2444/4620
1902. Lokalt Overtryk, 2/3 cents, blå/rød. TK. 14. Nydeligt og friskt ubrugt mærke. Attest Nielsen
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2444/4634
1856-1917. Fin dobbeltsamling med både stemplet og **/* afsnit. Generelt velbesat med bedre rammer og varianter etc.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2444/4635
1856-1917. God samling på løse sider + tilhørende lagerbog. Alle værdier repræsenteret, de fleste i antal, mange Tofarvede, St. Thomas Havn
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2444/4619
1902. Lokalt Overtryk, 2/3 cents, blå/rød. Overtryk "1901" (stort årstal). Meget sjældent ubrugt eksemplar. Oplag kun 200 stk. Attest Nielsen
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2444/4636
1856-1917. Imponerende samling i 2 album med trykbestemte tofarvede udgaver, delvist opsat som pladninger og med mange bedre mærker
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2444/4633
1848-1917. Godt parti breve, kort og helsager i stort album. I alt 49 forsendelser + 5 smukke ægte brugte HAPAC-mærker. Iblandt er set gode brugte helsager
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2444/4630
Postkort. Rigtig god samling med ca. 120 flotte gamle kort. Heraf flere frankerede
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2444/4632
1916. Trykt kvittering for INTERNATIONAL MONEY ORDER stemplet ST. THOMAS 17.7.1916 og påsat 1 d. Revenue fra Barbados, ann.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2444/4631
1863. Tjenestebrev "On Her Britannic Majesty's Service" fra St. Thomas 12.5 1863 til USA. Trykt indhold fra General Post Office, vedr. betaling for
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2444/4628
Julemærker. 1908-1916. Komplet sæt julemærker i helark. I alt 11 forskellige ark, incl. 1913 og 1914 i både takkede- og UTAKKEDE ark
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2444/4627
1905. Portomærker. 50 Bit, tk. 14. Side fra samling med postfrisk 4-blok fra 3. tryk samt 20-blok fra 4. tryk.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2444/4608
1856. 3 cents, karmin. 4-STRIBE med marginalrand. Annulleret med stumt 5-ringstempel. Lodret udglattet fold yderst til venstre (ses ikke fra forsiden)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2444/4626
1905. Portomærker. 5-50 Bit. UTAKKET FORSØGSTRYK i miniark med 2 mærker af hver værdi. Trykt i sort farve på gummieret papir. Uden vandmærke
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2444/4625
1902. Portomærker. 4 cents. 1.tryk, 3.tryk og 4.tryk. 3 stk. 5-striber med alle de forskellige 5 typer sammenhængende i flot postfrisk kvalitet. Meget sjældent
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2444/4624
1907. Fr. VIII, 50 Bit, gul/brun. Meget dekorativt lille brev med tiltryk fra "Hamburg-Amerika Linie", sendt rekommanderet fra St. Thomas
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2444/4623
1907. Fr. VIII, 10 Bit, rød. Brevkort dateret "St. Thomas 20.III.09", sendt til Tyskland. Annulleret med blækkryds samt violet skibsstempel
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2444/4622
1905. Chr. IX, 50 Bit, gul/grå og Fr. VIII, 25 Bit, blå på REC-brev af 2.vægtklasse fra CHRISTIANSTED 29.12.1909, via St. Thomas 30.12.1909
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2444/4617
1902. Lokalt Overtryk, 2/3 cents, blå/rød. Overtryk "1901" (lille årstal). Meget sjældent ubrugt eksemplar. Usædvanligt velcentreret
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2444/4610
1872. 4 cents, blå. Linietakket. PRAGTMÆRKE med helt centrisk stumt stempel. AFA 5.000+
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2444/4618
1902. Lokalt Overtryk, 2/3 cents, blå/rød. Overtryk "1901" (stort årstal). Meget sjældent mærke på lille klip ann. ST. THOMAS 18.3.02. Uhyre sjældent
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2444/4611
1874. 7 cents, 2.tryk. KOMPLET POSTFRISK HELARK (6 mærker nænsomt understøttet med hængsel). Incl. 23 OMVENDTE RAMMER og
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2444/4609
1872. 3 cents, karmin. Linietakket. Postfrisk 6-BLOK med fuld nedre marginalrand. Usædvanlig frisk og velbevaret kvalitet. AFA 10.800++
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2444/4616
1900. Våben, 5 cents, blå (2.tryk). Single på postkort sendt fra Randers til Aarhus 4.8.1907. Mærket var ikke gyldigt til frankering i Danmark, men er
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2444/4614
1888. 10 cents. 6.tryk. Flot postfrisk 4-blok med hjørnemarginal. 6.tryk er ekstremt sjælden i postfrisk kvalitet. Pragtobjekt. Attest Lasse Nielsen.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2444/4615
1887. Provisorium, 1/7 cents, lilla/gul. PRAGTEKSEMPLAR med helt optimalt placeret stumt 5-ringsstempel.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2444/4613
1876. 10 cents, blå/brun. Single på REC-brev fra CHRISTIANSTED 7.7.1909, via St. Thomas 8.7.1909 til Aarhus. Interessant sen, men korrekt anvendelse
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2444/4612
1874. 7 cents, 2.tryk. Pos. 71-74/81-84. 8-BLOK med 3 OMVENDTE RAMMER samt pos. 72 med ISOLERET TYK RET RAMME MED CARØES SNIT
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt