2436/622Lyngby
Henry Heerup: Fem kompositioner. Én sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 25 x 17. Uindrammet. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/625Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/628Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/631Lyngby
Wilhelm Freddie: Tre kompositioner. Alle sign. Freddie, 69. Litografi i farver. Lysmål 34 x 24. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/634Lyngby
Mogens Andersen: Syv kompositioner. Alle sign. Blyant på papir. Bladstørrelse 24 x 16 - 32 x 24. Uindrammet. (7)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/637Lyngby
Folmer Bendtsen: "På vej til lossepladsen", 1955. Sign. Folmer Bendtsen 55. Olie på lærred. 65 x 96.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/640Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/643Lyngby
Axel Bentzen: Potteplante, 1937. Sign. AB på bagsiden. Olie på lærred. 99 x 85.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/644Lyngby
Nina Kleivan: "Den nære orient", 1993. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 110.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/646Lyngby
Sigurd Swane: Høstarbejder. Sign. SSw. Olie på lærred. 155 x 78.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/649Lyngby
Kehnet Nielsen: Uden titel, 1984. Sign. Kehnet Nielsen på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/651Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/653Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Sign. A. Köpcke 72. Collage af mixed media på papir. Bladstørrelse 70 x 50.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/654Lyngby
Poul Gernes: Uden titel. Usign. Radering. Bladstørrelse 38 x 52.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/655Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/656Lyngby
Peter Nyborg: Uden titel. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 45 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/657Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. P. Kirkeby -75. Akvarel på japanpapir. Bladstørrelse 21 x 16.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/658Lyngby
Poul Gernes: Uden titel. Usign. Litografi. Lysmål 45 x 63.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/659Lyngby
Stig Brøgger: Uden titel. Sign. Stig Brøgger 66, 4 eksp. Grafisk bog med træophæng. 26 x 24.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/660Lyngby
Poul Gernes: Krusedulle. Usign. Jern-objekt med vægophæng. Circa 40 x 40 x 35.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2436/661Lyngby
Erik S. Gram-Hanssen: Pessarcollage, 1962. Sign. på bagsiden. Mixed media relief med vægophæng. 50 x 33 x 18.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/662Lyngby
Peter Hentze: Objekt. Usign. Jern-relief med vægophæng. Ca. 40 x 40 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/663Lyngby
Poul Gernes: Tre kompositioner fra "En kærlig hilsen". Sign. og nummereret. Serigrafi i farver. Lysmål 45 x 38. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/664Lyngby
Tom Krøjer: To kompositioner. Sign. Krøjer 1992, 9/100 og 17/100. Litografi i farver. Bladstørrelser 77 x 57. Uindrammede. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/665Lyngby
Henning Andersen: Erotisk par. Sign. Henning Andersen, 1970, II/VII. Patineret bronze. H. 44 B. 32. D. 29.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/666Lyngby
“Brøndums Forlags Jubilæumsmappe 1966–86”. Fem grafiske værker af Per Kirkeby, Ejler Bille, Jens Birkemose, Svend Wiig Hansen og Palle Nielsen. U.r.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/667Lyngby
Arne Haugen Sørensen: To kompositioner. Begge sign. A. Haugen Sørensen 77, 100/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 53. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/668Lyngby
Sven Dalsgaard: Seks kompositioner. Alle sign. og nummererede. Litografi i farver og radering. Bladstørrelse 38 x 28 - 76 x 64. Uindrammet. (6).
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/669Lyngby
Mogens Hertz: Gadeparti, Bornholm. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 55 x 66.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/671Lyngby
Poul Henningsen: "PH-3,5/2,5". Bordlampe med stel af bruneret messing. Skærme af ravfarvet glas.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2436/673Lyngby
Gudrun Lauesen: Figur af patineret diskometal i form af en kalv. Udført og stemplet hos Just Andersen. Dessin 2405. H. 18,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/674Lyngby
Niels Helledie: Kristus. Bronze. Usign. H. 15,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/675Lyngby
Ole Heerup: "Fornærmelse". Sign. Ole Heerup 83; titel på bagsiden. Olie på lærred. 64 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/676Lyngby
Johannes Hansen: Buste af pige. Stemplet monogram JH. Patineret bronze. H. 32.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2436/677Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/678Lyngby
Gudrun Lauesen: Føl. Udført og stemplet Just Andersen. Dessin 2333. Patineret diskometal. H. 29.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/679Lyngby
Lea Porsager: "Monte Verità", 2010. Edition 1/3. Digitalt fotoprint. 57 x 83. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/680Lyngby
Poul Henningsen: "PH-3,5/2,5". Bordlampe med stel af forkromet metal. Skærme af matglas.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/681Lyngby
Johannes Hansen: Kvinde. Sign. monogram. Patineret bronze. H. 17,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/682Lyngby
Corneille: "Elles". Sign. Corneille 76, E/A. Litografi i farver. Bladstørrelse 42 x 29.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2436/683Lyngby
Frederik Næblerød: Uden titel. Sign. FN. 35/550. Glaseret lertøj. H. 11.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/684Lyngby
Wilhelm Freddie: Uden titel. Sign. Freddie 77. Tusch og blyant på papir. Bladstørrelse 35 x 24.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/685Lyngby
Poul Henningsen. "PH-3/2" og "PH-2/1". To bordlamper med sort mat metaliseret stel. (4)
Vurdering :
2436/686Lyngby
Ken Denning: Uden titel, 1997. Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/687Lyngby
Jacob Gadd: "På vej til Lyse Tider". Sign. Jacob Gadd, 32/75. Giclée kunsttryk. Lysmål 39 x 29.
Vurdering :
2436/688Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Figurer og hus. Sign. WSO. Olie på bølgepap. 32 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/689Lyngby
Michael Kvium: Horsens 1987. Offset plakat i farver samt katalog. Begge sign. Bladstørrelse 77 x 56. (2)
Vurdering :
2436/690Lyngby
Ole Schwalbe: “Romerske synonymer”. To kompositioner. Sign. Schwalbe. Litografi og offset tryk. Lysmål 46 x 40.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/691Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen. Gouache på papir. Lysmål 89 x 59 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/692Lyngby
Erik Clausen: Relief. Sign. Erik Clausen 73. Lertøj på plade af træ. 20 x 15,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/694Lyngby
Kähler: Vase af lertøj dekoreret med hornglaseret dekor i brunt, grønt og blåt på lys base. H. 32,8.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/695Lyngby
Julie Høm: Firsidet lågæske af stentøj med indridset linjedekor, samt dekoreret med polykrome glasurer. H. 15,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/696Lyngby
Hans J. Wegner: "PP 70". Spisebord af massiv eg med udtræk og to tillægsplader. (3)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/697Lyngby
Poul Henningsen: “Syvtallet”. PH-3/2 standerlampe med skråtstillet stel med lavt knæk af duco-lakeret metal.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/698Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen, 41/60. Håndkoloreret ætsning. Lysmål 57 x 56.
Vurdering :
2436/699Lyngby
Ole Schwalbe: Uden titel. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 35 x 34.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/700Lyngby
Flemming Lassen: Overpolstret fritstående tre-pers. sofa med ben af eg. Betrukket med lys boucle.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2436/701Lyngby
Otto Færge: Cirkulært sofabord af bejdset eg. Top betrukket med patineret naturskind. H. 50. Diam. 70.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/702Lyngby
José Madureira Vasconcellos: "Erotiske Fragmenter/Pige og Faun". Sign. José Vasconcellos. Mixed media på plade. 26 x 17.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2436/703Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/704Lyngby
Georg Kofoed: Lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med blåt skind. Sæde med koskind. 1930-40'erne.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/705Lyngby
Poul S. Nielsen: Opstilling med blomster. Sign. monogram 57. Olie på lærred. 45 x 36.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: