue. Samt stand af udskåret træ. Qing. 19. årh. Diam. 21,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/302
Kinesisk tekande, vase og asiet af porcelæn, dekorerede i farver. 19.-20. årh. H. 2-16. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/295
Japansk Arita fad af porcelæn, dekoreret med "a hundred cranes" i blåt transferprint. Meiji 1868-1912. Diam. 30.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
400 DKK -
2425/144
Kinesisk silkebroderi med drage og skyformationer på rød bund. 20. årh. Lysmål 49,5 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/108
Thailandsk Buddha af bronze, stående på trone. Rattanakosin stil. 20. årh.s slutning. H. 106.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2425/90
Kinesisk vase af cloisonné, dekoreret i farver med flyvende traner og blomster. 18.-19. årh. H. 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/84
Figur af patineret bronze i form af Ayutthaya Buddha, klædt i en enkelt klædedragt. Thailand. 18.-19. årh. H. 69.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/66
Japansk foldeskærm, dekoreret med blomstrende prunus og fuglepar. Malt på silke. Taisho 1912-1926. 84 x 220.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2425/54
Wang Qi, kopi efter: Tre kinesiske plaketter af porcelæn. 20. årh. Hver plakette inkl. ramme 46 x 23. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt