2436/503Aarhus
Carl-Henning Pedersen: "Hibou", 2000. Sign. Chp Solta med datering. Akvarel på papir. Bladstørrelse 56 x 38.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2436/505Lyngby
Preben Fjederholt: Uden titel, 1990. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 65.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/506Aarhus
Lars Nørgård: "The Little Biter IV", 2002. Sign. på bagsiden Lars Nørgård. Olie på lærred. 110 x 90.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2436/509Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. på bagsiden J. Birkemose. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2436/511Lyngby
Fikret Moualla: "Bouquet of Flowers". Sign. Fikret 25.VIII.43. Olie på lærred monteret på plade. 27 x 15.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/514Lyngby
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2436/517Lyngby
Peter Bonde: "Pop Eye", 2004. Sign. på bagsiden. Mixed media med olie på lærred. 130 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2436/523Lyngby
Ib Geertsen: "Rød-Blå", 1972-76. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 92 x 73.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/524Aarhus
Johnny Madsen: Uden titel. Sign. Johnny Madsen. Olie på lærred. 40 x 100.
Vurdering :
2436/526Lyngby
Lars Nørgård: "Hemmelige lommer". Sign. på bagsiden Lars Nørgård 2008. Olie på lærred. 80 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
2436/527Aarhus
J.V. Martin: "Coq d'OR", 1963. Sign. J.V. Martin med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 110 x 85.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/530Aarhus
Thomas Arnel: "Jeg søger efter nøglen til stilheden". 1959. Sign. Tempera på masonit. 30 x 41. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/532Lyngby
Ole Schwalbe: "Entre chien et loup". Sign. på bagsiden Schwalbe 64-65 med titel. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2436/533Aarhus
Christian Lemmerz: Baby. Sign. L, 7/12. Patineret bronze. H. 10. L. 29.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/536Aarhus
Carl-Henning Pedersen: "Det røde hav". Sign. Carl-henning, 1-4-2001. Akvarel på papir. Bladstørrelse 50 x 33.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2436/545Aarhus
Niels Bjerre: Parti fra Lemvig. Sign. N.B. 1923. Olie på lærred. 49 x 71.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2436/548Aarhus
Morten Buch: "Noli me tangere". Sign. på bagsiden Morten Buch 2005. Olie på plade. 30 x 40.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/553Lyngby
Ole Schwalbe: "Variation over et tema II", 1957-60. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 61 x 61.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/554Aarhus
Esben Hanefelt Kristensen: Drømmelandskab med enhjørning og ryttere, 1992. Sign. Olie på masonit. 99 x 99.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/556Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2436/562Lyngby
Mogens Andersen: Seks kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 21 x 15 - 24 x 16. Uindrammet. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/563Aarhus
Svend Engelund: Landskab med markfelter. Sign. SE 62. Olie på lærred. 51 x 73.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/565Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/566Aarhus
Sigurd Swane: Sommerlandskab med høstakke på en mark. Usign. Olie på lærred. 69 x 74.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/568Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/569Aarhus
Johannes Hofmeister: Landskab med huse. Sign. JH. Olie på lærred. 57 x 67.
Vurdering :
2436/571Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/574Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/575Aarhus
Jens Birkemose: Komposition. Usign. Olie på træ. 80 x 80.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/577Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/584Aarhus
John Olsen: Uden titel. Sign. John Olsen aug 2002. Mixed media på papir. Bladstørrelse 38 x 52.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/586Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/587Aarhus
Anne Margrethe Grosell: Portræt af Pierre Grosell Lefevre. Usign. Olie på på træ. 61 x 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/589Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/592Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/595Lyngby
Mogens Andersen: Seks kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 23. Uindrammet. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/598Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/599Aarhus
Zacharias Heinesen: Parti fra Færøerne. Sign. Zacharias Heinesen 97. Olie på lærred. 54 x 74.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2436/604Lyngby
Kehnet Nielsen: Uden titel, 2003. Sign. Kehnet Nielsen på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2436/607Lyngby
Peter Bonde: "Hamburger Lady (Brandt)" og "Epilog 2". Sign. på bagsiden. Mixed media. Bladstørrelse 42 x 30. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/608Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2436/610Lyngby
Vurdering :
2436/611Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/613Lyngby
Carlo Rosberg: Havneparti, 1959. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/616Lyngby
Mogens Lohmann: Uden titel, 1957. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/625Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2436/628Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/634Lyngby
Mogens Andersen: Syv kompositioner. Alle sign. Blyant på papir. Bladstørrelse 24 x 16 - 32 x 24. Uindrammet. (7)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2436/637Lyngby
Folmer Bendtsen: "På vej til lossepladsen", 1955. Sign. Folmer Bendtsen 55. Olie på lærred. 65 x 96.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2436/638Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/640Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/643Lyngby
Axel Bentzen: Potteplante, 1937. Sign. AB på bagsiden. Olie på lærred. 99 x 85.
Vurdering :
2436/644Lyngby
Nina Kleivan: "Den nære orient", 1993. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 110.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2436/646Lyngby
Sigurd Swane: Høstarbejder. Sign. SSw. Olie på lærred. 155 x 78.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/649Lyngby
Kehnet Nielsen: Uden titel, 1984. Sign. Kehnet Nielsen på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/652Aarhus
Frederik Næblerød: "The Midget". Sign. på bagsiden Frederik Næblerød 2013 med dedikation. 30 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2436/653Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Sign. A. Köpcke 72. Collage af mixed media på papir. Bladstørrelse 70 x 50.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2436/655Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2436/656Lyngby
Peter Nyborg: Uden titel. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 45 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2436/657Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. P. Kirkeby -75. Akvarel på japanpapir. Bladstørrelse 21 x 16.
Vurdering :
2436/661Lyngby
Erik S. Gram-Hanssen: Pessarcollage, 1962. Sign. på bagsiden. Mixed media relief med vægophæng. 50 x 33 x 18.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: