2425/308
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2425/282
E. V. Bøgh: Forårsdag med blomstrende bede ved en villa. Sign. E.V. Bøgh 1931. Olie på lærred. 25 x 34.
Vurdering :
2.500 DKK Ikke solgt
2425/281
Georg Achen: Portræt af en mørkhåret kvinde. Sign. G. Achen 1882. Olie på lærred. 40 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/279
Aage Lund: Portræt af en pige. Sign. Aage Lund 12-4-33. Olie på lærred. 30 x 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2425/277
A. Riis Carstensen: Marine med sejlskib ved Grønland. Sign. A. Riis Carstensen. Olie på lærred. 39 x 57.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2425/274
Jo Hahn Locher: Opstilling med blomster og keramik. Sign. Jo Hahn Locher. Olie på lærred. 54 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2425/265
Emanuel A. Petersen: Aftenlys over Diskobugten med en fanger på havet. Sign. Em AP. Olie på lærred. 38 x 53.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/263
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2425/261
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2425/260
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2425/258
Carl Fischer: “Udsigt fra Taget”. Sign. Carl Fischer. Olie på lærred. 73 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2425/257
Julius Paulsen: Portræt af henslængt nøgen kvinde. Sign. J.P. 1933. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2425/256
Joakim Skovgaard: Fra en lysning i en skov. Sign. Joakim S. 1881, bre sux Fees. Olie på lærred. 27 x 42.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/240
Wolmer Zier: Solnedgang over Vesterhavet. Sign. W. Zier. Olie på lærred. 66 x 96.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2425/253
Godfried Schalcken, stil, 17.-18. årh.: Købmanden studerer sine regnskaber. Usigneret. Olie på træ. 34 x 28.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2425/255
Julius Exner: Festsangen indøves. Motiv fra Fanø. Sign. J.E. 1894. Olie på lærred. 24 x 30.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2425/252
William Hammer: Opstilling med gren, appelsin, fersken og druer på et bord. Sign. WH. Olie på lærred. 33 x 39.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/254
N. F. Schiøttz-Jensen: Parti med en lille hyrdedreng ved en kornmark. Sign. Olie på lærred. 37 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2425/251
Viggo Pedersen: Parti fra en bakkekam med en bonde, der pløjer marken. Sign. Olie på lærred. 68 x 128.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2425/246
Carl Locher: En skagensfisker. Sign. CL. Olie på lærred monteret på malepap. 30 x 20.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2425/245
Christian Eckardt: Kystparti fra Vesterhavet i nærheden af Agger. Sign. C. Eckardt 1865. Olie på lærred. 37 x 57.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2425/235
Viggo Johansen: Kvindestudie, antageligt en af kunstnerens døtre. Usigneret. Olie på lærred. 38 x 31.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2425/238
Johannes Wilhjelm: Blomstrende pæoner. Sign. J. Wilhjelm, Paris 12. Olie på lærred.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/234
Viggo Johansen: Forstudie til "Aftenselskab i mit hjem". Sign. Viggo Johansen 98. Olie på lærred. 50 x 41,5. U.r.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/237
Julius Paulsen: “Skovinteriør fra Skagens Plantage”. Sign. Jul. Paulsen 1906. Olie på lærred. 45 x 48.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2425/236
Julius Paulsen: "På strandbredden". Parti fra Hornbæk Strand. 1913 . Sign. Jul. Paulsen. Olie på plade. 92 x 61.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2425/233
Viggo Johansen: "Fra den romerske campagne". Sign. V. Johansen, Roma 04. Olie på lærred. 33,5 x 63,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2425/228
Dansk maler, 19. årh.: Opstilling med druer. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. 36 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2425/227
I. L. Jensen: Opstilling med roser. Usigneret. Olie på malepap. 19 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2425/130
Viggo Johansen: Parti fra stranden ved Dragør. Sign. Viggo Johansen, Dragør. Olie på lærred. 29 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2425/148
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
2425/142
Johannes Wilhjelm: En høstarbejder i marken. Sign. J. W. 21. Olie på lærred. 71 x 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2425/136
Michael Ancher: Parti fra Skagen med en sortbroget ko på marken. Sign. m.a. Olie på malepap. 24 x 33.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2425/124
Johannes Wilhjelm: Parti med en kvinde og en mand i klitterne. Sign. Olie på lærred. 92 x 118. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2425/118
Martha Caroline (Tupsy) Clement: Gamle huse i Rendegangen. Skagen Vesterby. 1938. Sign. Olie på lærred. 49 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2425/112
Svend Danelund: "Brøndums Hotel, Aften". 1956. Sign. SD, Skagen juli 1956. Olie på lærred. 67 x 97.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2425/94
Carl Locher: Et sejlskib og en damper på havet. Sign. Carl Locher 78. Olie på papir monteret på lærred. 27 x 36.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2425/70
Michael Ancher: Bølgerne brydes ved Skagen Sønderstrand. Sign. m.a. 09. Olie på lærred. 46 x 66.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
2425/76
Michael Ancher: Solfyldt interiør med en mor og hendes to piger. Sign. M. A. Olie på lærred. 29 x 25.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2425/64
Laurits Tuxen: Sommerdag i haven ved Tuxens hus Dagminne. Sign. LT 08. Olie på lærred. 23 x 26.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2425/58
Carl Locher: Parti fra Skagen Sønderstrand med optrukne både og en fisker. Sign. Carl Locher. Olie på træ. 24 x 40.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2425/46
Viggo Johansen: Optrukne både på Skagen Nordstrand. Sign. V. Johansen 18.9.10. Olie på lærred. 45 x 70.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2425/40
Michael Ancher: Fiskere og optrukken båd på Skagen Strand. Sign. m.a. Olie på lærred. 35 x 55.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2425/34
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
2425/28
Peder Mønsted: Parti fra parken ved Sophienholm, Kongens Lyngby. Sign. P. Mønsted 1934. Olie på lærred. 51 x 71.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
2425/4
Michael Ancher: Hjemvendte skagensfiskere. Sign. m.a. 02. Olie på lærred. 36 x 48.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK