2436/851Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/856Aarhus
Claus Carstensen: "Pis-monokrom". Sign. på bagsiden Claus Carstensen 93, 2/30. 46 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/857Aarhus
Mogens Valeur: Opstilling. Sign. M. Valeur 85. Olie på lærred. 66 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/859Aarhus
Hanne Mix Mikkelsen: "Landskabsabstraktion". Sign. H. Mix Mikkelsen. Olie på lærred. 70 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/860Aarhus
Poul Anker Bech: Busstoppested. Sign. P. A. Bech, 106/350. Litografi i farver. Lysmål 41 x 53.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2436/861Aarhus
Solvejg Refslund: Komposition med kvinde. Sign. Solvejg Refslund 91. Bemalet tekstil applikeret med garn og tyl. 90 x 105.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/862Aarhus
Nina Sten-Knudsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Nina Sten-Knudsen 1987. Olie på lærred. 107 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/863Aarhus
Poul Kjærholm: “PK 31”. Lænestol med stel af matforkromet stål. Udført hos E. Kold Christensen.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/864Aarhus
Eva Stæhr-Nielsen: Rund vase af stentøj med brungrøn glasur. Sign. Udført hos Saxbo, 1950–1968. H. 19. Diam. 14.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/869Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/871Aarhus
Børge Mogensen: Rektangulært “Shaker” spisebord af massiv bøg. H. 72,5. L. 160. B. 80,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/872Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par bænke af massiv patineret fyr. 1970-80'erne. H. 39. L. 150. B. 45. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/873Aarhus
Skulptur af gips i form af siddende kvinde. Usign. 20. årh. H. 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/874Aarhus
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/875Aarhus
Carl Halier, tilskrevet: Vase af stentøj. Dekoreret med grå og grøn glasur. Udført hos Kgl. P. 47/54. H. 15. Diam. 13.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/876Aarhus
Michele De Lucchi, Giancarlo Fassina: "Tolomeo". Et par standerlamper af poleret aluminium. Udført hos Artemide. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2436/877Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/878Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/879Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/880Aarhus
Kgl. P.: Vase af stentøj, dekoreret med grønbrun glasur med røde, okkerbrune og blå elementer. Sign. Kgl. P. H. 14.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/881Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/882Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/883Aarhus
Lars Swane: Landskab. Sign. Lars Swane 66. Olie på lærred. 61 x 75.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/884Aarhus
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2436/885Aarhus
Edith Sonne: Vase af stentøj. Dekoreret med blågrøn transparent glasur. Sign. Udført hos B&G. H. 12. Diam. 14.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2436/886Aarhus
Verner Panton: "Wire". Bordlampe med base af forkromet stål. Udført hos Frandsen Lighting. H. 54. Diam. 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/887Aarhus
Dansk møbeldesign: Spisebord af palisander med to tillægsplader. Skovby Møbelfabrik. H. 72. Diam. 118. L. 218. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/888Aarhus
Asger Andersen: Uden titel. Sign. Asger A. Olie på plade. 97 x 122.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/889Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/890Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/891Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/892Aarhus
Robert Dudley Best: "BL1". Bordlampe med justérbar arm af forkromet stål. Udført hos Bestlite for Gubi. H. 52-85.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/893Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/894Aarhus
Ubekendt design: Bordlampe af teak, udskåret med hjorte i relief. Udført 1960'erne. H. eksl. fatning 34.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/895Aarhus
Jens H. Quistgaard: Fire glasbakker samt fire tændstikæskeholdere af teak indlagt med sølv. Udført hos Dansk designs. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/898Aarhus
Lars Dan: Opstilling med blomst. Sign. Lars Dan 2005. Olie på lærred. 110 x 75. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/899Aarhus
Fred Sieger: Uden titel. Sign. Sieger 1960. Olie på lærred. 73 x 92.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/902Aarhus
Amariel Nordoy: To kompositioner. Sign. monogram, 96. Akvarel på papir. Lysmål hver 26 x 35. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/904Aarhus
Lene Noer: Komposition med figur. Sign. Lene Noer. Offset i farver. Lysmål 63 x 44.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/905Aarhus
Maria Buras: To kompositioner. Sign. MB 2000. Mixed media på papir. Bladstørrelse 25 x 31 og 25 x 33. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/906Aarhus
Per Kramer: Figurer. Sign. PK. Olie på lærred. 31 x 101. Uindrammet.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2436/907Aarhus
Hans J. Wegner: "J 16". Gyngestol af bøg, sæde med flettet papirgarn, hynder betrukket med ternet uld.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/908Aarhus
Dansk møbeldesign: Par overpolstrede lænestole betrukket med brunligt velour, ben af bejdset bøg. 1940-50'erne. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/909Aarhus
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2436/910Aarhus
Ib Eisner: Parti fra Bakken. Sign. Ib Eisner 51. Olie på lærred. 60 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/911Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/912Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2436/913Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/914Aarhus
Johannes Andersen: “Smilet”. Rektangulært sofabord af teak med underliggende hylde. H. 49. L. 135. B. 52.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/915Aarhus
Inger Rokkjær: Otte fliser af delvist glaseret keramik. Flere signeret. 7 x 17 - 42,5 x 39,5. (8)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/916Aarhus
Ubekendt design: Figur af udskåret træ i form af næsehorn med indlagte negle af ben. 20. årh. H. 15. L. 29.
Vurdering :
2436/917Aarhus
Niels O. Møller: Armstol af riopalisander, betrukket i sæde med sort skind. Udført hos J. L. Møller.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2436/918Aarhus
Knud Kyhn: Figurgruppe af stentøj i form af abe og unge. Dekoreret med Sung glasur. Sign. 22052. Kgl. P. H. 26.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/919Aarhus
Børge Mogensen: Daybed med medestel af eg. Hynder betrukket med ternet uld. Fredericia Stolefabrik. L. 195. D. 85.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/920Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/921Aarhus
Illum Wikkelsø: "Plexus". Et par lænestole samt sofabord af eg, løse hynder med stribet lyst uld. Udført hos C.F.C. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/922Aarhus
Børge Mogensen: Skænk af eg, front med låge, bag hvilken hylder. Udført hos P. Lauritsen & Søn. H. 80. B. 119. D. 36.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/924Aarhus
Hans J. Wegner: "Kinastol". Armstol med stel af kirsebær, sæde betrukket med sort skind. Udført hos PP Møbler.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/925Aarhus
Anne Margrethe Grosell: Seks relieffer med figurer. Delvis sign. Am Grosell. Glaseret keramik. 10 x 11-14 x 14. (6)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/926Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/929Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/930Aarhus
Axel Lind: "Biscaya". Usign. Olie på lærred. 108 x 47.
Vurdering :