2436/828Aarhus
Umberto Asnago: "Progetti". Højrygget lænestol og skammel med stel af sortlakeret træ og Pau Ferro. Giorgetti. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/829Aarhus
Tias Eckhoff: "Cypres". Bestik af sterlingsølv. Udført hos Georg Jensen. Vægt ekskl. dele med stål ca. 650 g. (26)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/830Aarhus
Jeanne Grut: “Jeanne”. Bestik af sterlingsølv. Udført for Illum. Vægt ekskl. dele med stål ca. 975 g. (48)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/831Aarhus
Børge Mogensen: Tre-personers sofa med ben af valnød, betrukket med rødbrunt skind. L. 221.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/832Aarhus
Gorham: "Leamington". Skål af sterlingsølv. Udført hos Gorham. 20. årh. Vægt ca. 290 g. H. 4,5. Diam. 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/833Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol betrukket med blåligt møbelstof, ben af bejdset bøg. 1940'erne.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/834Aarhus
LEGO/KOMPAN: Multifunktionelt legemøbel af polykromt lakeret MDF. Udført hos KOMPAN. H. 120. Diam. 130.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/835Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/836Lyngby
Dansk snedkermester: Et par overpolstrede lænestole med ben af bejdset træ. Betrukket med rosa velour. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/837Aarhus
Leif Tingkær: Komposition. Sign. Leif Tingkær. Olie på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/838Aarhus
Karin Lanng: Opstilling. Sign. Karin Lanng. Olie på lærred. 60 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/839Aarhus
Karin Lanng: Opstilling. Sign. Karin Lanng. Olie på lærred. 61 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/840Lyngby
Dansk møbeldesign: Skænk af eg med fire skydelåger. 1970'erne. H. 88. B. 235. D. 48.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/841Aarhus
Christian Lymann Hansen: Uden titel. Sign. Lymann. Patineret bronze. H. 21. L. 21. B. 11.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/842Lyngby
Børge Mogensen: Rullebord/serveringsvogn af mahogni opsat på hjul, top og underliggende hylde af sort formica.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/843Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/844Lyngby
Dansk møbeldesign: Sofabord af massiv fyrretræ. H 50. L. 133. B. 80.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/845Lyngby
Vibeke Klint: To tæpper af uld. Lys, geometrisk dekor på blågrå bund. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/846Lyngby
Hans J. Wegner: "GE 290". Højrygget lænestol og skammel af eg. Hynder betrukket med lys uld. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/847Aarhus
Dansk møbeldesign: Tre-personers sofa med ben af eg, betrukket med sort skind. Udført hos Stouby. L. 203.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/848Aarhus
Anne Mai, Bente Christensen: Skål af stentøj med fuglefigur og pigge. Sign. monogram. Unika. H. 19. Diam. ca. 26.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/849Aarhus
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2436/850Lyngby
Bruno Mathsson: “Eva”. Tidlig hvilestol med stel af formbøjet bøg. Flettede gjorde af patineret natur kernelæder.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/851Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/852Lyngby
Ole Wanscher: T-stol med stel af palisander, sæde betrukket med sort skind.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/853Lyngby
Vurdering :
2436/854Lyngby
Kaare Klint: Kvadratisk sofabord af massiv mahogni med underliggende hylde. H. 54. L./B. 53.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/855Lyngby
Mogens Koch: Skab af massiv mahogni med tilhørende sokkel. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/856Aarhus
Claus Carstensen: "Pis-monokrom". Sign. på bagsiden Claus Carstensen 93, 2/30. 46 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/857Aarhus
Mogens Valeur: Opstilling. Sign. M. Valeur 85. Olie på lærred. 66 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/858Lyngby
Mogens Koch: "MK-16”. Et par foldestole med stel af bøg. Sæde og ryg udspændt med lyst kanvas. Armlæn af kernelæder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/859Aarhus
Hanne Mix Mikkelsen: "Landskabsabstraktion". Sign. H. Mix Mikkelsen. Olie på lærred. 70 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/860Aarhus
Poul Anker Bech: Busstoppested. Sign. P. A. Bech, 106/350. Litografi i farver. Lysmål 41 x 53.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/861Aarhus
Solvejg Refslund: Komposition med kvinde. Sign. Solvejg Refslund 91. Bemalet tekstil applikeret med garn og tyl. 90 x 105.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/862Aarhus
Nina Sten-Knudsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Nina Sten-Knudsen 1987. Olie på lærred. 107 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
2436/863Aarhus
Poul Kjærholm: “PK 31”. Lænestol med stel af matforkromet stål. Udført hos E. Kold Christensen.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/864Aarhus
Eva Stæhr-Nielsen: Rund vase af stentøj med brungrøn glasur. Sign. Udført hos Saxbo, 1950–1968. H. 19. Diam. 14.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/865Lyngby
Børge Mogensen: Skammel med ben af mahogni. Betrukket med rødt skind.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/866Lyngby
Dansk snedkermester: Et par armstole af mahogni. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med rød uld. Udført ca. 1940'erne. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/867Lyngby
Hans J. Wegner: “GE 290”. Lænestol af eg. Hynder i sæde og ryg betrukket med lys uld.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/868Lyngby
Børge Mogensen: Et par skamler med ben af mahogni. Betrukket med rødt skind. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/869Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/870Lyngby
Børge Mogensen: Et par sofaborde af mahogni, hver med to klapper. H. 54. L. 80/160. B. 80. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/871Aarhus
Børge Mogensen: Rektangulært “Shaker” spisebord af massiv bøg. H. 72,5. L. 160. B. 80,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/872Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par bænke af massiv patineret fyr. 1970-80'erne. H. 39. L. 150. B. 45. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/873Aarhus
Skulptur af gips i form af siddende kvinde. Usign. 20. årh. H. 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/874Aarhus
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/875Aarhus
Carl Halier, tilskrevet: Vase af stentøj. Dekoreret med grå og grøn glasur. Udført hos Kgl. P. 47/54. H. 15. Diam. 13.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/876Aarhus
Michele De Lucchi, Giancarlo Fassina: "Tolomeo". Et par standerlamper af poleret aluminium. Udført hos Artemide. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2436/877Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/878Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/879Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/880Aarhus
Kgl. P.: Vase af stentøj, dekoreret med grønbrun glasur med røde, okkerbrune og blå elementer. Sign. Kgl. P. H. 14.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/881Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/882Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/883Aarhus
Lars Swane: Landskab. Sign. Lars Swane 66. Olie på lærred. 61 x 75.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/884Aarhus
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2436/885Aarhus
Edith Sonne: Vase af stentøj. Dekoreret med blågrøn transparent glasur. Sign. Udført hos B&G. H. 12. Diam. 14.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2436/886Aarhus
Verner Panton: "Wire". Bordlampe med base af forkromet stål. Udført hos Frandsen Lighting. H. 54. Diam. 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/887Aarhus
Dansk møbeldesign: Spisebord af palisander med to tillægsplader. Skovby Møbelfabrik. H. 72. Diam. 118. L. 218. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/888Aarhus
Asger Andersen: Uden titel. Sign. Asger A. Olie på plade. 97 x 122.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/889Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: