2425/336
Kommode af gråmalet træ. Empireform, 20. årh. H. 85. B. 83. D. 47.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2425/334
Et par havevaser af støbejern på sokkler. 20. årh.s første halvdel. H. 77. B. 71. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2425/333
Regence spejl i ramme af senere forgyldt træ og senere spejlglas. 18. årh.s begyndelse. H. 102. B. 58.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2425/332
Engelsk 'kneehole table' af mahogni, front med talrige skuffer og dør. Antagelig ombygget, 19. årh.s begyndelse. H. 80. B. 130. D. 62.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/262
Lille militær kiste af bemalet træ med beslag og kantlister af jern. Ca. 1900. H. 56. B. 54. D. 42.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/134
Dansk Louis XVI bord samt stol af rødmalet træ. 18. årh.s slutning. H. 77. L. 103. D. 62. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/113
Svensk kommode af bemalet træ, plade af miniteret sten. Gustaviansk stil, 20. årh. H. 86. B. 95. D. 48.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2425/98
Nyreformet dameskrivebord af satin wood, front med skuffe. Louis XV form. 20. årh. H. 78,5. B. 80. D. 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2425/92
Engelsk Georg III chatol af nøddetræ med skrå skriveklap. 18. årh.s. slutning. H. 104. B. 105. D. 55.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/89
Svensk skænk af bemalet træ, top med gallerikant, front med to skuffer og to døre. Gustaviansk form, 19. årh. slutning. H. 99. B. 124. D. 50.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/77
Stort langbord/arbejdsbord af delvis original bemaling. 19 årh.s slutning. H. 81. L. 210. B. 71.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2425/71
Svensk kommode af bemalet træ, front med tre skuffer, hver side med bæregreb af jern. Gustaviansk stil, 19./ 20. årh. H. 84. B. 110. D. 55.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2425/68
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2425/59
Et par store svenske vitrineskabe af bemalet træ. Gustaviansk form, 19. årh. med senere tilføjelser. H. 245. B. 139. D. 51. (2)
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
2425/56
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2425/41
Et par små svenske konsolskabe af hvidmalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 80. B. 39. D. 40. (2).
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/38
Samling på tre Louis XVI medaljonstole af bemalet og delvist forgyldt træ. 18./19. årh. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/35
Et par svenske kommoder af hvidmalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 78. B. 64. D. 48. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2425/32
Sæt med seks rokoko stole af udskåret bøgetræ, svungen gennembrudt ryg, cabriole ben. 20. årh. (6)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/23
Louis Vuitton rejsekiste 'trunk'. Ca. 1910-20. H. 56. B. 80. D. 50.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2425/17
Fransk bergere af nøddetræ og forgyldt træ. 20. årh.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/11
Lorenz Nielsen: Sønderjysk Louis XVI chatol. Danmark, 18. årh. H. 220. B. 114. D. 55.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2425/8
Barok pengekiste af egetræ med beslag og greb af patineret jern. 18. årh. H. 36. B. 61,5. D. 43.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2425/2
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt