2425/134
Dansk Louis XVI bord samt stol af rødmalet træ. 18. årh.s slutning. H. 77. L. 103. D. 62. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2425/98
Nyreformet dameskrivebord af satin wood, front med skuffe. Louis XV form. 20. årh. H. 78,5. B. 80. D. 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2425/92
Engelsk Georg III chatol af nøddetræ med skrå skriveklap. 18. årh.s. slutning. H. 104. B. 105. D. 55.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2425/68
Biedermeier kommode af mahogni, front med tre skuffer, udskåret med bladværk. Berlin, 19. årh.s begyndelse. H. 82. B. 97. D. 57.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2425/56
Bakkebord med bakke af patineret messing, stel af gråmalet træ. Cirka 1900. H. 56,5. B. 49. L. 67.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2425/38
Samling på tre Louis XVI medaljonstole af bemalet og delvist forgyldt træ. 18./19. årh. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/32
Sæt med seks rokoko stole af udskåret bøgetræ, svungen gennembrudt ryg, cabriole ben. 20. årh. (6)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/8
Barok pengekiste af egetræ med beslag og greb af patineret jern. 18. årh. H. 36. B. 61,5. D. 43.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2425/2
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt