-
2436/768Lyngby
Kaj Ejstrup: To modelstudier. Begge sign. K.E. Tusch og akvarel på papir. Bladstørrelse 60 x 46 og 59 x 28. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/769Lyngby
Mogens Koch: Bogreol af massiv mahogni. H./B. 76. D. 27,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/770Lyngby
Kaare Klint: Kvadratisk sofabord af massiv mahogni med underliggende hylde. H. 54. L./B. 71.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/771Lyngby
Henning Koppel: “Caravel”. Salatsæt med skafter af sterlingsølv med laf af sort melamin. Georg Jensen efter 1945. L. 29,3 og 28,8. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/772Lyngby
Anne-Marie Boberg: "Prisma". Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Geometrisk mønster i lyserøde og violette nuancer.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/773Lyngby
Hans Hansen samt ubekendt keramiker: Honningkrukke af lertøj med låg og honningspade af sterlingsølv. H. 10.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/774Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel, 1991. Sign. Inger Hanmann. To collager. Hver 99 x 70. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/775Lyngby
Dansk snedkermester: Øreklapstol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med grøn uld.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2436/776Aarhus
Gunnar Møller: "Hesten trækkes ud på marken", 1979-80. Sign. med titel og datering på bagsiden. 100 x 110.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/777Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med stel af mahogni, betrukket med sort alcantara. 1940'erne. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/778Aarhus
Finn Juhl: "Pelikanen". Lænestol med ben af valnød, betrukket med lys og mørkegrå uld. Udført hos Onecollection.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2436/779Aarhus
Mie Mørkeberg: Uden titel. Sign. Mie Mørkeberg 19, 133/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 29,5 x 39. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/780Aarhus
Johnny Schmidt: "Landskab, Færøerne", 2018. Sign. på bagsiden Johnny Schmidt med titel og datering. Olie på lærred. 55 x 70.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/781Aarhus
Peter Bonnén: Uden titel. Usign. Collage, mixed media. 116 x 91.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/782Aarhus
Niels Nedergaard: Uden titel. Tre kompositioner. Usign. Spraymaling på papir. Bladstørrelse hver 35 x 24,5. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2436/783Aarhus
Hans Felthaus: Struds. Usign. Skulptur af bronze og strudseæg. H. 25.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/784Lyngby
Charles Eames, Ray Eames: Konferencebord af forkromet og sortlakeret metal. Todelt top af mahogni. H. 72. L. 240. B. 240.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/785Aarhus
Finn Juhl: "Pelikanen". Lænestol med ben af valnød, betrukket med lys og mørkegrå uld. Udført hos Onecollection.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2436/786Lyngby
Piet Hein, Bruno Mathsson: “Superellipse”. Spisebord med klemben af stål. Top af palisander. H. 63. L. 175. B. 125.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2436/787Lyngby
Arne Jacobsen: “Pariserstolen”. Et par hvilestole af rattan på stel af dampbøjede naturrør, løs hynde med lsort kanvas. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2436/788Aarhus
Jacob Gadd: "Walthers fede optur", 2016. Sign. Gadd samt på bagsiden. Akryl på lærred. 80 x 60.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/789Lyngby
Børge Mogensen: Et par Lænestole med medestel af mahogni. Betrukket med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2436/790Lyngby
Poul M. Volther, m.fl.: Fem stole og spisebord af eg. Bordtop og plader af teak. (6)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2436/791Aarhus
Ubekendt design: Bordlampe af messing med stamme af træ og justérbar skærm. 1940'erne. H. 25.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/792Aarhus
Ib Fabiansen: “Tema I”. Et par væglamper med lameller af fyr og inderskærme af hvid akryl. H. 35. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/793Aarhus
Jurgen Bey: "Light Shade Shade". Lysekrone med skærm beklædt med halvtransparent spejlfilm. Mooi. Diam. 70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/794Aarhus
Dansk snedkermester: Sekretær af nøddetræ med tre understående indskudsborde. H. 124. B. 73. D. 37. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/795Aarhus
Dansk møbeldesign: Fem stole med stel af teak, betrukket med stribet og mønstret møbelstof. 1960'erne. (5)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/796Aarhus
Esben Hanefelt Kristensen: "Når blikket bliver fjernt bliver lemmerne bløde", 1994. Sign. Olie på masonit. 30 x 26.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/797Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Uden titel. Sign. PK. Granit. H. 22.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2436/798Aarhus
Lars Dan: Opstilling med blomst. Sign. Lars Dan 2005. Olie på lærred. 110 x 75. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/799Aarhus
Søren Lund: “Karen Blixen”. Hvilestol samt skammel af rattan, hynder med brunligt møbelstof. Søren Lund Møbler. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2436/800Lyngby
Kaare Klint: Kvadratisk sofabord af massiv mahogni med underliggende hylde. H. 54. L./B. 71.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/801Aarhus
Johnny Schmidt: "Landskab", 2005/2008. Sign. på bagsiden Johnny Schmidt med titel og datering. 100 x 120.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/802Aarhus
Dansk møbeldsign: Tre-personers svungen sofa med ben af eg, betrukket med turkis uld. 1930-40'erne. L. 193.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/803Aarhus
Esben Hanefelt Kristensen: Eventyrslot, 1994. Sign. mongram. Olie på masonit. 30 x 26.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/804Aarhus
Børge Mogensen: To-personers sofa med ben af rødbejdset eg, betrukket med sort skind. Fredericia Furniture. L. 158.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2436/805Aarhus
Ubekend kunstner, 20. årh.: Figurer. Utydelig sign. Lertøj. H. 22.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2436/806Aarhus
Poul Hundevad: “Guldhøj”. Foldetaburet med krydsstillet stel af riopalisander. Sæde udspændt med sort skind.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/807Lyngby
Ib Kofod-Larsen: Skænk af palisander. Front med fire låger og fire skuffer. H. 85. B. 240. D. 51.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2436/808Lyngby
Børge Mogensen: Et par lænestole og tre pers. sofa med ben af mahogni. Betrukket med rødt skind. (3)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2436/809Lyngby
Vilhelm Lauritzen: Et par bordlamper af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 45. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2436/810Aarhus
Anne Margrethe Grosell: Kystparti med figurer. Sign. Am Grosell. Olie på plade. 30 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2436/811Lyngby
Børge Mogensen: Tre pers. sofa med ben af mahogni. Betrukket med rødt skind. L. 221.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2436/812Aarhus
Charles Eames, Ray Eames: "Segmented Table". Spisebord med stel af forkromet aluminium. Udført hos Vitra. H. 73. L. 240. B. 120.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2436/813Aarhus
Ole Wanscher, tilskrevet : Seks stole af palisander, sæder med brunt skind. Udført hos Slagelse Møbelværk. (6)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2436/814Aarhus
Severin Hansen Jr.: Cirkulært spisebord af palisander med udtræk og to tillægsplader. H. 72. Diam. 117. L. 217. (3)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2436/815Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s. begyndelse: En sommerdag i parken. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 81 × 101.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2436/816Aarhus
Frans De Boer Lichtveld: Objekt. Usigneret. Jern. H. 65.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2436/817Aarhus
Jo Hammerborg: “Monolit”. Et par standerlamper af messing med trepasfod. 1960'erne. H. 155 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2436/818Aarhus
Børge Mogensen: "Biblioteksbord". Spisebord af eg med to klapper. P. Lauritsen & Søn. H. 70. L. 124/248. B. 92,5.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/819Aarhus
Asger Jorn: “Nuit dechirée”. Sign. Asger Jorn 69, 256/300. Litografi i farver. Lysmål 47 x 65.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/820Aarhus
Ole Wanscher: Par armstole af riopalisander. Betrukket med sort hestehårsbetræk. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2436/821Aarhus
Ole Ahlberg: "Promenade Sauvage", 2018. Sign. på bagsiden. Gicléetryk på lærred. 72 x 60.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/822Aarhus
Ian Rusth: Uden titel. Sign. Ian. Olie på lærred. 104 x 81.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2436/823Aarhus
Corneille: "Memoire de Cuba". Sign. Corneille 2002. Bemalet træ. H. 35. L. 29. B. 11.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2436/824Aarhus
Ole Wanscher: "Colonial". Armstol af mahogni. Ryg med flet. Sædehynde betrukket med sort skind.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2436/825Aarhus
Niels Helledie: Adam, Eva og Slangen i Edens have. Relief af delvis matglaseret keramik indfattet i træplade. 44 x 36.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/826Aarhus
Børge Mogensen: To-personers sofa med ben af eg, betrukket med brunt skind. Fredericia Stolefabrik. L. 158.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2436/827Aarhus
Lars Dan: Uden titel. Sign. på bagsiden Lars Dan 87-88. Olie på lærred. 128 x 107.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2436/828Aarhus
Umberto Asnago: "Progetti". Højrygget lænestol og skammel med stel af sortlakeret træ og Pau Ferro. Giorgetti. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2436/829Aarhus
Tias Eckhoff: "Cypres". Bestik af sterlingsølv. Udført hos Georg Jensen. Vægt ekskl. dele med stål ca. 650 g. (26)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud: