2436/708Lyngby
Niels Erik Skovballe: "Citronens nærvær". Sign. monogram 2002. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/709Lyngby
Finn Heiberg: Opstilling med blå skål, 2007. Sign. med datering på bagsiden. Olie på masonit. 41 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/710Lyngby
Kristian von Hornsleth: "Its My Boat...". Usign. Mixed media på lærred. 120 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/711Lyngby
Knud Kyhn: Strandeng med fugle. Sign. monogram KK 1942. Olie på lærred monteret på plade. Lysmål 119,5 x 147,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/712Lyngby
Asger Jorn, Guy Atkins: Asger Jorn. 3 vols. by Atkins. Udgivet af Borgens Forlag. 30 x 21. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/713Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/714Lyngby
Tom Anholt: "Some Drama", 2013. Sign. med titel og datering på bagsiden. Akvarel på papir. Bladstørrelse 21 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/715Lyngby
Franciska Clausen: Uden titel, ca. 1930. Sign. FC. Gouache på papir. Bladstørrelse 8,5 x 7.
Vurdering :
2436/716Lyngby
Walasse Ting: Uden titel. Sign. med monogram stempel. Mixed media på papir. Bladstørrelse 8 x 11.
Vurdering :
2436/717Lyngby
Henry Heerup: Cyklende nisse. Sign. Heerup. Tusch på papir. Bladstørrelse 9 x 15.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/718Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel, ca. 1949. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 22 x 27.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/719Lyngby
Arne Haugen Sørensen: Uden titel. Sign. A. Haugen Sørensen, 29/90. Litografi i farver. Lysmål 48 x 58.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/720Lyngby
Stephen Gilbert: Uden titel. Tre kompositioner. Usign. Tusch på papir. Bladstørrelser hver 20,5 x 13. Uindrammet. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/721Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Komposition. Sign. Wiliam Skotte Olsen 88, eget tryk. Radering og ætsning i farver. Lysmål 53 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/722Lyngby
Walasse Ting: Uden titel. Sign. med monogram stempel. Mixed media på papir. Bladstørrelse 10 x 14.
Vurdering :
2436/723Lyngby
Salvador Dali: "Kumo" fra serien "Japanese Fairy Tales". Sign. Dali, 72/175. Radering i farver. Bladstørrelse 66 x 50,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/724Lyngby
Salvador Dali: "Shunboshi" fra serien "Japanese Fairy Tales". Sign. Dali, 71/175. Radering i farver. Bladstørrelse 66 x 50,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/725Lyngby
Anders Moseholm: Uden titel, 2018. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 31 x 75. Uindrammet. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/726Lyngby
Steffen Lüttge: Uden titel. Sign. SL. Mørkpatineret bronze. H. 21.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/727Lyngby
Steffen Lüttge: Uden titel. Sign. SL. Mørk patineret bronze. H. 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/728Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/729Lyngby
Franz Sedivy II: Komposition med kvinde og fugl. Usign. Olie og lak på plade. 62 x 80.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/730Lyngby
Svend Wiig Hansen: Ansigt. Usign. Glaseret lertøj. 15 x 17 x 10.
Vurdering :
2436/731Lyngby
Peter Bonnén: "Værtindegave". Ready-made. Stemplet på bagsiden samt med dedikation. Bemalet gips. 12 x 24 x 3.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/732Lyngby
Børge Mogensen: Et par kommoder af eg. Front med ti skuffer. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/733Aarhus
Jon Nordentoft: "Abstraktion I". Sign. Jon. samt på udstillingsetiket på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/734Aarhus
Valdemar Foersom Hegndal: Stående figur. Sign. VFH. Skulptur af udskåret fyr. H. 39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/735Aarhus
Svend Hammershøi: Vase af lertøj, dekoreret med grøn/sort dobbeltglasur. Sign. HAK. H. 20.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/736Aarhus
Corneille: Kvinde og fugl. Sign. Corneille 04, 38/120. Terragrafi i farver monteret på lærred. 45,5 x 45,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2436/737Lyngby
Louise Hindsgavl: "Slimline Quick Fix", 2014. Usign. Udført hos Kähler. Glaseret fajance. H. 24. B. 19. D. 9.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/738Aarhus
Verner Panton: Cirkulært tæppe af uld. Udført og mærket hos Verpan. Diam. 220.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/739Lyngby
Ebba Carstensen: "Høstlandskab", 1952. Sign. dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 85 x 95.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/740Lyngby
Henry Kjærnulf: Sæt på seks spisebordsstole af eg. Betrukket med stribet uld. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/741Lyngby
Sigurd Swane: Bakket landskab. Sign. SSw 33. Olie på lærred. 48 x 49.
Vurdering :
2436/742Lyngby
Palle Nielsen: Tre kompositioner. Alle sign. PN 87. Intarsia i træ. 61 x 47. (3)
Vurdering :
2436/743Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen. Litografi i farver. Lysmål 52 x 61.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/744Lyngby
Peter Brandes, Nils Erik Gjerdevik, m.fl.: Ti kompositioner. Sign., 11/30. Litografi. 54 x 42. Uindrammet. (10)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/745Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/746Aarhus
Otto H. Svensson: Uden titel. Sign. Otto H.S. samt på bagsiden Otto H. Svensson. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/747Lyngby
Henning Damgård-Sørensen: Uden titel. Usign. Sterling sølv på base af træ. H. 15.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/748Lyngby
Jose Antonio Davila: Uden titel. Sign. monogram 2001, 116/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 70 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/749Lyngby
Jean Piaubert: "Soleil éclaté", 1952. Usign. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/750Lyngby
Vurdering :
2436/751Lyngby
Nanna Ditzel: Daybed af Oregon pine, herunder en original opbevaringskasse.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2436/752Lyngby
Dansk snedkermester: Et par club chairs med senere monteret ben af eg. Betrukket med bordeaux, mønstret stof. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/753Lyngby
Georg Jensen: Lille kurvformet kandisskål af sterlingsølv med hamret overflade. L. 9,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2436/754Lyngby
Georg Jensen: Lille oval kandisskål af sterlingsølv med hamret overflade. H. 6,2. B. 9,7. L. 13.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2436/755Lyngby
Dansk snedkermester: Stort spisebord af teak. H. 74. L. 209. D. 99.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/756Lyngby
John Christensen: Stående model. Sign. John C. 1928. Farvekridt, akvarel og blyant på papir. Lysmål 40,5 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/757Lyngby
Aage Gitz-Johansen: "Pigen og Fuglen". Oliekridt på papir. Bladstørrelse 48 x 59. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/758Lyngby
Johan Rohde: Tesi af sterlingsølv med tilhørende underskål. Tesi med to hanke i form af stiliserede blade og klaser. L. 14,5. (2)
Vurdering :
2436/759Lyngby
Aage Sikker-Hansen: To modeller. Begge sign. Kul og akvarel på papir. Bladstørrelse 38 x 26,5 og 62 x 49. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/760Lyngby
Grete Jalk: Højdejustérbar skammel af mahogni. Sæde betrukket med naturskind. H. 70.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2436/761Lyngby
Kaare Klint: Standerlampe af mahogni. Skærm af plisseret akryl. H. 160.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/762Lyngby
Poul Henningsen: "PH-80". Standerlampe med stamme af forkromet metal, base af sort plast. Skærme af akryl.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/763Lyngby
Aage Gitz-Johansen: "Unge søfugle". Sign. monogram og betitlet. Oliekridt og tusch. Bladstørrelse 44 x 32. Uindrammet.
Vurdering :
2436/764Lyngby
Dace Lapina: Opstilling, 1996. Sign. D. Lapina. Olie på lærred. 55 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/765Lyngby
Kaare Klint: Et par kvadratisk sofabord af massiv mahogni med underliggende hylde. H. 54. L./B. 71. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/766Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/767Lyngby
Poul Henningsen: "Koglen". Pendel med lameller af kobber. Diam. 48.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/768Lyngby
Kaj Ejstrup: To modelstudier. Begge sign. K.E. Tusch og akvarel på papir. Bladstørrelse 60 x 46 og 59 x 28. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/769Lyngby
Mogens Koch: Bogreol af massiv mahogni. H./B. 76. D. 27,5.
Vurdering :